תיעוד: כך נמכר בקלות נשק מאולתר ביישובים ערביים בצפון

סוכן סמוי של משמר הגבול תיעד כיצד הסחר בנשק במגזר הערבי הוא תופעה שבשגרה, והראה כי ניתן לקנות תתי מקלע מאולתרים באין מפריע באמצע הכביש וברחובות

סוגיית הפשיעה במגזר הערבי עולה שוב לכותרות, במיוחד לאחר ימיים שהמגזר חווה רצף של אלימות בנשק, עם שני נרצחים וילד פצוע קשה. תיעוד מחודש שעבר של פעילות משמר הגבול שפורסם בחדשות עשר, ממחיש את התופעה כיצד נמכר בקלות נשק ברחובות בכמה יישובים ערבים בצפון.

סוכן סמוי שהופעל על ידי יחידת "ארז" של מג"ב, הגיע בשעות ערב לאחד הכפרים שליד כרמיאל, ורכש באין מפריע ולעיני כל תת מקלע מאולתר מסוג "קרלו" במחיר של עשרת אלפים שקלים בלבד. "החדרנו סוכן לתוך השטח המדובר, הפעלנו אותו לאורך תקופה של מספר חודשים, שבמהלכה ביצענו רכישות של אמצעי לחימה מסוגים שונים", סיפר סנ"צ תמיר ארד, מפקד היחידה.

 סנ"צ תמיר ארד, מפקד יחידת "ארז"
 

סנ"צ תמיר ארד, מפקד יחידת "ארז" (חדשות עשר)

 

בתיעוד נוסף של עסקת נשק לא חוקי, סוכן סמוי רכש תתי מקלע בכפרי הגליל כשהמוכר, שנראה רגוע לחלוטין, מבצע את העסקה ללא חשש באמצע הכביש. הסוכן מקבל את הסחורה – נשק חם מתוצרת ביתית מאולתרת. סנ"צ איל הררי, קצין אח"מ גליל: "אספנו ראיות טובות, רכשנו נשקים לא חוקיים והגענו לכל אותם עבריינים לשם הבאתם לדין".

בשבוע שעבר הצהיר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן כי האתגר הבא של המפכ"ל הבא הוא הפחתת הפשיעה במגזר הערבי. מאז תחילת השנה, נתפסו בשטח המחוז הצפוני של המשטרה 111 רימוני רסס, 54 מטעני חבלה, 135 אקדחים ו-112 רובים.

ג'עפר פרח, מנכ"ל מרכז "מוסווא" לזכויות החברה הערבית, העביר ביקורת על התנהלות המשטרה: "כשהם רוצים להיות יעילים כשמדובר בהפגנות פוליטיות ודברים פוליטיים, אז הם מאוד יעלים. כשהם לא רוצים להיות יעילים, כשמדובר באלימות, כשמדובר גם בשוק שחור, בסחיטה של אנשים, אז הם לא יעילים".

רק ביממה האחרונה נרצחו באום אל פחם ובכפר עארה הסמוך שני צעירים על רקע פלילי, וביפו, וואליד אבו סיף בן ה-5, נפגע בראשו מכדור תועה שכוון לעבר צעיר בן 25. אבו סיך ממשיך להלחם על חייו גם היום ומצבו קשה מאודץ.

 נשק מסוג ""קרלו"
 

נשק מסוג ""קרלו" (חדשות עשר )