הנשיא פוטין במפגש עם הנשיא ארדואן, רויטרס

ההסכמה המפתיעה על אידליב – פשרה בין ארדואן לאסד • פרשנות

עקב הסיכום כי יוקם אזור חיץ במחוז המורדים, הנשיא הסורי ייפרד לראשונה מחלקים במדינתו, אך נשיא טורקיה ייוותר על תמיכתו במורדים - דווקא במרכז "צבא סוריה החופשית"

הסיכום בין הנשיא רוסיה ולדימיר פוטין לנשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, ליצירת אזור חיץ בין המורדים לצבא הסורי במחוז אידליב, הוא מפתיע ודרמטי ובמסגרתו יצטרכו גם נשיא סוריה, בשאר אל-אסד וגם ארדואן, לבצע ויתורים.

מחוז אידליב הוא המרכז של "צבא סוריה החופשית", והוא נמצא צמוד לאזור שנמצא בשליטת כוחות שנאמנים לטורקיה. זו תהיה הפעם הראשונה שבה אסד ייפרד מחלקים מסוריה, ואילו נשיא טורקיה, מגן הסונים, ייאלץ לוותר על חלומו לתמוך במורדים, לאחר שסיפק להם עד כה נשק ואמצעים לוגיסטיים. זאת, כדי למנוע טבח בקרב וטיהור אתני.

 
 
 
 מפת השליטה בסוריה
 

מפת השליטה בסוריה (חדשות עשר)

 

כזכור, שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, הכריז אתמול בערב (שני) כי לא יהיה מבצע צבאי במחוז אידליב שבסוריה, שם נערכו בשבועות האחרונים כוחות המשטר הסורי ונאמניו לקראת כיבוש מחדש של האזור מידי המורדים. זאת, מיד לאחר שהנשיא פוטין אמר כי הגיע עם מקבילו הטורקי ארדואן ל"החלטות רציניות" בנוגע למצב בשטח. הדברים נאמרו בתום פגישת השניים בעיר החוף סוצ'י שבמערב רוסיה.

לדברי פוטין, הוחלט להקים אזור חיץ בין המורדים לכוחות המשטר הסורי עד 15 באוקטובר. עוד אמר הנשיא הרוסי כי כוחות רוסיים וטורקיים יערכו סיורים באזור, שיהיה ברוחב של 25-15 קילומטרים, וכלי הנשק הכבדים יוסגו ממנו.

עוד ציין פוטין כי המורדים הקיצוניים, בהם ג'בהת פתח א-שאם (לשעבר ג'בהת א-נוסרה), צריכים לסגת מהאזור המפורז. הוא הדגיש כי המהלך מקובל על משטר אסד.

 נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ומקבילו הטורקי רג'פ טייפ ארדואן בפגישתם בסוצ'י
 

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ומקבילו הטורקי רג'פ טייפ ארדואן בפגישתם בסוצ'י (רויטרס)

 

בשבת, דווח בעיתון הערבי "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון כי המשטר הסורי צפוי לדחות בכמה שבועות את המתקפה המתוכננת שלו על אידליב, המחוז האחרון שנותר בשליטת המורדים. על פי הדיווח, הדחייה נועדה לאפשר לטורקיה לפרק את ארגון המורדים "היאת תחריר א-שאם". עוד דווח כי ההחלטה לדחות את המתקפה התקבלה בעקבות לחצים שהפעילו גורמים במערב ובטורקיה על רוסיה.

ביום שישי, הפגינו למעלה ממיליון בני אדם באידליב תחת הסיסמא: "אין תחליף להפלת המשטר", כך על פי דיווח האופוזיציה הסורית.

בתוך כך, שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושולו, אמר ביום שישי כי "טורקיה פועלת להשגת הפסקת אש באידליב והיא מוכנה לשתף פעולה במלחמה נגד פעילי הטרור במחוז". צ'בושולו אמר את הדברים בפגישה עם מקבילו הפקיסטני. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמר כי רוסיה תיצור "מסדרון הומניטרי" באידליב. עוד אמר כי מדינתו תמשיך לתקוף מפעלי תחמושת "אך תיקח בחשבון את האזרחים".

 אימוני מורדים סורים באידליב
 

אימוני מורדים סורים באידליב (חדשות עשר)

 

לפני כשבוע, כתב ארדואן טור דעה שהתפרסם ב"וול סטריט ג'ורנל", שכותרתו היא "העולם מוכרח לעצור את אסד", בו הוא מתייחס למתקפה הצפויה של הצבא הסורי על מחוז אידליב, מעוז המורדים האחרון במדינה. "מתקפה של הממשל הסורי באידליב תביא לסכנה הומניטרית וביטחונית עבור טורקיה, אירופה ומדינות אחרות בעולם", כתב ארדואן. "על הקהילה הבין-לאומית לפעול, או שהעולם כולו ישלם את המחיר".

לפני כשבוע וחצי, התקיימה "פסגת הניצחון" בטהראן, ובה נועדו נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן,  ונשיא איראן, חסן רוחאני. בפתח הפגישות הנפרדות עם פוטין וארדואן טרם התכנסותם של השלושה יחדיו אמר רוחאני "הנוכחות האמריקנית בסוריה אינה חוקית, גם היישות הציונית צריכה לסגת מכל השטחים הכבושים בסוריה". 

 ארגון הקסדות הלבנות מפנה פצוע מהתקפה אווירית רוסית באידליב
 

ארגון הקסדות הלבנות מפנה פצוע מהתקפה אווירית רוסית באידליב (טוויטר)

 

השלושה דנו במהלך הפסגה בעיקר בהבנות לקראת המתקפה על מחוז אידליב. "יש לעשות הכל כדי למנוע פגיעה באזרחי המחוז", אמר רוחאני. הוא פנה גם לישראל ואמר: "היישות הציונית צריכה לסגת מכל השטחים הכבושים בסוריה. התמיכה שארה"ב מספקת ליישות הציונית, לא תואמת את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם ועלינו לשים לה סוף".

נשיא רוסיה פוטין אמר מצדו, כי "השיחות יביאו לתוצאות חשובות שיתרמו ליציבות העתידית בסוריה". בנוסף טען כבעבר, כי המורדים מתכננים לעשות שימוש בנשק כימי "או בפעולות פזיזות אחרות", כהגדרתו ואמר כי הוא מקווה שיש להם היגיעון בריא ושייכנעו. נשיא טורקיה ארדואן אמר, כי הוא מציע שבסיום הפסגה יוכרז על הפסקת אש מלאה באידליב. "זה בלתי אפשרי", אמר פוטין, "ישנם ארגוני מורדים, בהם דאע"ש וחזית ג'בהת אל-נוסרה, שאינם חלק מהשיחות". בהצהרת הסיכום, הסכימו מנהיגי רוסיה, איראן וטורקיה על חשיבות שמירת הריבונות הסורית על שטחי סוריה ועל המשך שיתוף הפעולה בין שלוש המדינות במטרה לחסל באופן סופי את פעילותם של ארגוני הטרור בסוריה. עוד נמסר כי הפגישה הבאה בין השלושה תיערך ברוסיה