רוסיה: "מטוס תובלה הופל בסוריה במהלך תקיפה ישראלית"

משרד ההגנה מסר כי המטוס שעליו לפחות 14 אנשים אבד במהלך הפצצות. לפי דיווחים, הוא הופל לאחר שנפגע מטיל נ"מ סורי. דיווח: שני בני אדם נהרגו בתקיפה בלטקיה

  • פורסם ב:
  • 18/09/2018 08:57
  • |
  • עודכן ב:
  • 18/09/2018 09:55
  • |
  • כתבים:
  • דני מולכו

משרד ההגנה ברוסיה אישר הבוקר (שלישי) כי אבד הקשר עם מטוס תובלה צבאי רוסי שעליו 14 אנשי צוות לכל הפחות, ובשעה זו עדיין לא ידוע היכן הוא נמצא. המטוס נעלם במהלך הפצצות במערב סוריה שנטען כי ישראל אחראית להן, אך על פי הדיווחים השונים, הוא הופל לאחר שנפגע מטיל נ"מ סורי.

ברוסיה דווח הלילה כי ארבעה מטוסי F-16 של חיל האוויר הישראלי תקפו כמה אתרים בלטקיה שבמערב סוריה. לאחר התקיפה, אבד הקשר עם מטוס פטרול ימי מסוג IL-20 של צבא רוסיה, ולפי גורמים אמריקניים, הוא יורט בשוגג על-ידי הסורים. "הקשר אבד בזמן שארבעה מטוסי F-16 ישראליים תקפו מטרות בלטקיה", דווח בתקשורת הרוסית. הטלוויזיה הסורית הרשמית אישרה כי הותקפו מספר אתרים במערב המדינה. כמו כן, צויין כי "נרשמו גם שיגורי טילים מכלי שיט צרפתי לחופי סוריה בסביבות השעה 20:00, במהלך המתקפה על לטקיה". עם זאת, דובר הצבא הצרפתי טען כי מדינתו לא הייתה מעורבת בתקרית שבה נופל המטוס.

 שיירי הטילים שלכאורה הפילה מערכת ההגנה האווירית הסורית
 

שיירי הטילים שלכאורה הפילה מערכת ההגנה האווירית הסורית ( חדשות עשר)

 

ברשת CNN דווח כי ארצות הברית אינה עומדת מאחורי התקיפה, כפי שנמסר מדובר הפנטגון, והוסיפו כי דובר צה"ל סרב להתייחס לדיווחים. כמו כן צויין כי האמריקנים גילו על אובדן המטוס הרוסי לאחר שהכוחות הסורים שיגרו אותות מצוקה בחיפוש אחר כלי הטיס, על תדר בינלאומי.

עוד דווח כי ההגנה האווירית של צבא אסד יירטה כמה מהטילים ו"בלמה את המתקפה". כמו כן נמסר כי אש נ"מ נורתה מבסיס חיל הים הרוסי לעבר כמה טילים - אך טרם התברר אם הכוונה לבלימה של אותה המתקפה, או למתקפה של המורדים הנוטים לשגר טילים לעבר בסיסים שבהם נוכחות רוסית. כלי תקשורת נוספים בסוריה דיווחו כי אירעו פיצוצים גם במחוזות חומס וחמאה. עם זאת, אתרי אינטרנט המקורבים למשטר אסד הכחישו את הדיווחים וטענו כי קולות הנפץ שנשמעים מקורם בטילי ההגנה האווירית. קודם לכן, דיווחה רשת הטלוויזיה הממלכתית של סוריה כי בין האתרים שהותקפו נמצאים מוסד לתעשייה טכנולוגית. במקביל, הארגון הסורי לזכויות האדם, היושב בלונדון, דיווח כי הותקפו מחסני תחמושת בתוך אותו מוסד ובהמשך הוסיף כי שני בני אדם נהרגו בתקיפה בלטקיה.

מוקדם יותר אתמול דיווח המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי 113 חיילים איראנים ואנשי הכוחות הנאמנים למשטר האייתוללות נהרגו במהלך החודשיים האחרונים בהתקפות ישראליות על אתרים ומחסנים איראניים בסוריה. באותו פרק זמן, על פי המרכז הסורי לזכויות אדם, נהרגו 40 חיילים מצבא אסד, בנסיבות דומות.

נוסף לכך, מסר המרכז הסורי לזכויות אדם מפי "מקורות מהימנים" כי במהלך שנות המרד במדינה המשוסעת, הגיעו אליה כ-32 אלף לוחמים זרים, ובהם חיילים איראנים, עיראקים, אפגנים וחיילים נוספים. לפחות 8,004 מהלוחמים שפועלים תחת משמרות המהפכה האיראניות, כרבע מסך הכוחות, נהרגו בלחימה הממושכת. כמו כן, נהרגו 1,665 פעילי חיזבאללה.

 תקיפה בחמימים שבסוריה
 

תקיפה בחמימים שבסוריה (חדשות עשר )

 

בשבת דווח בכלי התקשורת הסוריים כי כוחות חיל האוויר הישראלי תקפו מטרות בסמוך לנמל התעופה הבין-לאומי של דמשק, כדי לפגוע במשלוחי נשק איראני שהיו מיועדים לחיזבאללה בלבנון. "כוחות ההגנה האווירית של צבא אסד הצליחו לבלום את המתקפה של המטוסים הישראלים", דווח בסוריה.

על פי המרכז הסורי לזכויות אדם, בין המטרות שהותקפו בין היתר היו מחסני נשק הסמוכים לנמל התעופה. גורמי אופוזיציה טענו כי יעד התקיפה היה משלוח חדש של טילים שהגיע לדמשק מטהראן. עוד נטען, כי כוחות הנ"מ הצליחו ליירט חלק מהטילים. כמו במקרים קודמים, בישראל לא הגיבו לדיווחים.

לפני כשבועיים דיווחה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית כי ישראל תקפה כמה בסיסים צבאיים במחוזות טרטוס וחמאה שבמערב המדינה. לפי הדיווח, בתקיפה נהרג אדם אחד ונפצעו שמונה אזרחים, ומערכת ההגנה האווירית הסורית יירטה בהצלחה חמישה טילים ששוגרו ממטוסי חיל האוויר בעת שהיו מעל לים התיכון, מול חופי לבנון.

"מערכות ההגנה האווירית שלנו יירטו תקיפה של מטוסים ישראליים, שטסו בגובה נמוך מכיוון מערב ביירות לכיוון צפון", דווח בסוכנות הרשמית. המרכז הסורי לזכויות האדם דיווח כי הטילים שנורו במחוז חמאה כוונו למתקנים איראניים שנמצאים באזור. מדובר ככל בשתי מטרות - מפעל טילים ומפעל לשדרוג דיוק הטילים, הנמצאים במתקנים של צבא אסד שהייתה בהם נוכחות איראנית.