למרות הפלת המטוס - רוסיה תמשיך להתיר לישראל לתקוף • פרשנות

ע"פ הערכות, מוסקבה לא צפויה לשנות גישתה בנוגע לפעילות צה"ל בסוריה, לא תעביר את טילי ה-S300 לאסד בעקבות התקרית, ולא תפתח עם הסורים חמ"ל משותף, חרף בקשת צבא אסד

למרות הפלת המטוס הרוסי לאחר התקיפה הישראלית בסוריה, מוסקבה לא צפויה לשנות את גישתה באופן דרמטי בכל הנוגע להתרת פעילות צה"ל נגד נשק מתקדם במדינה.

כבר היו עליות ומורדות ביחסים עם רוסיה שכבר הזהירה את ישראל בעבר בעניין התקיפות, אך בסוף תמיד התירה לישראל לפעול.

 תצלומי לוויין של תקיפת חיל האוויר בלטקיה
 

תצלומי לוויין של תקיפת חיל האוויר בלטקיה (ISI )

 
 
 
 

טילי ה-S300, מערכת ההגנה האווירית הרוסית, שהייתה אמורה לעבור לסורים, לא תעבור בעקבות התקרית. הנשיא הסורי בשאר אל-אסד ביקש בעקבות התקרית לפתוח את אותו חמ"ל משותף של ישראל עם הרוסים, והרוסים סירבו, למרות שהם נמצאים במדינתו זה שנתיים.

עמדתה של רוסיה בנוגע לתקיפות הישראליות בסוריה היא אמביוולנטית. מצד אחד הרוסים מתירים לישראל לפעול נגד נשק שובר שוויון בסוריה, ומנגד פועלים למען ניצחון אסד במלחמת האזרחים.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הערב (חמישי) כי בשיחתו עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ביום שלישי, הסביר לאחרון כי לישראל עומדת הזכות להגנה עצמית. "שוחחתי עם הנשיא פוטין ערב יום כיפור, ממש לפני כניסת החגהבעתי בשמי ובשם אזרחי ישראל צער על מותם של 15 אנשי צוות אוויר רוסי, שמטוסם הופל על ידי אש סורית. אמרתי לו ששורש הבעיה זה הניסיון של איראן להשתמש בשטח סוריה להתקפות נגד ישראל ולחימוש אויבינו כמו החיזבאללה. אמרתי לו שעומדת לנו הזכות להגנה עצמית, ועם זאת יש חשיבות גדולה מאוד לשמר את התיאום הביטחוני בין ישראל ובין רוסיה, ולכן החלטתי לשלוח את מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, למוסקבה, בעצם במטרה כפולה. אחד, להמשיך להגן על אזרחינו, ומנגד לשמר את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות".

תקיפה בסוריה (ארכיון)
 

הטלוויזיה הסורית הרשמית מדווחים על סדרת תקיפות ברחבי סוריה ( חדשות עשר)

 

"שמעתי את דברי הרהב שבאו מהכיוון של חיזבאללה. זה בא מאותו אדם שאמר אחרי 2006 שאם הוא היה יודע מה תהיה תגובת ישראל על חטיפת שלושת חיילינו, הוא היה שוקל פעמיים אם לעשות זאת. אז היום אני מציע לו לשקול לא פעמיים, אלא עשרים פעם, משום שאם הוא יתעמת איתנו, הוא יקבל מכת מחץ שהוא לא יכול אפילו לדמיין אותה", אמר נתניהו. יש לציין כי באותה התקרית נחטפו שני חיילים.נוסף להפלת המטוס הרוסי, התייחס נתניהו גם לנאום שנשא מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, מוקדם יותר היום

"ישראל יודעת שיש שינויים גדולים באזור אותם לא צפתה. אם ישראל תכפה מלחמה על לבנון - היא תישא בתוצאות אותן לא צפתה מעולם". התייחס נסראללה במרומז לתקיפות המיוחסות לישראל, בעיקר בסוריה, והבהיר כי "לא משנה מה תעשו כדי לקטוע את נתיב ההעברה, יש להתנגדות טילים מדויקים ואמצעי חימוש", אמר. "עלינו תמיד להיות מוכנים מול ישראל", אמר נסראללה בנאומו לציון חג העאשורא השיעי, "הישראלים כועסים ודואגים כי הפרוייקט שלהם באזור התמוטט. הם תלו תקוות במה שקורה בסוריה ועיראק, אך התבדו. כעת ישראל יודעת שיש ציר התנגדות חזק מבעבר ועמים חדשם שנכנסו למעגל הסכסוך איתה וזאת בכוח רב". הוא הוסיף להתפאר ביכולת הארטילרית של ארגונו, וטען כי "היום הכול השתנה מול ישראל. אני אומר להם בעניין הטילים המדויקים ופעילותם בסוריה במטרה לקטוע את העברתם – שייזהרו. יש להתנגדות טילים מדויקים ואמצעי חימוש".

 נשיא רוסיה פוטין בפגישה עם נשיא רוסיה אסד במוסקבה
 

נשיא רוסיה פוטין בפגישה עם נשיא רוסיה אסד במוסקבה ( הקרמלין)

 

"מוסקבה רואה כחסרי אחריות ולא ידידותיים את מעשי חיל האוויר הישראלי, שחשפו מטוס רוסי לסכנה והובילו למותם של 15 אנשי צוות", נכתב בציוץ שפרסמה השגרירות. על פי ההודעה, "רוסיה תנקוט בכל הצעדים הנחוצים על מנת לסכל את האיום לחיים ולביטחון הצבא שלנו שנאבק בטרור". בד בבד, במשרד ההגנה הרוסי טענו כי לא הייתה מערכת המכונה "זיהוי עמית-טורף" על המטוס שהופל, וכי רוסיה לא משתפת את המערכת, שמאפשרת לזהות כלי טיס ידידותי/אויב, עם מדינה אחרת.

קודם לכן כינה שר הביטחון אביגדור ליברמן את המקרה "מצער", ושב והטיל את מלוא האחריות על המשטר הסורי. לדבריו, "המטוס הופל על ידי אנשים לא אחראיים במערך ההגנה האווירית הסורי שירו כאשר מטוסי צה"ל כבר חזרו לשטח ישראל". בריאיון לגלי צה"ל, הבהיר ליברמן כי בישראל "מוכנים להעביר את כל המידע לרוסים. אין לנו מה להסתיר, פעלנו כמו שאנחנו פועלים כל הזמן". הוא הוסיף כי "ממשיכים לנהל דיאלוג פתוח עם הרוסים". בנוגע לכניסתן לתוקף של הגבלות טיסה באזור סוריה, ליברמן טען כי "נעשה כל מה שדרוש על מנת להגן על ביטחונם של אזרחי ישראל".

הקרמלין הטיל את הגבלות הטיסה, באופן מוצהר במסגרת תרגיל צבאי שתוכנן מראש. הרוסים פרסמו התראות טייס שמגבילות טיסה באזורים רבים במרחב האווירי של קפריסין ובאזור הסמוך לחופי סוריה, לטובת פעולות צבאיות רוסיות. החסימה תכלול גם אזורים רבים במרחב הימי ותימשך עד יום רביעי הקרוב.

כאמור, משלחת צה"ל בראשות מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, יצאה הבוקר למוסקבה בעקבות המקרה. אל מפקד חיל האוויר הצטרפו ראש חטיבת קשרי החוץ של צה"ל, תת-אלוף ארז מייזל וכן קצינים נוספים מאגף המודיעין, חיל האוויר ואגף המבצעים. בפגישות הציגו הקצינים הישראלים לרוסים את תמונת המצב של האירוע בו הופל מטוס רוסי בידי נ״מ סורי וכן את המידע המקדים ועיקרי ממצאי תחקיר צה״ל בנושא. נוסף לכך, הוצגו הנסיונות האיראניים לההתבססות בסוריה והעברת אמצעי לחימה אסטרטגיים לחיזבאללה.

המשלחת הישראלית הגיעה למוסקבה בצל הגבלות הטיסה ויומיים לאחר השיחה בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא פוטין. לאחר השיחה נמסר מהקרמלין כי פוטין הבהיר לנתניהו, כי יש להשתדל ולהימנע מתקריות שיסכנו את הכוחות הרוסיים שמוצבים בסוריה. עוד נמסר כי "נתניהו הביע את תנחומיו על מותם של 15 חיילים שהיו על המטוס הרוסי והבטיח לספק מידע מפורט על פעילות המטוסים הישראלים כדי לערוך חקירה מעמיקה של התקרית".

נוסף לכך נמסר ממוסקבה כי "הנשיא פוטין אמר לנתניהו שפעולות כאלה של חיל האוויר הישראלי מתבצעות תוך הפרת ריבונותה של סוריה. פוטין אמר לנתניהו כי במקרה זה לא יושמו ההסכמים בין רוסיה לישראל למניעת תקריות מסוכנות וכתוצאה מכך היה המטוס הרוסי חשוף לירי הסורי. הנשיא פוטין דחק בנתניהו לא לאפשר מעתה ואילך מצבים כאלה".

מטעם לשכת ראש הממשלה נמסר כי רה"מ נתניהו ציין את החשיבות של המשך התיאום הביטחוני בין ישראל לרוסיה, שהצליח למנוע אבדות רבות משני הצדדים בשלוש השנים האחרונות. עוד אמר נתניהו כי ישראל נחושה לבלום את ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה ואת ניסיונותיה של איראן, שקוראת להשמדת ישראל, להעביר לחיזבאללה נשק קטלני נגד ישראל.

אתמול שלח נשיא סוריה בשאר אסד איגרת לפוטין בה הביע את תנחומיו על הפלת המטוס הרוסי וטען כי הסיבה לכך היא "היהירות הישראלית". עוד אמר כי "ישראל תמיד משתמשת באמצעים הכי שפלים כדי להגשים מטרותיה וליישם תוקפנות באזור. אנו בטוחים שאירוע מצער זה לא יסיט אותנו ואתכם מלהילחם בטרור. תנחומינו לנשיא פוטין ולמשפחות הנספים הגיבורים״.

נשיא רוסיה פוטין הצהיר כי ישראל לא יירטה בכוונה את המטוס הרוסי. "זו תמיד טרגדיה כשאנשים מתים", אמר הנשיא הרוסי במסיבת עיתונאים שערך עם ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, והוסיף "הפלת המטוס הרוסי בסוריה הייתה תוצאה של שרשרת טעויות. בניגוד לטורקיה, ישראל לא יירטה בכוונה את המטוס הרוסי, אנו עדיין צריכים לבדוק מה קרה". פוטין ציין כי התגובה הרוסית תהיה מכוונת להבטחת כוחות הביטחון הרוסים שנמצאים בסוריה. בד בבד, שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, אמר כי ישראל הניחה שמערכת הנ"מ הסורית לא תגיב למתקפה.