צוותי חילוץ מתכוננים לטייפון מנגקוט בפיליפינים, רויטרס

טייפון עוצמתי נע לעבר הפיליפינים: חצי מיליון איש פונו מבתיהם

סופת "מנגקוט" תגיע לחופי המדינה עם רוחות במהירות של כ-300 קמ"ש. כ-37 מיליון צפויים להיות מושפעים מהסופה, המדורגת בדרגה חמש - הגבוהה ביותר. "נערכים לגרוע מכל"

כשכל עיניי העולם נשואות לעבר ארצות הברית, שם צפויה סופת ההוריקן "פלורנס" לפגוע בחופיה המזרחים של המדינה, דווקא בפיליפינים צפויים להתמודד עם סופת טייפון חזקה הרבה יותר, המדורגת בדרגה חמש, הגבוהה ביותר.

הסופה, שמוגדרת סופר טייפון ונקראת "מנגקוט" צפויה להכות ביממה הקרובה בחופיה של מדינת האיים עם רוחות במהירות של כ-300 קמ"ש. בשלב זה, אלפי בני אדם החלו להתפנות מבתיהם. על פי ההערכות, 37 מיליון בני אדם יושפעו מהסופה.

דייגים מקפלים רשתות לקראת טייפון מנגקוט
 

דייגים מקפלים רשתות לקראת טייפון מנגקוט (רויטרס)

 

הרשויות במדינה הזהירו מפני גשמים עזים שיובילו לשיטפונות והחלו בפריסת חיילים שיקלו על מלאכת הפינוי ובהכנות לנוהל חירום. נשיא המדינה, רודריגו דוטרטה, נפגש אתמול עם המכון הלאומי להתמודדות עם מצבי אסון. לאחר הפגישה הוחלט על העלאת המוכנות לקראת הגעתה של הסופה. בעקבות ההחלטה החלו לארוז קופסאות מזון ומוצרים חיוניים שיחולקו לתושבים בעת הצורך.

הסופה החזקה פגעה כבר באיי גואם ומרשל, השוכנים דרומית לפיליפינים באוקיינוס השקט. באיים הללו נגרם נזק כבד ופגיעה במערכת החשמל, שהותירה מאתמול בבוקר אנשים ללא גישה לחשמל פעיל.

בפיליפינים, מדינה שחוותה טייפונים רבים נוכח מיקומה הגיאוגרפי, חוששים מממדיה, בעיקר לאור הפגיעה הקשה שהותיר טייפון "האיאן" שהכה במדינה בנובמבר 2013. הסופה התפתחה במהירות לדרגה 5, כשהרוחות הגיעו בשיאן ל-380 קמ"ש. הסופה הקטלנית גרמה למותם של למעלה מ-6,340 בני אדם, כך לפי המניין הרשמי של הרשויות במדינה. בנוסף, דווח על יותר מאלף נעדרים. במהלך הסופה פונו מבתיהם כחצי מיליון תושבים.

"אנחנו נערכים לתרחיש הגרוע ביותר, אמרה לנלין קרילן, דוברת הארגון ההומינטארי "חזון העולם". עוד הוסיפה כי "תחושת הפחד קיימת ואנו מקווים שאנחנו לא בדרך לסופת האיאן השנייה".

 צוותי חילוץ מתכוננים לטייפון מנגקוט בפיליפינים
 

צוותי חילוץ מתכוננים לטייפון מנגקוט בפיליפינים (רויטרס)