המחבל חליל ג'בארין , חדשות עשר

תופעת המפגע הבודד ללא רקע לאומני – לא הולכת להיעלם • פרשנות

חרף העובדה כי חלה ירידה במספר פיגועי היחידים, אירועים כאלה ימשיכו להתרחש. המחבלים, שלרוב מבצעים זאת ממצוקה נפשית ולא מהחלטה לאומנית או דתית - למדו להסתיר כוונתם

פיגוע הדקירה בגוש עציון: תופעת המפגעים הבודדים, שאינם קיצוניים לכאורה מבחינה לאומית או דתית, כגון המחבל יוסף ג'ברין שרצח הבוקר (ראשון) את ארי פולד, תמשיך להתרחש, ולא הולכת להיעלם. זאת, חרף העובדה כי חלה ירידה במספר פיגועי היחידים.

התופעה הזו, של יחידים שבדרך כלל מביאים לידי ביטוי מצוקה נפשית ופחות החלטה לאומנית או דתית כלשהי, תימשך גם כיוון שרבים מהם למדו שצה"ל מאתר אותם בעקבות פוסטים ברשתות החברתיות, והם נמנעים מלכתוב כאלו.

 
 
 
 ארי פולד, הנרצח בפיגוע הדקירה בקניון בצומת גוש עציון
 

ארי פולד, הנרצח בפיגוע הדקירה בקניון בצומת גוש עציון (חדשות עשר)

 

דוברות מד"א פרסמה מוקדם יותר הקלטות מזירת הפיגוע שם נשמעת הפרמדיקית במקום, חוגלה ארז, מדווחת למוקד על מצבם של הפצועים תוך שהיא ממשיכה לנסות ולייצב את מצבו של ארי פולד, שנרצח באירוע. 

"שלום, זו חוגלה הפרמדיקית. אני עכשיו בקניון הרים בגוש עציון. כרגע שוכב אחד על הרצפה", נשמעת ארז בהקלטה. "לעצור דימום! לעצור דימום! בואו נזיז אותו טיפה כדי שנוכל לטפל בו", מורה לצוותה בעודם מטפלים בפולד ובמחבל. "אתה איתי כרגע? אתה צריך אותי עוד? אני רוצה לטפל בו (בפולד)", שאלה הפרמדיקית. "רק תגידי לי כמה נפגעים בדיוק", שאל המוקדן. "כרגע שניים. שניהם שוכבים. אחד מהם מנוטרל ע"י המשטרה ואיננו בהכרה. השני, נראה מחוסר הכרה ומנשימים אותו עכשיו. כנראה יעלו אותו עוד שנייה", השיבה.

כזכור, ארי פולד, אב לארבעה מההתנחלות אפרת, נרצח הבוקר בפיגוע סמוך לצומת גוש עציון. בסרטוני מצלמת האבטחה, שפורסמו זמן קצר לאחר מכן, נראית השתלשלות האירועים: בתחילה, נראה המחבל, יוסף ג'ברין, בן 17 מיטא, כשהוא אוכל פלאפל וממתין לשעת כושר. זמן קצר לאחר מכן הוא מתועד כשהוא מתרחק מהמקום, ואז ניגש לארי פולד שעמד בסמוך, ודוקר אותו. הוא נמלט מהמקום ואחריו פולד, אזרח נוסף גבי ועקנין ואדם שלישי. הם יורים במחבל ופוצעים אותו באורח בינוני. פולד פונה לבית החולים כשמצבו אנוש, וזמן קצר לאחר מכן נקבע מותו. 

 המחבל חליל ג'ברין
 

המחבל חליל ג'ברין (חדשות עשר)

 

"ראיתי מישהו עם סכין, דוקר לפחות פעמיים. הנדקר הוציא ירי עוד לפניי, כמו גם אדם נוסף", סיפר ועקנין זמן קצר לאחר הדקירה. "ראש המועצה המקומית אפרת עודד רביבי והמועצה כולה מודיעים בצער על הרצחו של תושב אפרת, אב לארבעה, חבר כיתת הכוננות ואיש טוב שהותקף עי מחבל ונפטר מפצעיו בבית החולים", נמסר מההתנחלות אפרת, בה פולד התגורר. "צוותים מקצועיים של המועצה מלווים את בני המשפחה". שר הביטחון, אביגדור ליברמן, מסר בתגובה לפיגוע: "ליבי עם גוש עציון. תנחומיי למשפחתו של הנרצח. נמשיך להילחם בטרור ביד ברזל". 

מחקירת האירוע עולה כי למחבל לא היו סייענים וכי מדובר בפיגוע יחידני. אמו של המחבל הגיעה דקות לפני הפיגוע למחסום מיתר ואמרה לחיילים שהיו במקום כי היא חוששת שבנה עשוי לבצע פיגוע, אך טענה שאינה יודעת היכן הוא יתרחש. ״הבן שלי לא הלך לבית הספר היום ואני חושדת שהוא הולך לבצע פיגוע״, אמרה האמא. אחיו של המחבל הוא רופא ולמשפחה אין עבר בטחוני.

קרוב משפחתו של ג'ברין, שמשמש גם כמנהל בית הספר שבו למד, סיפר לתקשורת הפלסטינית כי במשפחה הודיעו למנגנוני הביטחון הפלסטיניים כי ג'ברין נעלם וכי הם חוששו לגורלו. בד בבד, גורמי ביטחון פלסטיניים אמרו לחדשות עשר כי קרובי משפחה של המחבל הודיעו למנגנוני הביטחון שהמחבל נעלם והם חוששים שיתאבד או יבצע פיגוע - וימות בתום הפעולה. במערכת הביטחון הישראלית לא התקבלה התראה מסוג זה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב לאחר הפיגוע בדף הפייסבוק שלו: "בשם כל אזרחי ישראל אני שולח תנחומים למשפחתו של ארי פולד ז״ל שנרצח היום בפיגוע בצומת גוש עציון. בכוחותיו האחרונים ארי נלחם בגבורה במחבל ומנע אסון כבד יותר. הוא היה אב נפלא לארבעה ילדים, שנאבק על האמת לטובת ההסברה הישראלית. יהי זכרו ברוך".

מנגד, דובר חמאס, עבד אל-לטיף אל-קאנוע, בירך על הפיגוע: "אנחנו מברכים את פעולת הדקירה בבית-לחם, אשר תואמת להקרבות של עמנו בצעדות השיבה, והיא מדגישה את ההמשך של עמנו באינתפאדה ואת זכותו הלגיטימית של עמנו בנתיב ההתנגדות על כל מאפייניו נגד הכיבוש".