סף גבוה מדי או דרישות לגיטימיות: הקרב על מינויי הבכירים

לדברי היועמ"ש של התנועה לטוהר המידות, כל זיקה שהיא לגורמים בממשלה - פוגמת ביכולתו של המועמד לקחת חלק בתהליך המינוי. "ליבת התפקיד היא שמירה על אתוס א-פוליטי"

ברקע עתירותיה של התנועה לטוהר המידות לביטול מינויים בוועדה למינויי בכירים, לאור היותם מקורבים לראש הממשלה, סיפר עו"ד יובל יועז, היועץ המשפטי של התנועה, על הדרישות המחמירות בהן צריכים לעמוד היושבים בוועדה. "הדיוקן הנכסף של נציג ציבור הוא אדם שאיננו חב חובת נאמנות, או זיקה מכל סוג שהוא למי משרי הממשלה: אישית, מקצועית, עסקית או פוליטית".

היות שכך, לדבריו של יועז, תא"ל יעקב נגל – שנגד מינויו הוגשה עתירה – אינו כשיר לכהן בה: "נגל עד לפני שנה כיהן בתפקיד שהוא מאד קרוב לראש הממשלה, וגם בשנה האחרונה הוא קיבל מינוי אישי מטעמו למגוון תפקידים. זה פוסל אותו מאחר שהקרבה הזאת מתנגשת עם היכולת של כל אדם לשמש גורם עצמאי ובלתי תלוי בוועדה", ציין יועז.

באופן זה, גם פרופ' דניאל הרשקוביץ מנוע מלכהן כנציב שירות המדינה, לטענת יועז. "ליבת התפקיד של נציב שירות המדינה היא שמירה על האתוס הממלכתי והא-פוליטי של השירות הציבורי", אמר. הרשקוביץ, לדבריו, הוא בעל זיקה פוליטית-מפלגתית מובהקת ועל כן פסול מלבצע תפקיד זה.  

עו"ד יובל יועז, היועץ המשפטי של התנועה לטוהר המידות
 

עו"ד יובל יועז, היועץ המשפטי של התנועה לטוהר המידות ( חדשות עשר)

 

כזכור, לפני כחודש הושבתה פעילות הוועדה עקב עתירות לבג"ץ, בטענה כי ישנם פגמים במועמדותם של שניים מנציגיה - רו"ח איריס שטרק ותא"ל יעקב נגל. ביום רביעי האחרון הודיעו השניים על פרישתם מהוועדה, בעקבות העתירות שהוגשו בעניינם. 

נגל כתב למזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, מכתב בו הוא מבקש לפרוש מהוועדה. "שמחתי לראות ששופטי בג"ץ מצאו לנכון להדגיש שבאופן אישי לא דבק בי שום רבב ו'הפגם' היחיד שמעיב על מינויי הוא העובדה שתפקידי כראש המל"ל בפועל היה משרת אמון מטעם ראש הממשלה ולכן הוא מרמז על קרבתי אליו ועל היותי 'עושה דברו'. למרות האבסורד וחוסר ההגיון המוחלט בטיעונים אלו, אני מבקש ממך להציג בפני הממשלה את בקשתי לשחרר אותי מהמינוי שקיבלתי, על מנת לא לעכב מינויים חשובים שהוועדה המכובדת אמורה לדון בהם בחודשים הקרובים".