שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר, רויטרס

פרשת דיוויד קיז עלולה להפוך לפרשת דרמר | ברק רביד, פרשנות

טענות רבות נשמעו נגד דובר נתניהו - אך לא הוגשה תלונה במשטרה והוא כבר יצא לחופשה. אולם דווקא הודאתו של שגריר ישראל לארה"ב כי ידע ולא עדכן עלולה לסבכו משמעותית

הודעתו של דוברו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לתקשורת הזרה דיוויד קיז על כך שהוא משעה עצמו ויוצא לחופשה בעקבות העדויות של 12 נשים כי הטריד אותן מינית לא היתה אקורד הסיום לפרשה החמורה והמביכה, אלא אולי רק תחילתה.

הרוב המוחלט של הטענות נגד קיז, למעט טענות ראשוניות של מתלוננת אחת, היו על הטרדות מיניות שביצע לכאורה בארה"ב ולפני שנכנס לתפקידו בלשכת ראש הממשלה; בנוסף, אף אחת מהנשים לא הגישה תלונה במשטרה. עקב כך לא רק שהמשטרה אינה מקיימת בדיקה של הנושא אלא גם לנציבות שירות המדינה אין עילה בפתיחה בבדיקה או בחקירה בעניינו של קיז.

אלא שבימים האחרונים התגלו פרטים חדשים בפרשה שמטילים צל כבד על התנהלותו של שגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר. אחרי שהעיתונאי האמריקני הבכיר ברט סטיבנס העיד כי הזהיר את דרמר כבר לפני שנתיים לגבי התנהגותו הבלתי נאותה של קיז כלפי נשים, נאלץ דרמר לפרסם הודעה ביום שישי בערב הודעה בה הודה כי ידע על הטענות נגד קיז כבר בנובמבר 2016, חצי שנה אחרי כניסתו של קיז לתפקידו בלשכת ראש הממשלה.

 דיוויד קיז, דובר ראש הממשלה לתקשורת זרה
 

דיוויד קיז, דובר ראש הממשלה לתקשורת זרה (חדשות עשר )

 

פרט מדהים בהודעתו של דרמר היה הודאתו כי לא עידכן את ראש הממשלה נתניהו או אף גורם אחר בטענות נגד קיז. מדהימה עוד יותר היתה העובדה שדרמר נימק את התנהלותו בכך שלא חשב שהמעשים עליהם העיד בפניו סטיבנס, ושבעטיים הורחק קיז ממשרדי העיתון וול-סטריט ג'ורנל, היו בבחינת תקיפה מינית או עבירה פלילית.

שני בכירים לשעבר בלשכת ראש הממשלה ועוד גורם שמשמש בתפקיד בלשכה כיום אמרו לי שנתניהו אכן לא ידע על הטענות נגד קיז וכי לא ידוע להם שדרמר אי פעם עידכן אותו בנושא. לדבריהם, בלשכה היו מודעים לעדות הראשונה שצצה נגד קיז בתקשורת באפריל 2016, זמן קצר אחרי שמונה לתפקיד. אך כיוון שהטענות הראשוניות גוועו אחרי יממה, כיוון שלא היו מתלוננות נוספות וכיוון שקיז עצמו הכחיש, הדברים נתפסו כשמועות ולא התקיימה בדיקה משמעותית של הנושא.

הפרשה מביכה במיוחד עבור דרמר כיוון שהוא היה הגורם המרכזי שדחף למינויו של קיז לתפקיד בלשכת ראש הממשלה. דרמר נחשב ליועץ הקרוב ביותר לנתניהו ולפקיד ממשלתי בעל עוצמה אדירה. לא מעט מהמינויים הבכירים שעשה נתניהו בשנים האחרונות נעשו בהשראתו או בהמלצתו של דרמר. דוגמא בולטת היתה של מנכ"ל משרד ראשה הממשלה לשעבר אלי גרונר. רק בשבועות האחרונים דחף דרמר למינויו של מי שהיה סגנו.