רוסיה: ישראל יצרה במכוון מצב מסוכן בלטקיה, זכותנו להגיב

משרד ההגנה מסר הודעה תקיפה לפיה "פעולת ישראל בסוריה היא פרובוקציה מכוונת". שויגו שוחח עם ליברמן והאשים את ישראל. שגריר ישראל במוסקבה זומן לשיחת נזיפה

  • פורסם ב:
  • 18/09/2018 10:52
  • |
  • עודכן ב:
  • 18/09/2018 12:03
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

הפלת המטוס הרוסי: משרד ההגנה הרוסי תקף הבוקר (שלישי) את ישראל והאשים אותה ב"פרובוקציה מכוונת" ובהפלת המטוס הרוסי באזור לטקיה אמש. שגריר ישראל ברוסיה, גרי קורן, זומן לשיחת נזיפה.

לפי המשרד, מטוסים ישראליים יצרו במכוון מצב מסוכן והציבו את המטוס הרוסי בנתיב מערכות הנ"מ הסוריות שיירטו אותו. כמו כן, נמסר כי הטייסים הישראלים השתמשו במטוס הרוסי כאמצעי להסוות את פעילותם מפני מערכות הנ"מ שכן חתימת המכ"ם שלו גדולה יותר ממטוסי הקרב. עוד נמסר כי ישראל הזהירה את רוסיה על המבצע דקה לפני שיצא לדרך אולם זה לא היה זמן מספק על מנת לגרום למטוס לנחות בבטחה. ברוסיה טענו כי לא ייתכן שבישראל לא ראו את המטוס הרוסי כשהוא מתכונן לנחיתה. 

בהודעת המשרד צויין כי 15 בני אדם נהרגו בגלל "הפעולות הלא אחראיות" של ישראל. לדברי המשרד, רוסיה שומרת את הזכות לנקוט באמצעים מתאימים בעקבות פעולות ישראל. בד בבד, שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו שוחח עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ואמר לו כי פעולות ישראליות היו לא אחראיות וגרמו למות 15 איש. בלשכת שר הביטחון אישרו את קיום השיחה אך סרבו למסור פרטים על תוכנה. חבר הכנסת יואב קיש כתב בטוויטר כי "יש להתנגד לניסיון ההגדרה הרוסית שישראל אחראית להפלת המטוס הרוסי. הגורם היחידי האחראי הוא מי שלחץ על כפתור שיגור הטיל שהפיל את המטוס".

במקביל, מהקרמלין נמסרה הודעה מרוככת יותר לפיה רוסיה "מאוד מודאגת" מהתקרית וכי תלמד את האירועים שהתרחשו.

מוקדם יותר אישר משרד ההגנה הרוסי כי אבד הקשר עם מטוס תובלה צבאי רוסי שעליו 14 אנשי צוות לכל הפחות. הבוקר דווח כי שרידיו נמצאו בים התיכון. המטוס נעלם במהלך הפצצות במערב סוריה שנטען כי ישראל אחראית להן, אך על פי הדיווחים השונים, הוא הופל לאחר שנפגע מטיל נ"מ סורי.

תקיפה בסוריה (ארכיון)
 

הטלוויזיה הסורית הרשמית מדווחים על סדרת תקיפות ברחבי סוריה ( חדשות עשר)

 

ברוסיה דווח הלילה כי ארבעה מטוסי F-16 של חיל האוויר הישראלי תקפו כמה אתרים בלטקיה שבמערב סוריה. לאחר התקיפה, אבד הקשר עם מטוס פטרול ימי מסוג IL-20 של צבא רוסיה, ולפי גורמים אמריקניים, הוא יורט בשוגג על-ידי הסורים. "הקשר אבד בזמן שארבעה מטוסי F-16 ישראליים תקפו מטרות בלטקיה", דווח בתקשורת הרוסית. הטלוויזיה הסורית הרשמית אישרה כי הותקפו מספר אתרים במערב המדינה. כמו כן, צויין כי "נרשמו גם שיגורי טילים מכלי שיט צרפתי לחופי סוריה בסביבות השעה 20:00, במהלך המתקפה על לטקיה". עם זאת, דובר הצבא הצרפתי טען כי מדינתו לא הייתה מעורבת בתקרית שבה הופל המטוס.

ברשת CNN דווח כי ארצות הברית אינה עומדת מאחורי התקיפה, כפי שנמסר מדובר הפנטגון, והוסיפו כי דובר צה"ל סרב להתייחס לדיווחים. כמו כן צויין כי האמריקנים גילו על אובדן המטוס הרוסי לאחר שהכוחות הסורים שיגרו אותות מצוקה בחיפוש אחר כלי הטיס, על תדר בינלאומי.

עוד דווח כי ההגנה האווירית של צבא אסד יירטה כמה מהטילים ו"בלמה את המתקפה". כמו כן נמסר כי אש נ"מ נורתה מבסיס חיל הים הרוסי לעבר כמה טילים - אך טרם התברר אם הכוונה לבלימה של אותה המתקפה, או למתקפה של המורדים הנוטים לשגר טילים לעבר בסיסים שבהם נוכחות רוסית. כלי תקשורת נוספים בסוריה דיווחו כי אירעו פיצוצים גם במחוזות חומס וחמאה. עם זאת, אתרי אינטרנט המקורבים למשטר אסד הכחישו את הדיווחים וטענו כי קולות הנפץ שנשמעים מקורם בטילי ההגנה האווירית. קודם לכן, דיווחה רשת הטלוויזיה הממלכתית של סוריה כי בין האתרים שהותקפו נמצאים מוסד לתעשייה טכנולוגית. במקביל, הארגון הסורי לזכויות האדם, היושב בלונדון, דיווח כי הותקפו מחסני תחמושת בתוך אותו מוסד ובהמשך הוסיף כי שני בני אדם נהרגו בתקיפה בלטקיה.

 תקיפה בחמימים שבסוריה
 

תקיפה בחמימים שבסוריה (חדשות עשר )

 

מוקדם יותר אתמול דיווח המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי 113 חיילים איראנים ואנשי הכוחות הנאמנים למשטר האייתוללות נהרגו במהלך החודשיים האחרונים בהתקפות ישראליות על אתרים ומחסנים איראניים בסוריה. באותו פרק זמן, על פי המרכז הסורי לזכויות אדם, נהרגו 40 חיילים מצבא אסד, בנסיבות דומות.

נוסף לכך, מסר המרכז הסורי לזכויות אדם מפי "מקורות מהימנים" כי במהלך שנות המרד במדינה המשוסעת, הגיעו אליה כ-32 אלף לוחמים זרים, ובהם חיילים איראנים, עיראקים, אפגנים וחיילים נוספים. לפחות 8,004 מהלוחמים שפועלים תחת משמרות המהפכה האיראניות, כרבע מסך הכוחות, נהרגו בלחימה הממושכת. כמו כן, נהרגו 1,665 פעילי חיזבאללה.

בשבת דווח בכלי התקשורת הסוריים כי כוחות חיל האוויר הישראלי תקפו מטרות בסמוך לנמל התעופה הבין-לאומי של דמשק, כדי לפגוע במשלוחי נשק איראני שהיו מיועדים לחיזבאללה בלבנון. "כוחות ההגנה האווירית של צבא אסד הצליחו לבלום את המתקפה של המטוסים הישראלים", דווח בסוריה.

על פי המרכז הסורי לזכויות אדם, בין המטרות שהותקפו בין היתר היו מחסני נשק הסמוכים לנמל התעופה. גורמי אופוזיציה טענו כי יעד התקיפה היה משלוח חדש של טילים שהגיע לדמשק מטהראן. עוד נטען, כי כוחות הנ"מ הצליחו ליירט חלק מהטילים. כמו במקרים קודמים, בישראל לא הגיבו לדיווחים.