התיאום הצבאי בין ישראל ורוסיה כמעט התפוצץ • פרשנות

הרוסים מאשימים את צה"ל בשימוש במטוסם כמחסה מפני סוללת הנ"מ הסורית - ועל כך יהיה קשה לגשר; שגריר ישראל ברוסיה זומן לשיחת נזיפה

בהסתמך על הפרטים שהרוסים מפרסמים בשעות האחרונות, לפיהם הפלת מטוס הביון הרוסי אכן התרחשה בשל תקיפת חיל האוויר הישראלי, מדובר בתקרית החמורה ביותר בין ישראל לרוסיה מאז שהצבא הרוסי חידש מעורבותו במלחמת האזרחים בסוריה לפני שלוש שנים.

מאז הוצבו מטוסי חיל האוויר הרוסי בבסיסים חמימים, לטקייה וטרטוס, הדבר החשוב ביותר עבור צה"ל וחיל האוויר, מלבד המשך המלחמה כנגד הברחות הנשק מאיראן לחיזבאללה דרך סוריה והצורך להרחיק את איראן מרמת הגולן, היה לא לדרוך על הרגל של הדוב הרוסי הגדול שהתיישב במרכז מלחמת האזרחים בסוריה. לצורך מטרה זו הוקם קו טלפון אדום בין הבור של חיל האוויר בקריה למרכז השליטה הרוסי בבסיס חמימים.

ערוץ התקשורת הישיר בין חילות האוויר הוכיח את עצמו פעמים רבות, וסייע בעבר למניעת אי הבנות כמו זו שהתרחשה אמש. הרוסים לא אוהבים את העובדה שישראל תקפה כבר יותר מ-200 פעמים בסוריה, אך הם מבינים שמדובר באינטרס ישראלי שאינו סותר את האינטרס הרוסי. הם גם מאוד לא אוהבים את זה שחיל האוויר הישראלי עושה צחוק, פעם אחר פעם, מסוללות ה-400S  שלהם - שנחשבות למתקדמות ביותר בעולם. בשורת מפגשים בין נתניהו לפוטין ובין ליברמן למקבילו הרוסי שויגו, וגם של הרמטכ"ל איזנקוט למקבילו הרוסי, נקבעו שורה של כללים, כל זה התפוצץ אמש סמוך לשעה 10 בלילה.   

תרשים של אירוע הפלת המטוס הרוסי
 

תרשים של אירוע הפלת המטוס הרוסי (RT )

 
 

ייתכן שהמטרה שהותקפה אמש, שייכת לנסיונות ההתעצמות האיראניים או לפיתוח אמצעי לחימה מתקדמים. לטענת הצבא הרוסי, דקה בדיוק לפני התקיפה התקבלה על כך התראה, דבר שלא איפשר למטוס האיליושין לנחות. מדובר במטוס תובלה שעבר אצל הרוסים הסבה ומשמש כעת כמטוס ביון. תפקידו לשייט בשמיים ולאסוף מודיעין אלקטרוני.

בצבא הרוסי האשימו את ישראל בכך שארבעת מטוסי הקרב השתמשו במטוס ה"אליושין" כמחסה מפני סוללת הנ"מ הסורית כיוון שמדובר במטוס בעל חתימת מכ"ם גבוהה יותר. עיקר המאמצים של צה"ל והדרג המדיני יופנו להרגעת הרוסים וחזרה למסלול של שיתוף פעולה שקט כיוון שהרוסים זועמים.

אירועי היממה האחרונה

משרד ההגנה הרוסי תקף הבוקר את ישראל והאשים אותה ב"פרובוקציה מכוונת" ובהפלת המטוס הרוסי באזור לטקיה אמש. שגריר ישראל ברוסיה, גרי קורן, זומן לשיחת נזיפה לאחר שמוקדם יותר אישר משרד ההגנה הרוסי כי אבד הקשר עם מטוס תובלה צבאי רוסי שעליו 14 אנשי צוות לכל הפחות. הבוקר דווח כי שרידיו נמצאו בים התיכון. המטוס נעלם במהלך הפצצות במערב סוריה שנטען כי ישראל אחראית להן, אך על פי הדיווחים השונים, הוא הופל לאחר שנפגע מטיל נ"מ סורי.

לפי המשרד, מטוסים ישראליים יצרו במכוון מצב מסוכן והציבו את המטוס הרוסי בנתיב מערכות הנ"מ הסוריות שיירטו אותו. כמו כן, נמסר כי הטייסים הישראלים השתמשו במטוס הרוסי כאמצעי להסוות את פעילותם מפני מערכות הנ"מ שכן חתימת המכ"ם שלו גדולה יותר ממטוסי הקרב. עוד נמסר כי ישראל הזהירה את רוסיה על המבצע דקה לפני שיצא לדרך אולם זה לא היה זמן מספק על מנת לגרום למטוס לנחות בבטחה. ברוסיה טענו כי לא ייתכן שבישראל לא ראו את המטוס הרוסי כשהוא מתכונן לנחיתה. 

בהודעת המשרד צויין כי 15 בני אדם נהרגו בגלל "הפעולות הלא אחראיות" של ישראל. לדברי המשרד, רוסיה שומרת את הזכות לנקוט באמצעים מתאימים בעקבות פעולות ישראל. בד בבד, שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו שוחח עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ואמר לו כי פעולות ישראליות היו לא אחראיות וגרמו למות 15 איש. בלשכת שר הביטחון אישרו את קיום השיחה אך סרבו למסור פרטים על תוכנה. חבר הכנסת יואב קיש כתב בטוויטר כי "יש להתנגד לניסיון ההגדרה הרוסית שישראל אחראית להפלת המטוס הרוסי. הגורם היחידי האחראי הוא מי שלחץ על כפתור שיגור הטיל שהפיל את המטוס".