התפרעויות בעזה במהלך כיפור: מעל ל-20 חצו את הגדר

לאחר כניסת יום הכיפורים, משרד הבריאות בעזה מסר כי כוחות צה"ל פתחו באש לעבר הפגנה בצפון הרצועה, 3 נהרגו. רופא בבית חולים עזתי: אחד ההרוגים נורה בחזהו והשני בגבו

  • פורסם ב:
  • 19/09/2018 18:10
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/09/2018 01:30
  • |
  • כתבים:
  • גיא גונטר

שלושה בני אדם נהרגו ולפחות 46 נוספים נפצעו בהפרות סדר בגבול הרצועה שנערכו במהלך צום יום הכיפורים, כך מסר משרד הבריאות הפלסטיני. לדברי המשרד, כוחות צה"ל פתחו באש לעבר ההפגנה שנערכה בצפון הרצועה. ביום שלישי ורביעי דווח על שני הרוגים ובמהלך הלילה (חמישי) נקבע מותו של הנער, מאמין אבו עיידה, בן ה-15.

עדי ראייה סיפרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי צעירים רבים שרפו צמיגים ויידו אבנים לעבר כוחות הביטחון. רופא באחד מבתי החולים ברצועה טען כי שני ההרוגים נפגעו מאש חיה - אחד נורה בחזהו ואחד בגבו. היום דיווחו הפלסטינים כי שלושה בני אדם נפצעו מאש צה"ל במרכז רצועת עזה. מצה"ל נמסר כי במהלך הפרות סדר ביום הכיפורים מספר מפרי סדר השליכו רימון ומטען. לא היו נפגעים מקרב החיילים ולא נגרם נזק. 

בד בבד, כוח צה"ל זיהה שני חשודים שחצו את גדר המערכת בדרום רצועת עזה. החשודים נעצרו סמוך לגדר והועברו לתחקור כוחות הביטחון. על החשודים לא נתפס נשק. במהלך היום כ-20 חשודים חצו את גדר המערכת בדרום רצועת עזה. אחד מהם ריסס בצבע עמדה צבאית. החשודים חזרו לשטח הרצועה. באירוע נוסף חצו ארבעה חשודים את הגדר ומיד חזרו לרצועה, הם השאירו ג'ריקן דלק ואמצעי תבערה ליד הגדר.

 מפגינים עזתים ברצועה
 

מפגינים עזתים ברצועה (צילום פלסטיני)

 

לוחמי אש פעלו בגזרת עוטף עזה בארבע שריפות שנגרמו מבלונים באזור בארי כיסופים. הדליקות פרצו ביער אנז"ק בארי, יער בארי, כיסופים ומטע אבוקדו כיסופים. כמו כן, בתחילת הצום פרצה שריפה בבית במושב גיאה,לוחמי האש אשר הגיעו למקום זיהו שריפת מזגן בתוך בית קרקע ופעלו לכיבוי השריפה. לא היו נפגעים.

ביום שני תקף כלי טיס של צה"ל חוליה שהתקרבה בתנועה חשודה לעבר הגדר בדרום רצועת עזה והניחו חפץ חשוד בסמוך אליה - כך הודיע דובר צה"ל. החפץ הונח באותו מקום שבו נמצא מטען לפני מספר ימים על הגדר, ונוטרל על ידי צה"ל בפיצוץ מבוקר.

סוכנות הידיעות הפלסטינית "קודס נט" דיווחה שצוותי הצלה פלסטינים איתרו כמה שעות לאחר מכן שתי גופות צפון מזרחית לחאן יונס שבדרום הרצועה. הפלסטינים טענו כי שני ההרוגים היו בני דודים.

מוקדם יותר באותו היום, רימון יד המחובר לבלון אותר בעוטף עזה, בשדה בוטנים בין קיבוץ רעין לאורים, סמוך לכביש 234. מתנדבי משטרת התנועה הבחינו בבלון, ולאחר שהתגלה כי מחובר אליו רימון נצור, נסגר הכביש לתנועה וחבלן משטרתי הוזמן למקום ונטרל את הרימון.

נוסף לכך, הפגנות פרצו בסמוך לגבול בצפון רצועת עזה, במקביל למשט של 15 סירות שלפי טענת הפלסטינים נועד לפרוץ את הגבול הימי. לפי כלי תקשורת פלסטיניים, 95 מפגינים נפצעו מירי ומגז מדמיע, בהם אישה. בין היתר, שולחים המפגינים רפסודות עם צמיגים בוערים לים, כחלק מתמיכתם במשט. נוסף לכך, דווח כי פלסטינים פרצו את גדר הרצועה באזור זיקים.