חיליים אמריקאים בסוריה, רויטרס

"ארה"ב ורוסיה מקיימות מו"מ להוצאת כוחות אמריקנים מסוריה"

מקור רוסי בכיר אמר ל"ספוטניק" כי במסגרת המגעים, חיילי ארה"ב שנמצאים באזור משולש הגבולות סוריה-ירדן-עיראק יצאו מהמדינה, וכוחות המורדים שהם מאמנים יעברו לאידליב

מקור רוסי בכיר טוען כי ארה"ב ורוסיה מקיימות משא ומתן מתקדם זה מספר ימים בנוגע לנסיגה של כל הכוחות האמריקנים מאזור א-תנף שנמצא במשולש הגבולות סוריה-ירדן-עיראק, כך פורסם היום (שני) בסוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק. על פי הדיווח, במסגרת ההסכם עתידים להיות מועברים אלפי לוחמים, שמאומנים ע"י הכוחות האמריקנים מבסיס א-תנף למחוז אידליב.

ביום שבת דווח בעיתון הערבי "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון, כי המשטר הסורי צפוי לדחות בכמה שבועות את המתקפה המתוכננת שלו על אידליב, המחוז האחרון שנותר בשליטת המורדים. על פי הדיווח, הדחייה נועד לאפשר לטורקיה לפרק את ארגון המורדים "היאת תחריר א-שאם". עוד דווח כי ההחלטה לדחות את המתקפה התקבלה בעקבות לחצים שהפעילו גורמים במערב ובטורקיה על רוסיה.

 
 
 
 חיילים אמריקנים בסוריה
 

חיילים אמריקאים בסוריה (רויטרס)

 

יושב ראש המטות המשולבים של ארצות הברית, הגנרל ג'וזף דנפורד, אמר לפני כשבוע וחצי כי הוא ונשיא ארצות דונלד טראמפ מקיימים שגרת שיחות בנוגע לאפשרות של תקיפה צבאית בסוריה, במידה והאחרונה תשתמש בנשק כימי בקרב על אידליב.

הגנרל הדגיש כי לא התקבלה החלטה לגבי התנאים שיובילו בהכרח לתקיפה כזאת, והוסיף: "הנשיא מצפה שנדע לספק אופציה צבאית במקרה כזה, ואנו דאגנו לספק לו את כל העדכונים על היכולות שלנו"

יום קודם לכן, נועדו ב"פסגת הניצחון" בטהראן נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן ונשיא איראן, חסאן רוחאני. בפתח הפגישות הנפרדות עם פוטין וארדואן טרם התכנסותם של השלושה יחדיו אמר רוחאני "הנוכחות האמריקנית בסוריה איינה חוקית, גם היישות הציונית צריכה לסגת מכל השטחים הכבושים בסוריה". 

השלושה דנו במהלך הפסגה בעיקר בהבנות לקראת מתקפה מתוכננת על מחוז אידליב, המעוז האחרון שנותר בידי המורדים. "יש לעשות הכל כדי למנוע פגיעה באזרחי המחוז", אמר רוחאני. הוא פנה גם לישראל ואמר: "היישות הציונית צריכה לסגת מכל השטחים הכבושים בסוריה. התמיכה שארה"ב מספקת ליישות הציונית, לא תואמת את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם ועלינו לשים לה סוף".

באותו ערב, דווח בוושינגטון פוסט מפי בכיר בבית הלבן כי כחצי שנה אחרי שהודיע שבכוונתו להוציא את הכוחות האמריקניים מסוריה בשל תבוסת ארגון המדינה האסלאמית, טראמפ צפוי לשנות את האסטרטגיה בנושא.

על פי הדיווח, הנשיא מתכנן אף להרחיב ולהעמיק את מעורבותה של ארצות הברית במלחמת האזרחים, זאת בשילוב הגברת המאמץ הדיפלומטי התואם את האינטרסים האמריקניים. לדברי הבכיר, ארצות הברית צפויה לפעול להוצאת כל הכוחות האיראניים והמיליציות השיעיות מסוריה, על מנת להשיב את היציבות לאזור. עוד הוסיף, כי הרקע לשינוי האסטרטגי – כוחה הגובר של רוסיה באזור, והספק בדבר מוכנותה של מוסקבה לפעול נגד הכוחות האיראניים.