"בתוך שניות הבית הוצף": לפחות חמישה הרוגים כתוצאה מ"פלורנס"

חלק מתושבי מדינות החוף המזרחי שניצבות בדרכה של הסופה החליטו להישאר בבתיהם. בין ההרוגים, אם ותינוקה שמתו בעקבות קריסת עץ על ביתם. כ-900 אלף איש נותקו מחשמל

  • פורסם ב:
  • 14/09/2018 22:09
  • |
  • עודכן ב:
  • 15/09/2018 07:20
  • |
  • כתבים:
  • גיל תמרי

למרות ש"פלורנס" ירדה לרמת סופה טרופית היא החלה לגבות קורבנות ראשונים. על פי הרשויות בארה"ב, לפחות חמישה הרוגים מנזקי הסופה שהכתה החל מאתמול (שישי) בבוקר בחופיה המזרחיים של ארה"ב. כ-900 אלף איש נותקו מחשמל. 

ההרוגים הראשונים היו אם ובנה שמתו אמש לאחר שעץ קרס על ביתם בווילמינגטון שבקרוליינה הצפונית בעקבות הרוחות העזות. אבי המשפחה פונה לבית חולים כשהוא סובל מפציעות שונות. בתקרית אחרת סמוך לאזור, נהרג אדם נוסף. אדם רביעי, שניסה לחבר גנרטור בעת הסופה, נהרג מהתחשמלות. כמו כן, אדם נוסף מת בזמן שיצא לבדוק מה עם הכלב שלו. מהבית הלבן נמסר כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צפוי לבקר בשבוע הבא באזורים שנפגעו מההוריקן. כעת הסערה נחלשה, ומוגדרת כסופה טרופית.

מיליוני אמריקנים התמודדו ביממה האחרונה עם הוריקן פלורנס והשלכותיו. למרות האזהרות והוראות הפינוי, חלק מתושבי המדינות שניצבות בדרכה של הסופה האימתנית החליטו להישאר בבתיהם.

 
 
 

​​​​​​​

"בתוך שניות, הבית שלי הוצף. המים הגיעו עד למותניים בתחילה וכעת הם כבר מגיעים לחזה", אמרה פגי פרי, תושבת ניו ברן שנלכדה בביתה עם שלושה קרובי משפחה. "אנחנו תקועים בעליית הגג", הוסיפה.

הוריקן "פלורנס" בארה"ב
 

הוריקן "פלורנס" בארה"ב (רויטרס )

 

ברוק קיטרל, תושבת קרוליינה הצפונית, בילתה עם בן זוגה את השעות הראשונות של ההוריקן על סירתם הקשורה למעגן בזמן שקיוותה שזו לא תשתחרר ותתנפץ. השניים נותרו ערים כל הלילה אולם חששו לחייהם. "בכיתי. נולדתי וגדלתי כאן. עברתי כל סופה שהייתה באזור בשלושים השנים האחרונות אך נדמה שההוריקן הזה גורם לנזק גדול יותר ממה שציפינו", סיפרה ל-CNN.

רבקה מרסון, אמריקנית נוספת שמתגוררת בקרוליינה הצפונית, החליטה שלא להתפנות מהאזור שכן בעלה עובד כמנתח ורצה להישאר ולסייע במקרה הצורך. מרסון סיפרה לתקשורת המקומית כי ביתה נותק מחשמל אך כל מי ששוהה בביתה - ארבעת ילדיה, חבר, ארבעה כלבים, שתי צ'ינצ'ילות, חתול ולטאה - לא ירעב שכן אגרה מספיק מזון ומים. במצב דומה נמצאת גם מליסה סלוצ'י, אם לחמישה שנשואה לפרמדיק, הוסיפה: "יש לנו גנרטור ואספקה. אנחנו מרגישים שאנחנו יכולים להיות בטוחים כאן".

"השמש זרחה והאירה על מצב מסוכן מאוד שרק מחמיר", אמר מושל קרוליינה הצפונית רוי קופר. קופר אף כינה את פלורנס "אירוע גשם של פעם באלף שנים". מפקד המשטרה בווילמינגטון אמר לחדשות ABC כי הוא מסכים עם הערכתו של קופר והוסיף: "אני רואה שיטפון בממדים תנ"כיים שעומד להתרחש".

פלורנס החל להכות הבוקר בחופיה המזרחיים של ארה"ב. למרות היחלשותה של הסופה לדרגה אחת, הרוח מגיעה למהירות של כ-150 קמ"ש והיא הובילה לשיטפונות ברחבי צפון ודרום קרוליינה נוכח הגשם העז שירד תוך פרק זמן קצר. כ-600 אלף בני אדם נותקו מחשמל בשתי המדינות. יותר מ-1,300 טיסות בוטלו לאורך החוף המזרחי.

הוריקן "פלורנס" בארה"ב
 

הוריקן "פלורנס" בארה"ב ( רויטרס)

 

בעיר ניו ברן שבצפון קרוליינה המתינו 150 בני אדם לחילוץ לאחר שהמים הרבים אילצו אותם לעלות על גגות בתיהם ורכביהם. ואילו בעיר ג'קסונוויל פונו כ-60 בני אדם מבית מלון לאחר שחלק מגג המבנה התמוטט.

כעשרה מיליון תושבים נמצאים בנתיב הסופה שנראה כי שטח הפנים שלה יכפיל את עצמו ויוביל לפגיעות נרחבות יותר. למרות ההודעה על כך שעוצמתה של פלורנס ירדה, התחזית היא שהשפעת הסופה על ההצפות הצפויות לא תצטמצם. יותר מזה, הרוחות העוצמתיות והגשמים הכבדים אמורים להכות לפחות עד מחר. בארצות הברית טוענים שכמות המשקעים שתרד בשלושת הימים הקרובים תהיה זהה לכמות המשקעים שנרשמה בהוריקנים דניס ופלויד שהיכו ב-1999. עם זאת, בשנת 1999 כמות המשקעים המדוברת ירדה בפרק זמן של שבועיים.