שירותי מין באינטרנט, חדשות עשר

עיסויים בבני אדם: כך מתנהל המאבק בתעשיית הזנות החדשה

המדינה מנהלת בשנים האחרונות מלחמת חורמה באתרים שמפרסמים שירותי מין. על אף שהפרקליטות הצליחה להוריד 17 מהם, נדמה כי מהירות התגובה של העולם הוירטואלי מנצחת במאבק

  • פורסם ב:
  • 15/09/2018 19:31
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/09/2018 00:23
  • |
  • כתבים:
  • ינון מילס

תעשיית הזנות בישראל, שמגלגלת כמיליארד ושלוש מאות מיליון שקלים בשנה, שינתה בשנים האחרונות צורה והפכה נגישה וזמינה מאי פעם, באמצעות אתרים שפועלים כמעט באין מפריע ברשת. כ-670 אתרי מין מהווים במה מכניסה לבעליהם, ועסק נגיש למפעילי שירותי הזנות שכבר לא מוכרחים להסתובב בסמטאות אפלות. במציאות הזו, מנסה המדינה להיאבק, בין השאר באמצעות החוק האוסר על פרסום שירותי ליווי וחוק נוסף שעוד שנמצא בהליכי חקיקה, ועיקרו איסור על קבלת שירותי זנות.

למרות הרצון של המדינה להיאבק בגורמים המספקים שירותי מין, ושמנצלים בפועל את גופם ולעיתים את רצונם של נשים וגברים רבים, הכלים בהם היא בוחרת להילחם בתופעה אינם יעילים מול מהירות התגובה של העולם הווירטואלי. למעשה, לא מדובר בקרב של ממש אלא יותר במשחקי חתול ועכבר, כאשר בו בעלי האתרים טוענים שהם מספקים פלטפורמה להיכרויות, ואם ישנן הצעות לסקס בתשלום, הן חורגות מתנאי האתר ונעשות ללא ידיעתם."באתרים כתוב שאסור לעסוק בזנות, אז בעלי האתרים משתמשים במילים כמו 'תמיכה', 'פינוקים' ו'מתנות'", אמרה עידית הראל שמש, מייסדת מרכז "ג'ון סקול ישראל" להדרכה למניעת זנות.

 שירותי מין באינטרנט
 

שירותי מין באינטרנט (חדשות עשר)

 

אחד הכוחות הבולטים והשנויים ביותר במחלוקת בתחום הוא אתר "סקס אדיר". שרון דגני, בן 44 נשוי ואב לילדים, רכש לפני שמונה שנים את האתר והפך אותו לאבן שואבת לפרסום טקסטים מיניים, תכנים פורנוגרפיים וחדרים להשכרה. "האתר שלי לא מתעסק בזנות. אנחנו פלטפורמה פרסומית", סיפר לחדשות עשר. "אני שולט על מה שקורה באתר שלי, לא על מה שקורה אצלך", הוסיף.

את החודשים האחרונים שכללו מעצרים, עיכובים, חקירות והחרמת ציוד על ידי המשטרה, כנראה היה מעדיף דגני לשכוח. בחודש מרץ האחרון, החלה פרקליטות המדינה לאכוף את החוק שאושר בספטמבר 2017 ותכליתו איסור על פרסום שירותי מין בתשלום ברשת. באמצעות הליך מנהלי, סגרה המדינה כ-17 אתרים כדוגמת "סקס אדיר", כאשר דגני היה היחיד מבעלי האתרים שהתייצב בבית המשפט לדיונים בעניינו. "אני היחיד שהתייצבתי, משום שבניגוד לכל האתרים האלו, האתר שלנו לא מתעסק בזנות – למרות ששמו הוא 'סקס אדיר'", סיפר.

בימים אלו בקשת ההסרה של "סקס אדיר" עדיין עומדת תלויה, כשהפרקליטות מצד אחד ושרון דגני מצד שני נחושים לנצח בקרב הזה. קשה עד בלתי אפשרי לאלף את המוסר בחסות החוק, והניסיונות האלה נעשים אמנם בשירות ההגנה על זכויות הנשים המנוצלות, אבל נדמים לעיתים כמלחמה בתחנות רוח. ככל הנראה, הדרך להעלים את התופעה, אולי לכל הפחות לרסנה, עוברת במאות אלפי גברים שעדיין מוכנים לצרוך את מה שמבחינתם הוא לא אחר ממוצר. "ככל שהזנאי משלם יותר, כך הזנות קשה יותר. אם הוא משלם לה אלף שקלים, הוא יגיד לה איזה אקטים הם יבצעו. הוא הגבר שקונה אותך ואת אמורה לקבל את כל הפנטזיות ואת כל הסטיות שלו", אמרה עידית.

מאתר "ריצ'דייט" נמסר בתגובה: "אתר ריצ'דייט' אוסר בתקנון שלו פרסום תוכן שאינו חוקי, שיש בו פרטים פורנוגרפיים פוגעניים או שהוא מהווה הטרדה מינית. תלונות על התנהגות לא ראויה מובילות לחסימת משתמשים שמפרים את תנאי האתר. הצעות מהסוג המיני קיימות בכל אתר היכרויות ואף ברשתות חברתיות. האם גם פייסבוק נדרשים לספק הסברים על הצעות בעלות תוכן מיני בהודעות פרטיות? הפעילות באתר אינה חורגת מהנהוג בכל פלטפורמת היכרויות אחרת ואין בדוגמאות שהבאתם בכתבה כדי להעיד על חמישים אלף החברים באתר".

מאתר "שוגר דדי" נמסר בתגובה: "לא צריך להיות תחקירן או בלש כדי לגלות שכל מי שמעוניין בשירותי ליווי או זנות יכול למצוא אותם חינם בשלל אתרים הקיימים ברשת, להבדיל מאתר "שוגר דדי" שבו קיימת קהילה איכותית שבה נדרשים המשתמשים לשלם מינוי חודשי. האתר פועל באמצעים טכנולוגיים ואנושיים 24/7 כדי לחסום ולהוקיע גולשים המנצלים לרעה את הפלטפורמה. עצם המחשבה שהימצאות בחורה באתר היא מבזה ומשפילה - רק פוגעת ומחלישה נשים! אנחנו מאמינים שנשים הן עם חזק שיודע לבחור בעצמו. זכותן של נשים להכיר גבר אמיד ומצליח ליחסים בתנאים שמתאימים לשני הצדדים".

את תגובתם של דוד כהנא מאתר "בננה" ודימיטרי פישמן מאתר "פרזידנט אסקורט" לא ניתן היה להשיג.