חבר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל הואשם בהסתה לטרור

רג'א אגבאריה מאום אל-פחם מואשם גם בהזדהות עם ארגון טרור, לאחר שפרסם בפייסבוק פוסטים חיוביים כלפי חמאס, החזית העממית וחיזבאללה: "השהידים מתבוססים בדמם שהוקז"

כתב אישום בגין ביצוע עבירות של הסתה לטרור וגילוי הזדהות עם ארגון טרור הורגש היום (חמישי) נגד רג'א אגבאריה, בן 66 מאום אל-פחם. הפרקליטות הגישה היום את כתב האישום, באישור היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לבית משפט השלום בחיפה, בעקבות שורת פרסומים של הנאשם בחשבון הפייסבוק שלו.
 

מעובדות כתב האישום עולה כי הנאשם, חבר מזכירות ועדת המעקב העליונה של המגזר הערבי בישראל, כיהן בעבר כמזכ"ל תנועת "בני הכפר". אגבאריה פרסם בחשבון הפייסבוק שלו, במספר הזדמנויות בין יולי 2017 ליולי 2018, פוסטים בהם גילה הזדהות עם חמאס, החזית העממית וחיזבאללה, המוגדרים כארגוני טרור בישראל.
 

כך למשל, באחד הפרסומים של אגבריה בחשבון הפייסבוק שלו בשפה הערבית, כתב בעקבות הפיגוע במתחם הר הבית ביולי 2017, בו נרצחו שני שוטרי מג"ב ונפצע שוטר נוסף: "האם פיגוע אל-אקצא מבשר על שלב חדש (של ערביי ישראל) בתוך ה-48?! ירושלים קדם לה מסגד אלאקצא, היא מגרש החיכוך והעימות הראשון ומוקד רגישות השהידים אשר בחרו להגן על המסגד של הערבים והאיסלאם, הם אשר מתבוססים בדמם אותו הקיזו האימפריאליסטיים וישראל. מצפן אנשי ההתנגדות היה ונותר ירושלים".

 
 
 
 הר הבית

הר הבית (רויטרס)

 


 

"אום אל-פחם תלווה את השהידים שלה בדרכם האחרונה, בגאווה הגדולה ביותר אל עתיד חדש, ואל גני הנצח יגיעו השהידים", כתב אגבאריה וסיים את הפוסט בציון שמותיהם וגילם של המפגעים.
 

לצד פרסום זה, פרסם הנאשם סרטונים המתעדים את הפיגוע. באחד מהם נשמע קולו של המתעד, שאמר: "שידור חי מחצר מסגד אל-אקצא. שוטר נורה מטווח אפס, וגם המבצע נורה מטווח אפס. כנראה יש יותר ממבצע אחד בפיגוע כי הירי נמשך". ברקע דברים אלה נשמע קול המכריז: "לסגור את כל המסגדים יש שהידים".
 

באחת התגובות לפרסום זה, כפי שנטען בכתב האישום, כתבה אחת ממשתמשות הרשת החברתית כי "פיגועים מעין אלה יובילו לסופו של מסגד אל-אקצא ולהגברת הפיקוח עליו יותר ממה שהיה עד היום". בתגובה לכך, כתב אגבאריה: "אל תדאגי, אל-אקצא יישאר איתן וקוציו בגרונות הציונים ומקורותיהם. האינתיפאדות, הרי הם צעירי 'כנפי בית אל-מקדס', יסרבו לחילול מסגד אל-אקצא על ידי המתנחלים".
 

בתגובה אחרת כתב הנאשם: "הגינויים של אבו מאזן וועדת המעקב נבדלים מציבור העם הפלסטיני ולא מייצגים אותנו כיתומים היושבים בשולחנות הקמצנים והרשעים". בתגובה נוספת נכתב: "רצח והטפה מחדש? אתה הגיוני?". לכך השיב אגבריה: "אני תוהה, זה רצח משני הצדדים. רצח הוא לא חד צדדי. זו מולדתנו וחובתנו להגן עליה".