המשבר שנוצר בין ישראל לרוסיה - החמור בשנים האחרונות • פרשנות

אירועי הלילה מאיימים על חוסנו של מנגנון התיאום שנבנה ע"י שתי המדינות בשנים האחרונות. הפלת המטוס הרוסי עלולה לגרום לפגיעה בחופש הפעולה של ישראל בסוריה

המשבר שנוצר בין ישראל לרוסיה בעקבות תקיפת חיל האוויר אמש (שני) בלטקיה הוא החמור ביותר מאז כניסת הכוחות הרוסים לסוריה בספטמבר 2015. אירועי הלילה מאיימים על חוסנו של מנגנון התיאום שנבנה בעמל רב על ידי שתי המדינות בשלוש השנים האחרונות, מעמיד במבחן את היחסים הטובים וההבנות שראש הממשלה בנימין נתניהו הצליח לגבש עם הנשיא פוטין ומציב בסכנה את חופש הפעולה של חיל האוויר נגד ההתבססות האיראנית בסוריה.

היו לא מעט מקרים בשלוש השנים האחרונות בהם ממשלת רוסיה פרסמה הודעות חריפות ובוטות נגד פעולות ישראל בסוריה. בכמה מקרים אף זומן השגריר הישראלי לשיחת נזיפה במשרד החוץ במוסקבה. המחאה הרוסית החריפה ביותר נשמעה אחרי התקיפה נגד היחידה האיראנית בבסיס T4 בסוריה. הרוסים זעמו אז בין השאר על כך שישראל תקפה אז את הבסיס על אף שהיו בו באותה שעה חיילים רוסים, גם אם אלה לא נפגעו כלל. 

 
 

בלשכת ראש הממשלה דאגו תמיד להבהיר כי המחאות הפומביות הרוסיות הן לפרוטוקול בלבד וכי בשיחות בערוצים שקטים ההבנות בין הצדדים נשמרות וחופש הפעולה של צה"ל לא נפגע. ולראיה - למרות מאות תקיפות בסוריה בשלוש השנים האחרונות נתניהו עדיין הוזמן להיות אחד מאורחי הכבוד של פוטין במצעד בכיכר האדומה, בכירים רוסים מגיעים לירושלים לפחות אחת לחודש ובכירים ישראלים מגיעים למוסקבה באותה תדירות.

תרשים של אירוע הפלת המטוס הרוסי
 

תרשים של אירוע הפלת המטוס הרוסי (RT )

 

פקידים ישראלים בכירים ודיפלומטים מערביים מספרים כי בשיחות עם כמה שרי חוץ זרים בחודשים האחרונים הסביר נתניהו את מהות ההבנות בינו לבין פוטין שאפשרו לחיל האוויר חופש פעולה רב יחסית בסוריה בשנים האחרונות. "כל עוד אנחנו לא מפילים את משטר אסד ולא פוגעים בחיילים רוסים אין לפוטין בעיה", אמר נתניהו באותן שיחות.

אם מתבססים על הניתוח של נתניהו עצמו, מגיעים למסקנה כי התגובה הרוסית למקרה הנוכחי עלולה להיות שונה וחריפה בהרבה. על אף שלא ישראל היא זו ששיגרה את הטיל שהפיל את המטוס הרוסי על 15 אנשי הצוות שלו הלילה, מדובר בפעם הראשונה בה נהרגים חיילים רוסים במהלך תקיפה ישראלית בסוריה.

בהודעות של משרד ההגנה הרוסי ובשיחת הטלפון בין שר ההגנה הרוסי שויגו לשר הביטחון אביגדור ליברמן הטילו הרוסים את מלוא האחריות על ישראל וזאת חרף העובדה שהמטוס הופל מטיל סורי. על אף הודעה ראשונית מרוככת יותר של הקרמלין מבהירים הרוסים במסרים הפומביים שלהם כי לא יעברו על הפלת המטוס לסדר היום. השאלה המרכזית כעת הינה האם ישראל תצליח לפתור את המשבר במהירות ובאמצעים דיפלומטיים ולמנוע מהתקרית יוצאת הדופן והחריגה הזו למוטט את מערכת היחסים העדינה עם רוסיה.