משרד החוץ הרוסי לישראל: נדרשת חקירה נוספת אודות הפלת המטוס

ברקע ביקור המשלחת מישראל ושעות ספורות לאחר התגובה התקיפה של שגרירות רוסיה בישראל, במוסקבה הבהירו כי מידע חדש בנוגע למעורבות הישראלית צפוי להתפרסם בקרוב

נמשכת המתיחות בין מוסקבה לירושלים: משרד החוץ הרוסי דורש מישראל לבצע חקירה נוספת אודות התקרית שבה יורט המטוס הרוסי ביום שני בערב. כמו כן, במוסקבה הבהירו כי מידע חדש בנוגע למעורבות הישראלית צפוי להתפרסם בקרוב.

בקשת משרד החוץ מגיעה בהמשך לתגובה התקיפה של שגרירות רוסיה בישראל הבוקר שבה הואשמה ישראל באופן מפורש. זאת, חרף שיחות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ולדימיר פוטין ובין בכירים נוספים בשתי המדינות, ובפתח ביקור משלחת מטעם צה"ל במוסקבה, שתציג בפני הרוסים את ממצאי תחקיר האירוע.

"מוסקבה רואה כחסרי אחריות ולא ידידותיים את מעשי חיל האוויר הישראלי, שחשפו מטוס רוסי לסכנה והובילו למותם של 15 אנשי צוות", נכתב בציוץ שפרסמה השגרירות. על פי ההודעה, "רוסיה תנקוט בכל הצעדים הנחוצים על מנת לסכל את האיום לחיים ולביטחון הצבא שלנו שנאבק בטרור". בד בבד, במשרד ההגנה הרוסי טענו כי לא הייתה מערכת המכונה "זיהוי עמית-טורף" על המטוס שהופל, וכי רוסיה לא משתפת את המערכת, שמאפשרת לזהות כלי טיס ידידותי/אויב, עם מדינה אחרת.

 רגע הפגיעה במטוס הרוסי בסוריה
 

רגע הפגיעה במטוס הרוסי בסוריה (חדשות עשר )

 

מוקדם יותר היום כינה שר הביטחון אביגדור ליברמן את המקרה "מצער", ושב והטיל את מלוא האחריות על המשטר הסורי. לדבריו, "המטוס הופל על ידי אנשים לא אחראיים במערך ההגנה האווירית הסורי שירו כאשר מטוסי צה"ל כבר חזרו לשטח ישראל". בריאיון לגלי צה"ל, הבהיר ליברמן כי בישראל "מוכנים להעביר את כל המידע לרוסים. אין לנו מה להסתיר, פעלנו כמו שאנחנו פועלים כל הזמן". הוא הוסיף כי "ממשיכים לנהל דיאלוג פתוח עם הרוסים". בנוגע לכניסתן לתוקף של הגבלות טיסה באזור סוריה, ליברמן טען כי "נעשה כל מה שדרוש על מנת להגן על ביטחונם של אזרחי ישראל".

הקרמלין הטיל את הגבלות הטיסה, באופן מוצהר במסגרת תרגיל צבאי שתוכנן מראש. הרוסים פרסמו התראות טייס שמגבילות טיסה באזורים רבים במרחב האווירי של קפריסין ובאזור הסמוך לחופי סוריה, לטובת פעולות צבאיות רוסיות. החסימה תכלול גם אזורים רבים במרחב הימי ותימשך עד יום רביעי הקרוב.

כאמור, משלחת צה"ל בראשות מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, יצאה הבוקר למוסקבה בעקבות המקרה. אל מפקד חיל האוויר הצטרפו ראש חטיבת קשרי החוץ של צה"ל, תת-אלוף ארז מייזל וכן קצינים נוספים מאגף המודיעין, חיל האוויר ואגף המבצעים. המשלחת צפויה להישאר ברוסיה עד מחר.

"המשלחת תציג את תמונת המצב של האירוע על כלל היבטיה כולל המידע המקדים ועיקרי ממצאי תחקיר צה"ל אודות האירוע", נמסר מצה"ל. "כמו כן יציגו את המשך הניסיונות האיראניים להעברת אמצעי לחימה אסטרטגיים לחיזבאללה ולהתבססות בסוריה". הרמטכ"ל הוסיף הבוקר כי "צה"ל פעל גם השבוע בצפון על מנת למנוע מאויבינו יכולות מתקדמות שאיימו על מדינת ישראל. לצערנו, פגעו כוחות סורים בכלי טיס רוסי, ואנו משתתפים בצער המשפחות והצבא הרוסי".

המשלחת הישראלית תגיע למוסקבה בצל הגבלות הטיסה ויומיים לאחר השיחה בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא פוטין. לאחר השיחה נמסר מהקרמלין כי פוטין הבהיר לנתניהו, כי יש להשתדל ולהימנע מתקריות שיסכנו את הכוחות הרוסיים שמוצבים בסוריה. עוד נמסר כי "נתניהו הביע את תנחומיו על מותם של 15 חיילים שהיו על המטוס הרוסי והבטיח לספק מידע מפורט על פעילות המטוסים הישראלים כדי לערוך חקירה מעמיקה של התקרית".

 שיירי הטילים שלכאורה הפילה מערכת ההגנה האווירית הסורית
 

שיירי הטילים שלכאורה הפילה מערכת ההגנה האווירית הסורית ( חדשות עשר)

 

נוסף על כך נמסר ממוסקבה כי "הנשיא פוטין אמר לנתניהו שפעולות כאלה של חיל האוויר הישראלי מתבצעות תוך הפרת ריבונותה של סוריה. פוטין אמר לנתניהו כי במקרה זה לא יושמו ההסכמים בין רוסיה לישראל למניעת תקריות מסוכנות וכתוצאה מכך היה המטוס הרוסי חשוף לירי הסורי. הנשיא פוטין דחק בנתניהו לא לאפשר מעתה ואילך מצבים כאלה".

מטעם לשכת ראש הממשלה נמסר כי רה"מ נתניהו ציין את החשיבות של המשך התיאום הביטחוני בין ישראל לרוסיה, שהצליח למנוע אבדות רבות משני הצדדים בשלוש השנים האחרונות. עוד אמר נתניהו כי ישראל נחושה לבלום את ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה ואת ניסיונותיה של איראן, שקוראת להשמדת ישראל, להעביר לחיזבאללה נשק קטלני נגד ישראל.

אתמול שלח נשיא סוריה בשאר אסד איגרת לפוטין בה הביע את תנחומיו על הפלת המטוס הרוסי וטען כי הסיבה לכך היא "היהירות הישראלית". עוד אמר כי "ישראל תמיד משתמשת באמצעים הכי שפלים כדי להגשים מטרותיה וליישם תוקפנות באזור. אנו בטוחים שאירוע מצער זה לא יסיט אותנו ואתכם מלהילחם בטרור. תנחומינו לנשיא פוטין ולמשפחות הנספים הגיבורים״.

נשיא רוסיה פוטין הצהיר כי ישראל לא יירטה בכוונה את המטוס הרוסי. "זו תמיד טרגדיה כשאנשים מתים", אמר הנשיא הרוסי במסיבת עיתונאים שערך עם ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, והוסיף "הפלת המטוס הרוסי בסוריה הייתה תוצאה של שרשרת טעויות. בניגוד לטורקיה, ישראל לא יירטה בכוונה את המטוס הרוסי, אנו עדיין צריכים לבדוק מה קרה". פוטין ציין כי התגובה הרוסית תהיה מכוונת להבטחת כוחות הביטחון הרוסים שנמצאים בסוריה. בד בבד, שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, אמר כי ישראל הניחה שמערכת הנ"מ הסורית לא תגיב למתקפה.