מומחה לאונקולוגיה על החשדות נגד בסלגה: "לא יודע מה עבר עליו"

פרופסור משה ענבר התייחס להאשמות לפיהן המומחה הנודע לחקר הסרטן קיבל הון מחברות הפארמה, אך ציין: "בלעדיהן לא הייתה אונקולוגיה - ממשלות לא מממנות פיתוח של תרופות"

פרופסור משה ענבר, אונקולוג ומומחה לסרטן השד, שיתף פעולה במספר מחקרים עם ד"ר חוזה בסלגה, המנהל הרפואי של סלואן קטרינג שהתפטר ביום שישי האחרון מתפקידו בעקבות תחקיר של עיתון ה"ניו יורק טיימס" לפיו לא דיווח על קשרים עם חברות תרופות מהן קיבל מיליוני דולרים.

"האיש הזה הוא אחד מהחמישייה הפותחת של מומחי סרטן השד בעולם, אין מחקר גדול בעולם שהוא לא חלק ממנו, הוא האורים והתומים בתחום", אמר פרופסור ענבר על בסלגה, והתייחס לגופו של התחקיר: "לא הבנתי אם ה-2.5 מיליון דולר שהוא קיבל מרשתות הפארמה הלכו לכיסו או לקרנות המחקר שהוא מנהל. זה שהוא ישב בחבר המנהלים של חברת מכשור רפואי שבית החולים קונה ממנה את מכשירי הקרינה שלו זה נראה לי מאוד מוזר, אבל גם מוזר מצד הנהלת בית החולים.

פרופסור ענבר הסביר מה הם כללי ההתנהלות במקרים כאלו: "כשאנו כותבים מחקר שמומן ולו בחלקו על ידי חברות הפארמה, אנחנו מחויבים לכתוב זאת במסודר בגוף העבודה", והוסיף בתמיהה: "את האמת, איך העורכים של העיתונים לא שמו לב? משהו עקום. איך העורכים לא דרשו ממנו לכתוב? הוא טען שזה נבע מחוסר תשומת לב - אני לא יודע מה עבר עליו, אולי הכסף שיגע אותו".  

 ד"ר חוזה בסלגה
 

ד"ר חוזה בסלגה ( Getty Images)

 

מאידך, חשף פרופסור ענבר כמה פרטים פוקחי עיניים על עולם המחקר הרפואי: "במחלקה שלי, כשהייתי המנהל באיכילוב עד לפני שנתיים וחצי, היו לנו קשרים עם חברות הפארמה. אנשים לא יאהבו את זה, אבל בלי חברות הפארמה לא הייתה אונקולוגיה. ממשלות לא מממנות פיתוח של תרופות. אף מדינה לא מסוגלת לשים 3 מיליארד דולר על פיתוח של תרופה מהרגע שנרשם הפטנט ועד המדף, ולא כל התרופות מגיעות למדף, הרבה מחקרים נכשלים אחרי שהשקיעו בהם הון תועפות".

כאמור, הרופא הראשי של בית החולים "ממוריאל סלואן קטרינג" בניו יורק, ד"ר חוזה בסלגה, נאלץ להתפטר בסוף השבוע האחרון מתפקידו לאחר שנחשף בתחקיר ב"ניו יורק טיימס" כי לא דיווח על קשרים עם חברות תרופות מהן קיבל מיליוני דולרים. בסלגה, נחשב למוביל בתחום הטיפול וחקר מחלת הסרטן והתחקיר שפורסם אודותיו עורר סערה בעולם הרפואה. אם כי, טרם ניתן לאמוד את השלכותיו הסופיות.

בסלגה, מומחה עולמי לסרטן השד, היה אחד ממפתחי ה"הרצפטין", תרופה ביולוגיות לטיפול בסרטן, ופרסם מאמרים בכתבי העת הרפואיים החשובים בעולם המדעי. כתבי העת כבר הודיעו כי יבצעו בדיקה מחודשת על כל מאמריו כדי לוודא שלא נפל בהם פגם לאור התחקיר שקבע כי פעל בחוסר שקיפות ובחוסר יושר.