אסד לפוטין: "הסיבה להפלת המטוס שלכם - יהירות ישראלית"

נשיא סוריה שלח איגרת למקבילו רוסי, בה הביע את תנחומיו על שצבאו הפיל מטוס רוסי לאחר תקיפה ישראלית • נסראללה: "ישראל משקרת, מטרת התקיפה לא הייתה נשק של חיזבאללה"

נשיא סוריה בשאר אסד שלח אתמול (רביעי) איגרת לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין בה הביע את תנחומיו על הפלת המטוס הרוסי וטען כי הסיבה לכך היא "היהירות הישראלית". עוד אמר כי "ישראל תמיד משתמשת באמצעים הכי שפלים כדי להגשים מטרותיה וליישם תוקפנות באזור. אנו בטוחים שאירוע מצער זה לא יסיט אותנו ואתכם מלהילחם בטרור. תנחומינו לנשיא פוטין ולמשפחות הנספים הגיבורים״.

מעט קודם לכן, מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, אמר בנאום כי הסיבה שישראל תקפה בסוריה היא כדי "למנוע מצבא אסד יכולת טילים שתהווה שוויון במאזן ההרתעה", וטען כי "ישראל משקרת כאשר היא אומרת מטרת התקיפה הייתה נשק שהיה מיועד לחיזבאללה". עוד אמר כי חיזבאללה יישאר בסוריה עד להודעה חדשה. נסראללה הוסיף בנאומו כי "חובה לשים גבול לתקיפות של ישראל". מזכ"ל חיזבאללה תקף גם את האמריקנים: "האויב האמיתי באזור הוא ארה"ב והפרויקט האמריקני והמדיניות של ארה"ב. אפילו ישראל היא רק שחקן בפרויקט של ארה"ב".

חסן נסראללה בנאום לציון 12 שנים למלחמת לבנון
 

חסן נסראללה. ארכיון (אל-מנאר )

 
 
 
 

משלחת צה״ל בראשות מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, תצא מחר למוסקבה. "המשלחת תציג את תמונת המצב של האירוע על כלל היבטיה כולל המידע המקדים ועיקרי ממצאי תחקיר צה"ל אודות האירוע", נמסר מצה"ל. "כמו כן יציגו את המשך הנסיונות האיראניים להעברת אמצעי לחימה אסטרטגיים לחזבאללה ולהתבססות בסוריה. אל מפקד חיל האוויר יצטרפו ראש חטיבת קשרי החוץ של צה"ל, תת-אלוף ארז מייזל וכן קצינים נוספים מאגף המודיעין, חיל האוויר ואגף המבצעים".

מוקדם יותר אתמול נחשפו תמונות הלוויין של תקיפות בנמל בתעופה בדמשק ובלטקיה ובהן ניתן לראות השמדתו של מטוס 747 איראני בנמל התעופה ואת נזקי השמדת המחסן של הצבא הסורי בלטקיה שבו היו מכונות הפועלות להפוך את הרקטות של חיזבאללה למדויקות יותר. זאת לאחר התקיפה הישראלית בסוריה, במהלכה הופל מטוס רוסי על ידי כוחות הנ"מ הסורי. יש לציין כי התקיפה בנמל התעופה בדמשק יוחסה לישראל אולם בישראל לא הגיבו לדברים.

ביום שלישי נמסר מהקרמלין כי נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הבהיר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי יש להשתדל ולהימנע מתקריות שיסכנו את הכוחות הרוסיים שמוצבים בסוריה.

נזקי התקיפה בנמל התעופה בדמשק
 

נזקי התקיפה בנמל התעופה בדמשק ( אימאג'סאט)

 

"ראש ממשלת ישראל הביע את תנחומיו על מותם של 15 חיילים שהיו על המטוס הרוסי. נתניהו הבטיח לספק מידע מפורט על פעילות המטוסים הישראלים כדי לערוך חקירה מעמיקה של התקרית. הנשיא פוטין אמר לנתניהו שפעולות כאלה של חיל האוויר הישראלי מתבצעות תוך הפרת ריבונותה של סוריה. פוטין אמר לנתניהו כי במקרה זה לא יושמו ההסכמים בין רוסיה לישראל למניעת תקריות מסוכנות וכתוצאה מכך היה המטוס הרוסי חשוף לירי הסורי. הנשיא פוטין דחק בנתניהו לא לאפשר מעתה ואילך מצבים כאלה", נמסר בהודעה רשמית לאחר שיחת הטלפון שנערכה בערב בין שני המנהיגים.

מטעם לשכת ראש הממשלה נמסר כי רה"מ נתניהו ציין את החשיבות של המשך התיאום הביטחוני בין ישראל לרוסיה, שהצליח למנוע אבדות רבות משני הצדדים בשלוש השנים האחרונות. עוד אמר נתניהו כי ישראל נחושה לבלום את ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה ואת ניסיונותיה של איראן, שקוראת להשמדת ישראל, להעביר לחיזבאללה נשק קטלני נגד ישראל. כמו כן, הדגיש רה"מ בשיחה כי ישראל נכונה להעביר לרוסיה את כל הפרטים הנחוצים לתחקור האירוע, והציע לשלוח את מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, למוסקבה כדי להעביר את מלוא הפרטים הנחוצים.

תצלום לווין - נזקי התקיפה בשדה התעופה בדמשק
 

תצלום לווין - נזקי התקיפה בשדה התעופה בדמשק (ISI )

 

במקביל, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התייחס במסיבת עיתונאים לתקרית ואמר: "נראה לי על בסיס העובדות שסוריה הפילה מטוס רוסי. אני מבין שבערך 14 חיילים רוסים נהרגו וזה עצוב". ברשת "אל-גז'ירה" דווח כי הרוסים יחמשו את בסיסי חמימים וטרטוס שבסוריה באמצעי מעקב אלקטרוניים מתקדמים. בד בבד, ברוסיה דווח כי החיילים הסורים שירו על המטוס נעצרו על ידי כוחות רוסיים.

קודם לכן נפגש סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ורשינין, עם סגנית שגריר ישראל במוסקבה, קרן כהן-גת, והדגיש בפניה כי רוסיה רואה את הפעולה הישראלית בסוריה אמש שהביאה להפלת המטוס הרוסי ולהרג 15 אנשי הצוות שלו כבלתי אחראית ובלתי ידידותית.  מוסקבה כאל פעולות בלתי אחראי ובלתי ידידותית. "הצד הרוסי ינקוט בכל האמצעים הדרושים כדי למנוע סכנה לביטחון של הצבא הרוסי בסוריה", אמר ורשינין לסגנית השגריר הישראלי.

נשיא רוסיה פוטין הצהיר כי ישראל לא יירטה בכוונה את המטוס הרוסי. "זו תמיד טרגדיה כשאנשים מתים", אמר הנשיא הרוסי במסיבת עיתונאים שערך עם ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, והוסיף "הפלת המטוס הרוסי בסוריה היתה תוצאה של שרשרת טעויות. בניגוד לטורקיה, ישראל לא יירטה בכוונה את המטוס הרוסי, אנו עדיין צריכים לבדוק מה קרה". פוטין ציין כי התגובה הרוסית תהיה מכוונת להבטחת כוחות הביטחון הרוסים שנמצאים בסוריה. בד בבד, שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, אמר כי ישראל הניחה שמערכת הנ"מ הסורית לא תגיב למתקפה.

בצה"ל הביעו צער על המקרה ועל מותם של אנשי הצוות. כמו כן, קיבלו בישראל אחריות על התקיפה נגד מתקן של צבא סוריה באזור לטקיה, אך הטילו את האחריות המלאה להפלת המטוס על משטר אסד. עוד צוין בהודעת הצבא כי איראן וחיזבאללה שותפות באחריות לאירוע. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, צפויים לשוחח בטלפון.

בקבלת האחריות של צה"ל על תקיפת המתקן הצבאי הובהר כי מדובר בבסיס ממנו היו אמורים כוחות אסד להעביר בזמן הקרוב מערכות לייצור נשק מדויק וקטלני עבור איראן וחיזבאללה בלבנון, ובשל כך התקבלה ההחלטה לתקוף. "נשק זה נועד לתקוף את ישראל ומהווה איום בלתי נסבל כלפיה", נמסר. בצה"ל הדגישו כי בינם לבין הצבא הרוסי פועל מנגנון מניעת חיכוך שסוכם בין מנהיגי המדינות, והוכיח עצמו מספר רב של פעמים בשנים האחרונות, והופעל גם במהלך הלילה האחרון.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין
 

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ( חדשות עשר)

 

על פי הודעת הצבא, מתחקיר ראשוני עלה כי בניגוד להאשמות שהטיחה רוסיה, כאשר צבא סוריה שיגר את הטילים שפגעו במטוס הרוסי, מטוסי חיל האוויר כבר היו בשטח ישראל. עוד טענו בצה"ל כי בזמן התקיפה הישראלית מטוס הביון הרוסי כלל לא היה במרחב הפעולה, וכי סוללות הנ"מ הסוריות ירו ללא הבחנה וככל הנראה לא טרחו לוודא שאין מטוסים רוסיים באוויר.

תחילת האירוע בדיווחים ביום שני בערב כי ארבעה מטוסי F-16 של חיל האוויר הישראלי תקפו כמה אתרים בלטקיה שבמערב סוריה. לאחר התקיפה, אבד הקשר עם מטוס פטרול ימי מסוג IL-20 של צבא רוסיה. גורמים אמריקניים דיווחו כי הוא יורט בשוגג על-ידי הסורים. "הקשר אבד בזמן שארבעה מטוסי F-16ישראליים תקפו מטרות בלטקיה", דווח בתקשורת הרוסית. הטלוויזיה הסורית הרשמית אישרה כי הותקפו מספר אתרים במערב המדינה. כמו כן, צויין כי "נרשמו גם שיגורי טילים מכלי שיט צרפתי לחופי סוריה בסביבות השעה 20:00, במהלך המתקפה על לטקיה". עם זאת, דובר הצבא הצרפתי טען כי מדינתו לא הייתה מעורבת בתקרית שבה הופל המטוס. שגריר צרפת בוושינגטון אף טען כי "מכונת הפייק ניוז הרוסית" השתגעה.

בד בבד, ברשת "CNN" דווח כי האמריקנים גילו על אובדן המטוס הרוסי לאחר שהכוחות הסורים שיגרו אותות מצוקה בחיפוש אחר כלי הטיס, על תדר בינלאומי. כמו כן, דווח כי ההגנה האווירית של צבא אסד יירטה כמה מהטילים ו"בלמה את המתקפה". עוד נמסר כי אש נ"מ נורתה מבסיס חיל הים הרוסי לעבר כמה טילים - אך אז לא התברר אם הכוונה לבלימה של אותה המתקפה, או למתקפה של המורדים הנוטים לשגר טילים לעבר בסיסים שבהם נוכחות רוסית. כלי תקשורת נוספים בסוריה דיווחו כי אירעו פיצוצים גם במחוזות חומס וחמאה. עם זאת, אתרי אינטרנט המקורבים למשטר אסד הכחישו את הדיווחים וטענו כי קולות הנפץ שנשמעים מקורם בטילי ההגנה האווירית. קודם לכן, דיווחה רשת הטלוויזיה הממלכתית של סוריה כי בין האתרים שהותקפו נמצאים מוסד לתעשייה טכנולוגית. במקביל, הארגון הסורי לזכויות האדם, היושב בלונדון, דיווח כי הותקפו מחסני תחמושת בתוך אותו מוסד ובהמשך הוסיף כי שני בני אדם נהרגו בתקיפה בלטקיה.

בהמשך, תקף משרד ההגנה הרוסי את ישראל והאשים אותה ב"פרובוקציה מכוונת" ובהפלת המטוס הרוסי. בעקבות כך, שגריר ישראל ברוסיה, גרי קורן, זומן לשיחת נזיפה. סגנית שגריר ישראל במוסקבה קרן כהן-גת, הגיעה בצהריים לשיחה במשרד החוץ. לפי הרוסים, מטוסים ישראליים יצרו במכוון מצב מסוכן והציבו את המטוס הרוסי בנתיב מערכות הנ"מ הסוריות שיירטו אותו. כמו כן, נמסר כי הטייסים הישראלים השתמשו במטוס הרוסי כאמצעי להסוות את פעילותם מפני מערכות הנ"מ שכן חתימת המכ"ם שלו גדולה יותר ממטוסי הקרב. עוד נמסר כי ישראל הזהירה את רוסיה על המבצע דקה לפני שיצא לדרך אולם זה לא היה זמן מספק על מנת לגרום למטוס לנחות בבטחה. ברוסיה טענו כי לא ייתכן שבישראל לא ראו את המטוס הרוסי כשהוא מתכונן לנחיתה.

בהודעת המשרד צוין כי 15 בני אדם נהרגו בגלל "הפעולות הלא אחראיות" של ישראל. לדברי המשרד, רוסיה שומרת את הזכות לנקוט באמצעים מתאימים בעקבות פעולות ישראל. במקביל, מהקרמלין נמסרה הודעה מרוככת יותר לפיה רוסיה "מאוד מודאגת" מהתקרית וכי תלמד את האירועים שהתרחשו. ברוסיה דווח כי שרידי המטוס נמצאו בים התיכון. בד בבד, שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו שוחח עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ואמר לו כי פעולות ישראליות היו לא אחראיות וגרמו למות 15 איש. בלשכת שר הביטחון אישרו את קיום השיחה אך סרבו למסור פרטים על תוכנה. חבר הכנסת יואב קיש כתב בטוויטר כי "יש להתנגד לניסיון ההגדרה הרוסית שישראל אחראית להפלת המטוס הרוסי. הגורם היחידי האחראי הוא מי שלחץ על כפתור שיגור הטיל שהפיל את המטוס".