נסגר התיק נגד השוטרים שריססו גז פלפל על עודה באום אל-חיראן

מח"ש קבעה כי בהתחשב בנסיבות, השוטר לא ביצע כל עבירה, וכי לא ניתן לקבוע שהפציעה בראשו של חה"כ לא נגרמה מירי כדור ספוג. עודה: "מח"ש מצטיינת בלטייח, רוצים לערער"

המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה הערב (חמישי) כי התיק נגד השוטרים שריססו על ח"כ איימן עודה בפינוי אום אל-חיראן גז פלפל ייסגר מחוסר אשמה. עוד נמסר כי לא ניתן לקבוע בוודאות שהמכה שקיבל מראשו נגרמה מירי כדור ספוג, כפי שטען. עודה מסר בתגובה כי מח"ש טייחה את תיק החקירה.

בהודעת מח"ש נמסר כי אין ראיות מספיקות לביצוע עבירה בנוגע לריסוס גז הפלפל על עודה והאדם הנוסף שנפגע. האירוע התרחש בחשיכה, דקות ספורות לאחר שנדרס השוטר ארז שאול לוי ונורה למוות יעקוב אבו אל-קיעאן, ובמח"ש טוענים שהשוטרים חשדו שמדובר באירוע ביטחוני. "בנקודת זמן רגישה זו, ניסו ח"כ עודה ואנשים נוספים להתקרב אל זירת אירוע הרכב, בניגוד להנחיית השוטרים, אשר הבהירו להם כי אירע אירוע ביטחוני ואין להתקרב לזירה. על אף הוראות השוטרים והסבריהם, חה"כ עודה ואחרים המשיכו לנסות להתקדם לעבר הזירה, תוך עימות עם השוטרים, שכלל חילופי דברים ואף הדיפות שהדפו האזרחים את השוטרים", מסרה מח"ש. "במהלך העימות, לאחר שעודה והאנשים הנוספים לא נשמעו להוראות השוטרים, התיז אחד השוטרים גז פלפל כלפי הנוכחים, לרבות כלפי ח"כ עודה".

 איימן עודה
 

איימן עודה (ללא קרדיט )

 
 
 
 

"השוטר שהתיז את גז הפלפל, כאמור, אותר בחקירה ונחקר באזהרה במחלקה לחקירות שוטרים. מהראיות עולה כי בנקודת זמן זו, העריך השוטר, כפי שהעריכו הכול בסביבתו, כי הזירה מסוכנת", טוענים במח"ש. "לפי הראיות, תחילה היו ניסיונות לבלום את ההתקדמות של עודה ואחרים, ללא שימוש באמצעים. אלא שכאמור, עודה והאנשים הנוספים התעמתו עם השוטרים, מילולית ופיזית, ולא פינו את המקום. רק אז נעשה שימוש בתרסיס הגז.  במצב דברים זה, נמצא כי החלטת השוטר לעשות שימוש בתרסיס גז לא היוותה עבירה בנסיבות העניין, בשל צורך מבצעי למנוע כניסה לא רצויה ובלתי מותרת, לזירת האירוע".

בנוגע לפציעתו של עודה בראשו, במח"ש הסבירו שבניגוד לטענתו, לא ניתן לומר בוודאות כי אכן נורה מכדור ספוג, כפי שטען. בחוות דעת המכון לרפואה משפטית לא קבעו באופן חד משמעי ממה נוצרה החבלה, וטענו כי ייתכן שמדובר מנפילה או מפגיעה של חפץ קהה. נוסף על כך, הסבירו במח"ש כי לא נמצאו ראיות לירי כדור ספוג על עודה, ולכן התיק בעניין זה נסגר.

 אירוע הדריסה בכפר אום אל-חיראן
 

אירוע הדריסה בכפר אום אל-חיראן ( דוברות המשטרה)

 

ח"כ איימן עודה מסר בתגובה: "שוב מח"ש מצטיינת בלטייח ונכשלת בהעמדה לדין של שוטרים על אלימות כלפי אזרחים. השוטרים ידעו שאני חבר כנסת בזמן האירוע ובחרו כבר בתחילת החקירה לשקר גם בנוגע לריסוס בגז וגם על העובדה שנוריתי בכדור גומי. סגירת התיק, ועוד לאחר יותר משנה וחצי מהאירוע, מטרידה ומוכיחה שאין שום כוונה אמיתית לחקור מה באמת קרה באותו יום נורא, בענייני וכמובן גם בעניינו של יעקוב אבו אל-קיעאן. בכוונתנו לדרוש שיחשפו בפנינו את מלוא חומרי החקירה על מנת שנוכל לערער על ההחלטה".

משרד עוה"ד ברטל כהן מסר בשם השוטרים אשר היו מעורבים בתקרית, כי "האמת האובייקטיבית ניצחה את הפירכות שנשמעו בשנה וחצי האחרונות - ומטרתן גריפת הון פוליטי. יחד עם זאת, אנו מצרים על כך שתלונתם הנגדית של השוטרים נגד חה״כ עודה טרם זכתה להתייחסות ראויה, אך זמן לכל דבר ועת לכל חפץ".

האירוע בו נפגע חבר הכנסת התרחש בינואר 2017, אז הגיעה המשטרה לפנות את הכפר הבדואי הבלתי מוכר אום אל-חיראן. עודה ואחרים הגיעו למקום כדי להפגין נגד הפינוי. במהלך הפינוי רכבו של יעקב אבו אל-קיעאן פגע בשוטר והרג אותו, והשוטרים שהיו במקום ירו עליו והרגו אותו. בתחילה מיהרו המפכ"ל אלשיך והשר לביטחון פנים ארדן להאשים את אלקיעאן בביצוע פיגוע, ובהתשייכות לארגון דאע"ש. מאוחר יותר עלו ספיקות בנוגע לגרסה זאת, ונטען כי אליקעאן נורה לפני הדריסה, וכתוצאה מהירי דהר רכבו לעבר השוטר. לפני ארבעה חודשים פרקליט המדינה סגר את התיק נגד השוטרים שירו באלקיעאן.