במהלך הפגנה בצפון הרצועה: רימון מחובר לבלון אותר בעוטף עזה

משטרת התנועה הבחינה בבלון שמחובר אליו חפץ חשוד בשדה ליד קיבוץ רעים, ולאחר בדיקה גילו כי מדובר ברימון נצור. כביש סמוך נסגר לתנועה וחבלן משטרתי פעל לנטרול החפץ

המתיחות בדרום: רימון יד המחובר לבלון אותר היום (שני) בעוטף עזה, בשדה בוטנים בין קיבוץ רעים לאורים, סמוך לכביש 234. מתנדבי משטרת התנועה הבחינו בבלון, ולאחר שהתגלה כי מחובר אליו רימון נצור, נסגר הכביש לתנועה וחבלן משטרתי הוזמן למקום ונטרל את הרימון.

ייתכן כי איתור הבלון מנע אסון, שכן מחר מתוכנן הקציר בשדה הבוטנים, ואחד הטרקטורים במקום היה עלול לעלות עליו ולגרם לפיצוצו. המשטרה קוראת לציבור "לנקוט במשנה זהירות בכל הקשור לחפצים חשודים מעין אלו".

ח"כ חיים ילין, ראש מועצת אשכול לשעבר ותושב עוטף עזה, אמר בתגובה למציאת בלון הנפץ: "‏מי שזלזל בעפיפונים קיבל את הבלונים ומי שזילזל בבלונים רואה כעת כיצד הם הופכים ממולכדים. טרור זה טרור, צריך להכות בו מכה קשה ולא להעביר אירוע כזה לסדר היום. קבינט יקר, עד שלא תבינו את שפת חמאס, אי נקיטת צעדים מצידנו וחוסר האסטרטגיה ימשיכו להיתפס כחולשה. הנוסחה צריכה להיות ברורה: דין עפיפון ובלון כדין קסאם".

בתוך כך, הפגנות פרצו היום בסמוך לגבול בצפון רצועת עזה, במקביל למשט של 15 סירות שלפי טענת הפלסטינים נועד לפרוץ את הגבול הימי. לפי כלי תקשורת פלסטיניים, 95 מפגינים נפצעו מירי ומגז מדמיע, בהם אישה. בין היתר, שולחים המפגינים רפסודות עם צמיגים בוערים לים, כחלק מתמיכתם במשט. נוסף על כך, דווח כי פלסטינים פרצו את גדר הרצועה באזור זיקים.

 
 
 
   מפגינים פלסטינים בגבול הימי בצפון הרצועה
 

מפגינים פלסטינים בגבול הימי בצפון הרצועה (חדשות עשר)

 

בשבת, כזכור, יו"ר האופוזיציה ציפי לבני (המחנה הציוני) תקפה את ראש הממשלה בנימין נתניהו נוכח המצב ברצועת עזה ושיחות ההסדרה עם חמאס: "ביבי חסר אונים וזקוק לאבו מאזן כדי לפתור את בעיית עזה. במקום לשוחח עם חמאס, כדאי לו להיפגש עם יו"ר הרשות בנסיעתו הקרובה לניו יורק". לבני אמרה את הדברים באירוע "שבתרבות" בחולון.

ביום שישי, אותרו בלוני תבערה במועצה האזורית אשכול. הם לא גרמו לשריפה וחבלן של המשטרה שהגיע למקום טיפל באירוע. מאוחר יותר אותר צרור בלונים שחובר אליו פתיל תבערה בגן שעשועים בקריית גת. הצרור לא בער וטופל על ידי חבלן. במהלך ליל שישי הושלך מטען צינור לעבר כוח צה"ל בדרום רצועת עזה. הכוח זיהה שלושה חשודים שזחלו לעבר גדר המערכת באזור רפיח והגיב בירי לעברם שהוביל לחזרתם לרצועה. לא היו נפגעים בקרב חיילי צה"ל.

כמו כן, באותו בוקר נוטרל באופן מבוקר מטען שאותר במהלך השבוע על ידי לוחמי צה"ל בסמוך לגדר הביטחון בדרום רצועת עזה. מדובר במטען שני שאותר ונוטרל בשבוע שעבר . לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

צפון רצועת עזה
 

צפון רצועת עזה (חדשות עשר)

 

ביום שלישי שעבר, חצו ארבעה צעירים פלסטינים את גדר הגבול וניסו לחבל בתשתית צבאית, אך שבו לשטח הרצועה לאחר שנכשלו במשימתם. בכלי תקשורת פלסטיניים דווח כי בתגובה תקפו כוחות צה"ל באמצעות ירי ארטילרי שתי עמדות תצפית של חמאס בבית לאהיא שבצפון רצועת עזה.

לפני שבוע, פתחו ספינות צה"ל בירי הרחקה לעבר משט שיצא מצפון רצועת עזה. על פי כלי תקשורת פלסטיניים, המשט, שכוון לחוף זיקים הסמוך לגדר, יצא בניסיון לפרוץ את הגבולות באזור המותר לדיג סביב הרצועה. במקביל, כ-5,000 בני אדם הפגינו בחוף הצפוני ברצועה. בתגובה, צה"ל ירה לעברם אש חיה וריסס גז מדמיע. משרד הבריאות הפלסטיני בעזה דיווח כי באירועים נפצעו עשרה בני אדם שהועברו לטיפול בבתי החולים, ועשרות נפגעים נוספים טופלו במקום ולא נזקקו לפינוי.

  מפגינים פלסטינים בגבול הימי בצפון הרצועה
 

מפגינים פלסטינים בגבול הימי בצפון הרצועה (חדשות עשר)