לירון פנאן, ראש מחלקת פיתוח שחקנים בקליבלנד קבאלירס , פזית עוז

"זה מדהים": לירון פנאן מונתה לתפקיד ניהולי בקליבלנד קבאלירס

סוכנת השחקנים הישראלית תכהן כראש המחלקה לפיתוח שחקנים במועדון ששיחק בארבעת הגמרים האחרונים. "קיבלתי הצעה מהלייקרס שהיתה פחות מעניינת, העדפתי להתחיל בעיר קטנה"

לישראל יש והיו כבר שחקני NBA, היה גם מאמן (דייויד בלאט), יש סקאוט בכיר (ירון ארבל) - ומעכשיו יש גם ישראלית ראשונה בתפקיד מפתח ניהולי באחד המועדונים. 

לירון פנאן, סוכנת השחקנים בעשור האחרון (בסוכנות 2Talent, יחד עם מתן סימנטוב), מונתה לתפקיד ראש המחלקה לפיתוח שחקנים בקליבלנד קבאלירס, ותפקח גם על הנעשה בקבוצת ליגת ההתפתחות, ה-G League, קנטון צ'ארג'. "זה תפקיד חדש שאני צריכה לבנות אותו", היא אומרת לחדשות עשר, "אהיה אחראית על התזוזות בין שתי הקבוצות ויש הרבה כאלה במהלך העונה. הרבה סקאוטינג, פעילות שוטפת של השחקנים, לראות שהכל מתקתק מבחינת אימונים, איך דואגים שמי שאין לו דקות יקבל כאלה - ולבנות סביבם תוכנית פיתוח".

פנאן הלכה ורקמה בשנים האחרונות קשרים ברחבי ה-NBA, כשהקפיצה הגדולה אירעה בעידן בלאט. "קובי אלטמן עבד אז כסגנו של דייויד גריפין, הג'נרל מנג'ר, וכשגריפין עזב אלטמן קודם להחליפו, והקשרים התהדקו", היא מספרת. "זה קרה גם כשהוא הגיע לארץ למחנה 'כדורסל ללא גבולות' וכשהגיע לצפות בלוקה דונצ'יץ'. בקיץ הזה החלטתי לשנות אווירה, בדקתי בכמה קבוצות - ובסופו של דבר ההצעה מקליבלנד היתה הכי מעניינת".

זה אנטי-קליימקס, להגיע לשם אחרי דווקא תקופת ארבעת הגמרים ואחרי שלברון ג'יימס עוזב? 

"אני יכולה לספר שהיתה לי הצעה מהלייקרס, אבל פחות מעניינת ממה שהציעו בקליבלנד", היא מגיבה. "מבחינתי עדיף להיכנס ל-NBA למקום שקט, לעיר קטנה, לקבוצה שיש בה הרבה אתגר, כי לא ממש יודעים לאן המועדון הולך כרגע. מבחינתי זו דריסת רגל טובה".

לברון ג'יימס מטביע במשחק 3 בסדרת גמר ה-NBA
 

לברון ג'יימס במדי קליבלנד. "עדיף להתחיל במקום שקט" (גטי אימג'ס/אימג'בנק )

 

לירון היא בתו של מוני פנאן, שהיה במשך עשרות שנים המנהל המיתולוגי של מכבי תל אביב - עד ששם קץ לחייו לפני כעשור. מותו פתח תיבת פנדורה גדולה בדמות "פרשת הבנק" שהטילה צל על משפחתו, ועל הנעשה במועדון הצהוב-כחול. עם זאת, בימיו במועדון, מוני היה ידוע כ"אבא של השחקנים" וכמנהל שיודע לסנן עבורם רעשי רקע בכל מחיר. את התכונה הזו, בתו רוצה לקחת עמה גם לתחנה הבאה.

"מנכ"לים מה-NBA באו ללמוד מאבא שלי במכבי"

"אבא היה המנהל הכי טוב שיכול להיות", היא אומרת, "ואת זה אני אומרת אחרי שראיתי מה קורה בכמה קבוצות אחרות. הרבה מנכ"לים מה-NBA באו ללמוד מאבא שלי במכבי, מכיוון שהליגה שם מנוהלת כעסק. אני רוצה להביא לתפקיד החדש את הפן היותר רגיש, אישי, אמוציונלי, כמו שהיה בין אבא לשחקנים במכבי. מה שהוא לימד אותי ומה שהולך לפניי, גם כשהייתי סוכנת, זה לדאוג שהכל מסביב יהיה להם נקי ושקט, כדי שיבואו ויעשו את העבודה שלהם על המגרש".

 
 
 

המינוי של פנאן מצטרף לגל הנשי שהולך ומתגבר בליגה בשנים האחרונות. "אני מרגישה בשנתיים האחרונות התקדמות מאוד גדולה של נשים ב-NBA, אם זו תרזה רש, סגנית הנשיא בטורונטו, בקי בונר שמכהנת בתפקיד מקצועי בכיר באורלנדו והיא חברה טובה ותותחית על, בקי האמון בסן אנטוניו כמובן", היא אומרת. "אדם סילבר שם לעצמו מטרה לקדם נשים כקומישנר. כשאתה נכנס למשרדי ה-NBA, הנשים יושבות שם בתפקידים הכי חשובים ומשמעותיים. יש המון פתיחות, ואני מגיעה בול בזמן".

האתגר הקרוב של פנאן, שתיכנס לתפקיד רשמית בשבוע הבא, הוא דווקא פחות מוכר לאוזן הישראלית - בילי פרסטון, שחקן תיכונים מוכשר שהגיע דרך בוסניה לקאבס ומוחתם על חוזה דו-כיווני בין קבוצת האם לקבוצת ליגת ההתפתחות. אבל את היעד בקצה הדרך היא סימנה כבר מזמן. "כבר שנים אני מצהירה שאני רוצה להיות ג'נרל מנג'רית ב-NBA, ולא מתביישת להגיד את זה בקול רם", היא אומרת, "בינתיים קיבלתי המון אחריות, ותפקיד מדהים בארגון מדהים".