בית חולים לחולי סרטן, getty images

כיצד הרפואה המותאמת אישית מצליחה להציל חולי סרטן גרורתי?

לפני 5 שנים חלה מהפכה טיפולית במחלה, שמטרתה, בין היתר, להחזיר למערכת החיסונית את היכולת לזהות את הגידול כגוף זר ולהילחם בו. "אפשר לחיות עם זה" • סטטוסקופ

עד לפני חמש שנים, לחלק מן החולים בסרטן גרורתי לא הייתה תקווה רבה. אולם, המצב השתנה בעקבות המהפכה הטיפולית של הרפואה המותאמת אישית, שכבר הוכיחה את עצמה לא פעם במלחמה במחלה הקשה.

"כשחליתי, מיקה הייתה בת קצת פחות משנה, זו תחושה שהקונוטציה הראשונית היא שהילדה הולכת לגדול בלי אבא, זה נורא, אבל תודה לאל אנחנו פה", מספר נוריאל דני, שהתקדמות סרטן הריאות שבו הוא חולה נעצרה בעקבות טיפול הרפואה המותאמת, שאז עוד הייתה בחיתוליה.

 נוריאל דני, שעבר טיפול אימונותרפי נגד סרטן
 

נוריאל דני, שעבר טיפול אימונותרפי נגד סרטן (חדשות עשר)

 

"המילה סרטן היא מילה גדולה שהקונטציה שלה שלילית ורעה. הייתי די אבוד  בשלב הזה. עברתי הקרנות וכימותרפיה, עברתי כריתת ריאה, יש לי מיתר קול משותק", מספר דני. "היום המחלה סוג של חזרה לי, אבל אני עם טיפול ביולוגי, נקי. אפשר לחיות עם זה. זה כרוני, אבל אפשר".

"הייתה לנו מנהרה חשוכה הרבה זמן, וחיפשנו את האור ויש לנו היום את האור שהתפתח בעשר השנים האחרונות עם מהפכה בתפיסה באיכות החיים של המטופל ובתפקודו. מדברים על שנים, נגמרו החודשים", אמרה ד"ר מיה גוטפריד, מנהלת המכון האונקולוגי בביה"ח מאיר.

אוסף תגליות בשנים האחרונות בטיפול במחלת הסרטן, פיתוח הטיפולים האימונותרפיים, שמחזירים למערכת החיסונית את היכולת לזהות את הסרטן כגוף זר ולתקוף אותו לצד פיתוח טיפולים ביולוגיים וההכרה בכך שלכל גידול יש מאפיינים שונים, הביאה גם לגילוי שלעיתים השילוב בין סוגי הטיפולים השונים יכול להביא להצלחות גדולות יותר אצל חולים מסוימים. כלומר, כל חולה יקבל טיפול שונה.

המערכת החיסונית שלנו יודעת כיצד לחסל תאים סרטניים, אך חלק מהם מצליחים לחמוק ו"מתחפשים" או עוטים על עצמם חלבון שהמערכת החיסונית שלנו רואה בו ידיד ולא אויב. הטיפול האימונותרפי, בין היתר, מגלה את פרצופו האמיתי של התא הסרטני.

"אנחנו מצליחים לגייס את מערכת החיסון כדי לתקוף את הגידול", אמר פרופסור ניר פלד, מנהל המכון האונקולוגי בבית החולים סורוקה, "ובמקרים מסוימים למרות מחלה גרורתית אנחנו רואים מטופלים שמצליחים להגיע לידי ריפוי".