נסראללה מאיים: "למרות מאמצי ישראל - יש לנו טילים מדויקים"

מזכ"ל חיזבאללה הגיב במרומז לתקיפות המיוחסות לישראל, והבהיר: "אם יכפו מלחמה על לבנון - ישאו בתוצאות". נתניהו: "נתאמץ למנוע מלחמה, אך נפעל בכוח נגד מבקשי נפשנו"

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, תקף היום (חמישי) את ישראל נוכח פעולותיה בסוריה והזהיר מההשלכות: "ישראל יודעת שיש שינויים גדולים באזור אותם לא צפתה. אם ישראל תכפה מלחמה על לבנון – היא תשא בתוצאות אותן לא צפתה מעולם". הוא התייחס במרומז לתקיפות המיוחסות לישראל, בעיקר בסוריה, והבהיר כי "לא משנה מה תעשו כדי לקטוע את נתיב ההעברה, יש להתנגדות טילים מדויקים ואמצעי חימוש". 

"עלינו תמיד להיות מוכנים מול ישראל", אמר נסראללה בנאומו לציון חג העאשורא השיעי, "הישראלים כועסים ודואגים כי הפרוייקט שלהם באזור התמוטט. הם תלו תקוות במה שקורה בסוריה ועיראק, אך התבדו. כעת ישראל יודעת שיש ציר התנגדות חזק מבעבר ועמים חדשם שנכנסו למעגל הסכסוך איתה וזאת בכוח רב". הוא הוסיף להתפאר ביכולת הארטילרית של ארגונו, וטען כי "היום הכול השתנה מול ישראל. אני אומר להם בעניין הטילים המדויקים ופעילותם בסוריה במטרה לקטוע את העברתם – שייזהרו. יש להתנגדות טילים מדויקים ואמצעי חימוש".
 

חסן נסראללה בנאום לציון 12 שנים למלחמת לבנון

חסן נסראללה בנאום לציון 12 שנים למלחמת לבנון (אל-מנאר)

 

עוד בנאומו, דיבר מזכ"ל חיזבאללה על מערכה עתידית נגד ישראל. "אנחנו צריכים להיות מוכנים, הישראלים יודעים כל לכל מערכה בהמשך יהיו השלכות רציניות. הם יודעים כי נקודות החולשה שלהם חשופות ויודעים מה נקודות הכוח שלנו".

"ישראל צחקה עלי וקיללה אותי, אמרו שאני מאיים ממחבואי", טען נסראללה במהלך הדברים שנשא והוסיף להתגרות בפנייה ישירה. "נוכחותי במקלט היא עדות לחוסר היכולת שלכם. לא חשוב אם אדבר ממקלט או לא, מה שחשוב הוא מה שקורה בחוץ ואתם יודעים היטב מה מכין חיזבאללה מבחינת נשק ולוחמים ואתם יודעים שחיזאללה הוא לא איש אחד או אחר. זו ההוכחה לחולשתכם. אנחנו הגענו היום לעמדה של כוח והרתעה".

מזכ"ל חיזבאללה התייחס גם לסנקציות האמריקניות כלפי איראן: "מחובתנו להביע תמיכה באיראן שבעוד זמן קצר יחולו עליה העיצומים האמריקנים. כולם יודעים שאמריקה פועלת מסביב לשעון כדי להטיל מצור על איראן, שנענשת בכלל בצמדותה לאיסלאם, לריבונותה, בחירותיה וסירובה להיות עבד של האדון האמריקאי ולשוד משאביה. היא רוצה להיות חופשית, לעמוד למען עמי האזור ולמוטט את האימפריאליזם. היא עמדה לצד עיראק וסוריה ועומדת לצד הנדכאים באזור ועלינו לתמוך בה מדינית ומוסרית כנג למצור והעיצומים נגדה".

 

 דונלד טראמפ ואבו מאזן

נסארללה: תומכים בפלסטינים וסולדים מ"עסקת המאה" האמריקנית. טראמפ ואבו מאזן (רויטרס)

 

בהמשך למתקפה נגד האמריקנים, התייחס נסראללה גם ל"עסקת המאה" וסלידתו ממנה: "אנו מחדשים את מחויבותנו לתמוך בפלסטינים ובירושלים ולהתנגד ל'עסקת המאה' המשפילה", הדגיש מזכ"ל האירגון והביע תמיכה בהתנגדות הפלסטינית. :כמו כן אנו מברכים על תהלוכות השיבה ברצועת עזה וכן מחזקים את הגדה בסירובה לעסקה".

במקביל לנאום נסראללה, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו למתיחות באזור והשמיע קריאות אזהרה כלפי אויבי ישראל, במהלך טקס הזיכרון לחללי מלחמת יום הכיפורים בהר הרצל: "לקחי המערכה חקוקים בנו היום לא פחות מאשר אז, ואנו שומרים ללא פשרות על האינטרסים הביטחוניים של מדינתנו". נתניהו הוסיף כי "עלינו לעשות כל מאמץ למנוע מלחמה, אבל אם היא תיכפה עלינו, נפעל במלוא הכוח נגד מבקשי נפשנו, ובראש ובראשונה איראן שקוראת בגלוי להשמדת ישראל".

על רקע נאומו של נסראללה ודברי נתניהו, שגרירות רוסיה שיגרה מסר חריף לישראל. השגרירות הרוסית האשימה באופן מפורש את ישראל בהפלת המטוס הרוסי על ידי אש הנ"מ הסורית, וזאת חרף השיחות בין נתניהו ופוטין, ובפתח ביקור משלחת צה"ל שצפויה להציג בפני הרוסים את ממצאי תחקיר האירוע.
 

"מוסקבה רואה כחסרי אחריות ולא ידידותיים את מעשי חיל האוויר הישראלי, שחשפו מטוס רוסי לסכנה והובילו למותם של 15 אנשי צוות", נכתב בציוץ שפרסמה השגרירות. על פי ההודעה, "רוסיה תנקוט בכל הצעדים הנחוצים על מנת לסכל את האיום לחיים ולביטחון הצבא שלנו שנאבק בטרור".

מוקדם יותר היום כינה שר הביטחון אביגדור ליברמן את המקרה "מצער", ושב והטיל את מלוא האחריות על המשטר הסורי. לדבריו, "המטוס הופל על ידי אנשים לא אחראיים במערך ההגנה האווירית הסורי שירו כאשר מטוסי צה"ל כבר חזרו לשטח ישראל".

בריאיון לגלי צה"ל, הבהיר ליברמן כי בישראל "מוכנים להעביר את כל המידע לרוסים. אין לנו מה להסתיר, פעלנו כמו שאנחנו פועלים כל הזמן". הוא הוסיף כי "ממשיכים לנהל דיאלוג פתוח עם הרוסים". בנוגע לכניסתן לתוקף של הגבלות טיסה באזור סוריה, ליברמן טען כי "נעשה כל מה שדרוש על מנת להגן על ביטחונם של אזרחי ישראל".

הקרמלין הטיל את הגבלות הטיסה, באופן מוצהר במסגרת תרגיל צבאי שתוכנן מראש. הרוסים פרסמו התראות טייס שמגבילות טיסה באזורים רבים במרחב האווירי של קפריסין ובאזור הסמוך לחופי סוריה, לטובת פעולות צבאיות רוסיות. החסימה תכלול גם אזורים רבים במרחב הימי ותימשך עד יום רביעי הקרוב.

 השר אביגדור ליברמן

"מוכנים להעביר את כל המידע לרוסים". השר אביגדור ליברמן (רויטרס)

 

אתמול שלח נשיא סוריה בשאר אסד איגרת לפוטין בה הביע את תנחומיו על הפלת המטוס הרוסי וטען כי הסיבה לכך היא "היהירות הישראלית". עוד אמר כי "ישראל תמיד משתמשת באמצעים הכי שפלים כדי להגשים מטרותיה וליישם תוקפנות באזור. אנו בטוחים שאירוע מצער זה לא יסיט אותנו ואתכם מלהילחם בטרור. תנחומינו לנשיא פוטין ולמשפחות הנספים הגיבורים״.

נשיא רוסיה פוטין הצהיר כי ישראל לא יירטה בכוונה את המטוס הרוסי. "זו תמיד טרגדיה כשאנשים מתים", אמר הנשיא הרוסי במסיבת עיתונאים שערך עם ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, והוסיף "הפלת המטוס הרוסי בסוריה הייתה תוצאה של שרשרת טעויות. בניגוד לטורקיה, ישראל לא יירטה בכוונה את המטוס הרוסי, אנו עדיין צריכים לבדוק מה קרה". פוטין ציין כי התגובה הרוסית תהיה מכוונת להבטחת כוחות הביטחון הרוסים שנמצאים בסוריה. בד בבד, שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, אמר כי ישראל הניחה שמערכת הנ"מ הסורית לא תגיב למתקפה.

בצה"ל הביעו צער על המקרה ועל מותם של אנשי הצוות. כמו כן, קיבלו בישראל אחריות על התקיפה נגד מתקן של צבא סוריה באזור לטקיה, אך הטילו את האחריות המלאה להפלת המטוס על משטר אסד. עוד צוין בהודעת הצבא כי איראן וחיזבאללה שותפות באחריות לאירוע. בקבלת האחריות של צה"ל על תקיפת המתקן הצבאי הובהר כי מדובר בבסיס ממנו היו אמורים כוחות אסד להעביר בזמן הקרוב מערכות לייצור נשק מדויק וקטלני עבור איראן וחיזבאללה בלבנון, ובשל כך התקבלה ההחלטה לתקוף. "נשק זה נועד לתקוף את ישראל ומהווה איום בלתי נסבל כלפיה", נמסר.

 תיעוד ההרס לאחר התקיפה הישראלית בלאטקיה

תיעוד ההרס לאחר התקיפה הישראלית בלטקיה (יוטיוב)

 

על פי הודעת הצבא, מתחקיר ראשוני עלה כי בניגוד להאשמות שהטיחה רוסיה, כאשר צבא סוריה שיגר את הטילים שפגעו במטוס הרוסי, מטוסי חיל האוויר כבר היו בשטח ישראל. עוד טענו בצה"ל כי בזמן התקיפה הישראלית מטוס הביון הרוסי כלל לא היה במרחב הפעולה, וכי סוללות הנ"מ הסוריות ירו ללא הבחנה וככל הנראה לא טרחו לוודא שאין מטוסים רוסיים באוויר.

תחילת האירוע בדיווחים ביום שני בערב כי ארבעה מטוסי F-16 של חיל האוויר הישראלי תקפו כמה אתרים בלטקיה שבמערב סוריה. לאחר התקיפה, אבד הקשר עם מטוס פטרול ימי מסוג IL-20 של צבא רוסיה. גורמים אמריקניים דיווחו כי הוא יורט בשוגג על-ידי הסורים. "הקשר אבד בזמן שארבעה מטוסי F-16ישראליים תקפו מטרות בלטקיה", דווח בתקשורת הרוסית. הטלוויזיה הסורית הרשמית אישרה כי הותקפו מספר אתרים במערב המדינה. כמו כן, צויין כי "נרשמו גם שיגורי טילים מכלי שיט צרפתי לחופי סוריה בסביבות השעה 20:00, במהלך המתקפה על לטקיה". עם זאת, דובר הצבא הצרפתי טען כי מדינתו לא הייתה מעורבת בתקרית שבה הופל המטוס. שגריר צרפת בוושינגטון אף טען כי "מכונת הפייק ניוז הרוסית" השתגעה.