נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, רויטרס

מאמץ נוסף להפסקת אש באידליב? ארדואן ופוטין ייפגשו בשבוע הבא

נשיאי טורקיה ורוסיה ייפגשו בסוצ'י וידונו במצבו של מעוז המורדים האחרון בסוריה. שר החוץ הטורקי טען כי "מדינתו תהיה מוכנה לשתף פעולה בלחימה נגד ארגוני הטרור במקום"

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ייפגש עם מקבילו הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן, בסוצ'י ביום שני הקרוב. השניים צפויים לדון במצב בסוריה ובאפשרות להגיע להסדרה עם המורדים במחוז אידליב. המנהיג הטורקי צפוי להזהיר את פוטין מפני טבח במידה והנשיא הסורי בשאר אסד יפתח במתקפה רחבה. בקרמלין אישרו את דבר הפגישה בין המנהיגים.

בתוך כך, שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושולו, אמר כי "טורקיה פועלת להשגת הפסקת אש באידליב והיא מוכנה לשתף פעולה במלחמה נגד פעילי הטרור במחוז". צ'בושולו אמר את הדברים בפגישה עם מקבילו הפקיסטני. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמר כי רוסיה תיצור "מסדרון הומניטרי" באידליב. עוד אמר כי מדינתו תמשיך לתקוף מפעלי תחמושת "אך תיקח בחשבון את האזרחים.

 
 
 
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
 

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן (רויטרס )

 

במהלך השבוע המשיכו מטוסים רוסיים ומסוקים סוריים להפציץ מטרות של המורדים בפרברים הדרומיים של אידליב, כהכנה למתקפה הגדולה נגד מעוז המורדים האחרון בסוריה. מעל אלף תקיפות בוצעו במהלך השבוע האחרון, וגרמו לעשרות הרוגים ולמאות פצועים. לפי דיווחי האופוזיציה הסורית, אלפי אנשי מיליציות פרו-איראניות ומאות אנשי חיזבאללה הגיעו לאזור אידליב והתמקמו כהכנה לכניסה קרקעית.

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, אמרה ביום שלישי כי "ארה"ב מתנגדת בחריפות לכל הסלמה באידליב לא משנה באיזה שיטה או אמצעי לחימה נעשה שימוש". היילי אמרה את הדברים בדיון מועצת הביטחון שכונס בעקבות המצב במחוז הסורי. עוד הוסיפה כי "כל אחד מחברי מועצת הביטחון צריך להחזיק באותה דעה", וטענה כי "הגיע הזמן שרוסיה תפסיק לבזבז את הזמן שלנו כשזה מגיע לשלום בסוריה".

השגריר האיראני באו"ם אמר במהלך הדיון כי "הזכות לקבוע את עתידה של סוריה שייכת אך ורק לסורים, ולכן יש להכין את התנאים המסייעים לשיבה בטוחה של כל הפליטים לבתיהם". השגריר הרוסי באו"ם אמר כי "כל מה שמדובר על אידליב הוא לא ניסיון לדאוג לאזרחים אלא גם במטרה למנוע את השליטה של מובלעת טרוריסטית גדולה בסוריה ולהחזירה לשליטה מלאה של ממשלת סוריה".

מחנה פליטים במחוז אידליב
 

מחנה פליטים במחוז אידליב (רויטרס)

 

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש פנה באותו יום לרוסיה, איראן וטורקיה בבקשה "לא לחסוך כל מאמץ למצוא פתרונות להגנה על אזרחים באידליב". גוטרש אמר כי "מניעת הלחימה במחוז הסורי חיונית לחלוטין כיוון שהיא עלולה להביא לסיוט הומינטרי".

בתחילת השבוע כתב ארדואן, טור דעה שהתפרסם ב"וול סטריט ג'ורנל", שכותרתו היא "העולם מוכרח לעצור את אסד", בו הוא מתייחס למתקפה הצפויה של הצבא הסורי על מחוז אידליב, מעוז המורדים האחרון במדינה. "מתקפה של הממשל הסורי באידליב תביא לסכנה הומניטרית וביטחונית עבור טורקיה, אירופה ומדינות אחרות בעולם", כתב ארדואן. "על הקהילה הבין-לאומית לפעול, או שהעולם כולו ישלם את המחיר". עוד הוסיף נשיא טורקיה כי לרוסיה ואיראן אחריות לעצור את המשבר ההומניטרי באידליב. זאת לאחר שנפגש עם נשיאי איראן ורוסיה בטהראן בשבוע שעבר.

בשבוע שעבר נערכה פגישה משולשת בין פוטין, ארדואן והנשיא האיראני חסן רוחאני בטהראן. השלושה דנו במהלך הפסגה בעיקר בהבנות לקראת מתקפה מתוכננת על מחוז אידליב, המעוז האחרון שנותר בידי המורדים. "יש לעשות הכל כדי למנוע פגיעה באזרחי המחוז", אמר רוחאני. ואילו פוטין הוסיף כי "השיחות יביאו לתוצאות חשובות שיתרמו ליציבות העתידית בסוריה"