קרב נגד השעון: כך נולד המסע למציאת צעיר שטבע בגואה

שמחה קריינדלר הגיע לגואה לחפש מקום להקמת בית חב"ד, אך שיחת טלפון אחת שינתה את משימתו: לגלות מה עלה בגורלו של צעיר יהודי, שככל הנראה טבע בחוף אנג'ונה

הסיפור הזה מחבר בין ניו יורק, ישראל והחופים המהפנטים של גואה. הוא התחיל בשיחת טלפון בהולה שקיבל שמחה קריינדלר, איש חב"ד שהגיע לגואה כדי למצוא מקום להקים בו בית חב"ד. אל קריינדלר הצטרף הצלם אורן רוזנפלד, שתיעד את החיפושים לצורך סרטון למימון תרומות. באמצע החיפושים קיבל קריינדלר שיחה מהמטה בניו יורק, עם בקשת עזרה דחופה: לגלות מה עלה בגורלו של צעיר ניו יורקי בשם חיים קסנט, שככל הנראה טבע בחוף באנג'ונה.

"היו רק שלושה או ארבעה רבנים רבנים בהודו", סיפר קריינדלר, ששינה מיד את תוכניותיו ונרתם לחיפושים. "אחד מהם היה בשדה התעופה בדרך לישראל, השני כבר היה בארץ, ואני הייתי האדם היחיד שהיה שם ויכול היה לעזור". מרגע השיחה, הצילומים קיבלו תפנית, וסרט התדמית הוחלף בתיעוד פעולות החיפוש של קריינדלר, לאיתורו של קסנט.

 שמחה קריינדלר בגואה
 

שמחה קריינדלר בגואה (אורן רוזנפלד)

 

לבסוף התגלה שגופתו של קסנט הגיעה לחדר מתים בעיר הנמצאת במרחק שעה נסיעה מהחוף בו טבע. קריינדלר ורוזנפלד יצאו למסע נגד השעון כדי למצוא את חדר המתים הנכון לפני שתבוצע בקסנט נתיחה לאחר המוות. עובדי חדר המתים שוחדו כדי לאפשר לשניים לישון בחדר המתים. לאחר מכן העבירו שליח חב"ד והצלם את גופתו של קסנט למומבאי, שם נודע להם שעל מנת להעבירה לארץ יצטרכו לשלם מיידית 400 אלף רופי. "זו כמובן הודו", סיפר קריינדלר על הרגעים הניסיון להביא את הגופה לארץ לפני כניסת השבת. "הם עושים שם הכל הפוך. 400 אלף רופי זה 800 שטרות, והם ספרו אותם ביד".

בזכות דבקותו של קריינדלר במטרה, חיים קסנט הובא לארץ ונקבר בכפר עציון. בני משפחתו של קסנט לא שכחו את הליווי הצמוד והסיוע שקיבלו מקריינדלר, וכעת הם פועלים לגיוס הכספים להקמת בית החב"ד בגואה – שייקרא על שם חיים.

לתרומה למרכז חיים קסנט ז"ל

טלפון: 0543075321

מייל: chezkie@kasnett.com