המשטר הסורי הבין שלא יוכל להגיב לתקיפות הישראליות • פרשנות

הדיווחים הערביים המייחסים לירושלים את התקיפות האחרונות בסוריה, מעמידים את אסד והאיראנים במבוכה גדולה. שני הצדדים מבינים שלא ישתלם להם להיכנס לעימות עם ישראל

התבססות איראן בסוריה: המתקפה האחרונה המיוחסת לישראל בסוריה, מעמידה את הנשיא אסד והאיראנים בפני מבוכה גדולה. שתי בעלות הברית מודעות היטב של מי היה האגרוף שהכה בהם, אך הן גם מבינות לכך שכניסה לעימות עם ישראל לא משרתת את האינטרסים הביטחוניים שלהן, ובראשם כיבוש מעוז המורדים במחוז אידליב שבצפון המדינה.

בתקיפות המיוחסות לה, ישראל למעשה שוברת מחסום פסיכולוגי בכל הנוגע לפעילות צבאית באדמת סוריה. רק לפני כמה חודשים ישראל המתינה במתח לתגובה איראנית שתגיע על הרג אזרחיו בסוריה.

 
 
 

למעשה, המשטר הסורי משלים עם התקיפות המיוחסות לישראל מתוך הבנה שהיא תמשיך לפעול נגד המדינה כשהיא תרגיש בצורך. החולשה של אסד, מתבטאת בעיקר בתגובות הרפות שלו לאותן פעולות צבאיות, הכוללות דיווחים של כלי התקשורת של המשטר אודות תגובה סורית לתקיפות הישראליות. בפועל, עצם הדיווח של הערוצים הסוריים על תקיפה במדינה מדגיש את רפיונו של המשטר, שמבין היטב שאין לו ברירה אלא להודות בכך שהותקף, ובכך לנסות להציל מעט מן הכבוד שנותר לו.

אותה חולשה, נכונה גם לשליחיהם של האיראנים – ארגון חיזבאללה. לפי דיווחים בכלי התקשורת הערביים, ישראל חדרה לא אחת למרחב האווירי הלבנוני עם מטוסי הקרב שלה, בעוד תגובתו של הארגון לא נרשמה. 

יירוט טילים בשמי דמשק
 

יירוט טילים בשמי דמשק ( סוכנות הידיעות הסורית סאנא)

 

על פי סוכנות הידיעות הרשמית בסוריה, כוחות חיל האוויר הישראליים תקפו אמש (שבת) מטרות בסמוך לנמל התעופה הבינלאומי של דמשק, כדי לפגוע במשלוחי נשק איראני שהיו מיועדים לחיזבאללה בלבנון. על פי הדיווח, "כוחות ההגנה האווירית של צבא אסד הצליחו לבלום את המתקפה של המטוסים הישראלים".

בתוך כך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר היום בפתח ישיבת הממשלה: "ישראל פועלת כל הזמן למנוע מאויבינו להתחמש בנשק מתקדם. הקווים האדומים שלנו חדים מתמיד והנחישות שלנו לאכוף אותה חזקה מתמיד".

זוהי אינה הפעם הראשונה בעת האחרונה שבה דווח על מתקפה ישראלית בסוריה. לפני כשבוע וחצי דיווחה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית כי ישראל תקפה כמה בסיסים צבאיים במחוזות טרטוס וחמה שבמערב המדינה. לפי הדיווח, בתקיפה נהרג אדם אחד ונפצעו שמונה אזרחים, ומערכת ההגנה האווירית הסורית יירטה בהצלחה חמישה טילים ששוגרו ממטוסי חיל האוויר בעת שהיו מעל לים התיכון, מול חופי לבנון.