"הרחובות זרועים בהריסות": עשרות הרוגים בסופות באסיה ובארה"ב

שתי סופות אלימות מכות ברחבי העולם. מניין ההרוגים בפיליפינים עומד על 64 בני אדם. נמלי התעופה בהונג קונג נסגרו ובארה"ב נלחמים בבוזזים • דיווח מיוחד מהמזרח

שתי סופות בשני צידי העולם גובות מחיר כבד בחיי אדם וגורמות לנזקים כבדים. מצד אחד, זה הטייפון "מנגקוט" שמכה בפיליפינים, בהונג קונג ודרום סין. בצד השני של הגלובוס, בארצות הברית, זו הסופה "פלורנס" שעדיין מורגשת. 

למרות הסיקור התקשורתי הנרחב סביב "פלורנס", הטייפון הקטלני שפקד את הפיליפינים התברר כסופה אימתנית הרבה יותר והספיק לגבות את חייהם של עשרות. רוב מקרי המוות, התרחשו דווקא בשוך הסופה כאשר מפולות בוץ קטלניות הכו בתושבים שחזרו לבתיהם. 

בפיליפינים מנסים עדיין לאמוד את הנזקים ולוודא את מספרי הנפגעים. גם בהונג קונג ובסין נערכו להגעת הסופה: מאות טיסות בוטלו ובאי מקאו נסגרו בפעם הראשונה כל בתי הקזינו מחשש להצפות. תיעודים של הסערה האדירה, בעלת רוחות בעוצמה הגבוהה מ-120 ק"מ, הציפו את הרשתות החברתיות. באחד מהתיעודים מתאר מיקי ברודיא, ישראלי ששוהה באי, את סכנת החיים הנשקפת: "רוחות. גשמים מטורפים. מי שייצא פשוט יעוף". 

"חרף העובדה שהורידו כרגע את התראת הטייפון מהרמה החזקה ביותר, 10, לרמה מספר 8 - הרחובות זרועים בהריסות", סיפר לחדשות עשר וויל ריפלי, כתב CNN בהונג קונג. "עליי להדגיש שזו עיר שרגילה לסופות טייפון. העיר הזו הייתה מוכנה לכך. אך בהחלט לא מדובר בהרס שראינו בפיליפינים, שם נהרגו 64 אנשים ועשרות נוספים נעדרים", הוסיף.  

הצפות בהונג קונג בעקבות הטייפון "מנגקוט"
 

הצפות בהונג קונג בעקבות הטייפון "מנגקוט" (Getty Images)

 

בארה"ב, סופת פלורנס שנחלשה בהדרגה, עדיין מורגשת וממשיכה להמטיר גשמים עזים. במקומות מסוימים הגשם יורד ברציפות מעל ל-50 שעות וממטיר יותר מ-80 ס"מ של משקעים. עוצמת המים, שקרעה כבישים והפכה אותם לנהרות זורמים, העלתה את מניין ההרוגים באזור הסופה ל-14 בני אדם. "התרחקו מהכבישים ברוב חלקיה של צפון קרוליינה", אמר רוי קופר, מושל צפון קרוליינה בכלי התקשורת. "אל תהפכו את עצמכם למושא לחילוץ", דרש. 

בעוד רשויות החוק בצפון קרוליינה מנסות לחלץ בני אדם מאזורי שיטפון, נרשמו גם מקרים מכוערים של ביזת חנויות. כך למשל, בוזזים ניצלו את המהומה שנוצרה עקב הסופה והחלו לפרוץ לחנויות בוילמינגטון, עיר נמל במדינה. "אני מבטיח לכם שכוחות אכיפת החוק בצפון קרוליינה, לא יגלו חמלה או רחמים כלפי כל אלה המבקשים לנצל את המצב", הזהיר הנרי מקמאסטר, מושל דרום קרוליינה, ממקרים דומים בשטח המדינה. 

כלי התקשורת בארצות הברית דיווחו כי הנשיא טראמפ קיבל בשעות האחרונות דיווח מפורט על נזקי הסופה, ושבכוונתו להגיע לאזור כשהדבר יתאפשר.