הבקשה החריגה של השגריר: "הציגו אותי כ'נציג המדינה היהודית'"

השגריר הישראלי לאיחוד האירופי פנה לארגון יהודי בבריסל בבקשה כי באירועים עתידיים של הארגון יעניקו לו את הכינוי יוצא הדופן. השגריר: מזכירתי פעלה על דעת עצמה

שגרירות ישראל למוסדות האיחוד האירופי ולנאט"ו פנתה לפני כמה ימים לארגון יהודי בבריסל וביקשה כי באירועים עתידיים של הארגון, שבהם ישתתף השגריר הישראלי רוני לשנו-יער, הוא יוצג כנציג "המדינה היהודית של ישראל". הרקע לבקשה החריגה הזו אינו ברור.

לשנו-יער השתתף באירוע ראש השנה של "האגודה היהודית אירופית" – ארגון יהודי שמקום מושבו בבריסל. יום לאחר מכן שלחה אחת ממנהלות הארגון הודעת דואר אלקטרוני ללשכת השגריר והודתה על השתתפותו באירוע. התשובה שהגיעה מלשכת השגריר הפתיעה מאוד את אנשי הארגון היהודי.

 מכתבו החריג השגריר הישראלי לאיחוד האירופי

מכתבו החריג השגריר הישראלי לאיחוד האירופי (חדשות עשר)

 

"השגריר שמח לשמוע שאתם מעריכים את השתתפותו באירוע אמש", נכתב בהודעת דואר אלקטרוני ששלחה מזכירתו של השגריר בתגובה. "בבקשה שימו לב שבעתיד כאשר אתם מציגים את השגריר, הוא היה רוצה להיות מוצג כ'נציגה של המדינה היהודית של ישראל לאיחוד האירופי ולנאט"ו'".

פקידים בכירים במשרד החוץ אמרו שמדובר בבקשה חריגה ביותר שכן אין כל הנחיה לשגרירים להציג עצמם כשגרירים של "המדינה היהודית של ישראל" אלא כ"שגרירי ישראל". שלושה שגרירים שביקשו לשמור על עילום שם הביעו תמיהה בפני חדשות עשר על הבקשה ואמרו כי אינם מבינים את הרקע לכך.

בתגובה לפניית חדשות עשר למשרד החוץ, טען תחילה לשנו-יער כי מעולם לא הייתה בקשה כזו וכי הפרטים אינם נכונים. לאחר בקשה נוספת והבהרה כי בידי חדשות עשר תיעוד של הבקשה, טען השגריר לשנו-יער כי מזכירתו שלחה את הבקשה החריגה על דעת עצמה. שעה קלה לאחר מכן נשלחה מלשכת השגריר הודעה נוספת ל"האגודה היהודית אירופית" ובה הבהרה כי בהודעה הקודמת לגבי בקשתו של השגריר נפלו שגיאות ולכן יש להתעלם ממנה.

כידוע, מדינות מעטות בעולם משלבות בשמן הרשמי מאפיינים דתיים או לאומיים ועוד פחות מדינות משתמשות במושגים כאלה במישור הדיפלומטי. כמה דוגמאות למדינות שכן עושות זאת הן "הרפובליקה האסלאמית של איראן" או "הרפובליקה הערבית של מצרים".