שגרירות רוסיה: "מעשה ישראלי חסר אחריות גרם למות 15 מאנשינו"

השגרירות בתל אביב ציינה כי הפלת המטוס הרוסי הייתה "לא ידידותית", והבהירה כי "רוסיה תנקוט בכל הצעדים הנחוצים לסכל את האיום לחיים ולביטחון הצבא שלנו, שנאבק בטרור"

שגרירות רוסיה בישראל הגיבה הבוקר (חמישי) באופן תקיף במיוחד להפלת המטוס הרוסי על ידי אש נ"מ סורית ביום שני, והאשימה באופן מפורש את ישראל. זאת, חרף שיחות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ולדימיר פוטין ובין בכירים נוספים בשתי המדינות, ובפתח ביקור משלחת מטעם צה"ל במוסקבה, שתציג בפני הרוסים את ממצאי תחקיר האירוע. 

"מוסקבה רואה כחסרי אחריות ולא ידידותיים את מעשי חיל האוויר הישראלי, שחשפו מטוס רוסי לסכנה והובילו למותם של 15 אנשי צוות", נכתב בציוץ שפרסמה השגרירות. על פי ההודעה, "רוסיה תנקוט בכל הצעדים הנחוצים על מנת לסכל את האיום לחיים ולביטחון הצבא שלנו שנאבק בטרור". 

 
 
 
 

מוקדם יותר היום כינה שר הביטחון אביגדור ליברמן את המקרה "מצער", ושב והטיל את מלוא האחריות על המשטר הסורי. לדבריו, "המטוס הופל על ידי אנשים לא אחראיים במערך ההגנה האווירית הסורי שירו כאשר מטוסי צה"ל כבר חזרו לשטח ישראל".

 פגישת נתניהו, ליברמן ואיזנקוט עם לברוב
 

פגישת נתניהו, ליברמן ואיזנקוט עם לברוב (חיים צח, לע"מ)

 


בריאיון לגלי צה"ל, הבהיר ליברמן כי בישראל "מוכנים להעביר את כל המידע לרוסים. אין לנו מה להסתיר, פעלנו כמו שאנחנו פועלים כל הזמן". הוא הוסיף כי "ממשיכים לנהל דיאלוג פתוח עם הרוסים". בנוגע לכניסתן לתוקף של הגבלות טיסה באזור סוריה, ליברמן טען כי "נעשה כל מה שדרוש על מנת להגן על ביטחונם של אזרחי ישראל".

הקרמלין הטיל את הגבלות הטיסה, באופן מוצהר במסגרת תרגיל צבאי שתוכנן מראש. הרוסים פרסמו התראות טייס שמגבילות טיסה באזורים רבים במרחב האווירי של קפריסין ובאזור הסמוך לחופי סוריה, לטובת פעולות צבאיות רוסיות. החסימה תכלול גם אזורים רבים במרחב הימי ותימשך עד יום רביעי הקרוב.
 

כאמור, משלחת צה"ל בראשות מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, יצאה הבוקר למוסקבה בעקבות המקרה. אל מפקד חיל האוויר הצטרפו ראש חטיבת קשרי החוץ של צה"ל, תת-אלוף ארז מייזל וכן קצינים נוספים מאגף המודיעין, חיל האוויר ואגף המבצעים.

"המשלחת תציג את תמונת המצב של האירוע על כלל היבטיה כולל המידע המקדים ועיקרי ממצאי תחקיר צה"ל אודות האירוע", נמסר מצה"ל. "כמו כן יציגו את המשך הניסיונות האיראניים להעברת אמצעי לחימה אסטרטגיים לחיזבאללה ולהתבססות בסוריה". הרמטכ"ל הוסיף הבוקר כי "צה"ל פעל גם השבוע בצפון על מנת למנוע מאויבינו יכולות מתקדמות שאיימו על מדינת ישראל. לצערנו, פגעו כוחות סורים בכלי טיס רוסי, ואנו משתתפים בצער המשפחות והצבא הרוסי".

המשלחת הישראלית תגיע למוסקבה בצל הגבלות הטיסה ויומיים לאחר השיחה בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא פוטין. לאחר השיחה נמסר מהקרמלין כי פוטין הבהיר לנתניהו, כי יש להשתדל ולהימנע מתקריות שיסכנו את הכוחות הרוסיים שמוצבים בסוריה. עוד נמסר כי "נתניהו הביע את תנחומיו על מותם של 15 חיילים שהיו על המטוס הרוסי והבטיח לספק מידע מפורט על פעילות המטוסים הישראלים כדי לערוך חקירה מעמיקה של התקרית".

 מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין
 

מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין ( חדשות עשר)

 

נוסף על כך נמסר ממוסקבה כי "הנשיא פוטין אמר לנתניהו שפעולות כאלה של חיל האוויר הישראלי מתבצעות תוך הפרת ריבונותה של סוריה. פוטין אמר לנתניהו כי במקרה זה לא יושמו ההסכמים בין רוסיה לישראל למניעת תקריות מסוכנות וכתוצאה מכך היה המטוס הרוסי חשוף לירי הסורי. הנשיא פוטין דחק בנתניהו לא לאפשר מעתה ואילך מצבים כאלה".

מטעם לשכת ראש הממשלה נמסר כי רה"מ נתניהו ציין את החשיבות של המשך התיאום הביטחוני בין ישראל לרוסיה, שהצליח למנוע אבדות רבות משני הצדדים בשלוש השנים האחרונות. עוד אמר נתניהו כי ישראל נחושה לבלום את ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה ואת ניסיונותיה של איראן, שקוראת להשמדת ישראל, להעביר לחיזבאללה נשק קטלני נגד ישראל.

אתמול שלח נשיא סוריה בשאר אסד איגרת לפוטין בה הביע את תנחומיו על הפלת המטוס הרוסי וטען כי הסיבה לכך היא "היהירות הישראלית". עוד אמר כי "ישראל תמיד משתמשת באמצעים הכי שפלים כדי להגשים מטרותיה וליישם תוקפנות באזור. אנו בטוחים שאירוע מצער זה לא יסיט אותנו ואתכם מלהילחם בטרור. תנחומינו לנשיא פוטין ולמשפחות הנספים הגיבורים״.

נשיא רוסיה פוטין הצהיר כי ישראל לא יירטה בכוונה את המטוס הרוסי. "זו תמיד טרגדיה כשאנשים מתים", אמר הנשיא הרוסי במסיבת עיתונאים שערך עם ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, והוסיף "הפלת המטוס הרוסי בסוריה הייתה תוצאה של שרשרת טעויות. בניגוד לטורקיה, ישראל לא יירטה בכוונה את המטוס הרוסי, אנו עדיין צריכים לבדוק מה קרה". פוטין ציין כי התגובה הרוסית תהיה מכוונת להבטחת כוחות הביטחון הרוסים שנמצאים בסוריה. בד בבד, שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, אמר כי ישראל הניחה שמערכת הנ"מ הסורית לא תגיב למתקפה.

 נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במהלך טיסה
 

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במהלך טיסה (רויטרס)

 

בצה"ל הביעו צער על המקרה ועל מותם של אנשי הצוות. כמו כן, קיבלו בישראל אחריות על התקיפה נגד מתקן של צבא סוריה באזור לטקיה, אך הטילו את האחריות המלאה להפלת המטוס על משטר אסד. עוד צוין בהודעת הצבא כי איראן וחיזבאללה שותפות באחריות לאירוע. בקבלת האחריות של צה"ל על תקיפת המתקן הצבאי הובהר כי מדובר בבסיס ממנו היו אמורים כוחות אסד להעביר בזמן הקרוב מערכות לייצור נשק מדויק וקטלני עבור איראן וחיזבאללה בלבנון, ובשל כך התקבלה ההחלטה לתקוף. "נשק זה נועד לתקוף את ישראל ומהווה איום בלתי נסבל כלפיה", נמסר.

על פי הודעת הצבא, מתחקיר ראשוני עלה כי בניגוד להאשמות שהטיחה רוסיה, כאשר צבא סוריה שיגר את הטילים שפגעו במטוס הרוסי, מטוסי חיל האוויר כבר היו בשטח ישראל. עוד טענו בצה"ל כי בזמן התקיפה הישראלית מטוס הביון הרוסי כלל לא היה במרחב הפעולה, וכי סוללות הנ"מ הסוריות ירו ללא הבחנה וככל הנראה לא טרחו לוודא שאין מטוסים רוסיים באוויר.

תחילת האירוע בדיווחים ביום שני בערב כי ארבעה מטוסי F-16 של חיל האוויר הישראלי תקפו כמה אתרים בלטקיה שבמערב סוריה. לאחר התקיפה, אבד הקשר עם מטוס פטרול ימי מסוג IL-20 של צבא רוסיה. גורמים אמריקניים דיווחו כי הוא יורט בשוגג על-ידי הסורים. "הקשר אבד בזמן שארבעה מטוסי F-16ישראליים תקפו מטרות בלטקיה", דווח בתקשורת הרוסית. הטלוויזיה הסורית הרשמית אישרה כי הותקפו מספר אתרים במערב המדינה. כמו כן, צויין כי "נרשמו גם שיגורי טילים מכלי שיט צרפתי לחופי סוריה בסביבות השעה 20:00, במהלך המתקפה על לטקיה". עם זאת, דובר הצבא הצרפתי טען כי מדינתו לא הייתה מעורבת בתקרית שבה הופל המטוס. שגריר צרפת בוושינגטון אף טען כי "מכונת הפייק ניוז הרוסית" השתגעה.