לא רק סקריפל: רוסיה התנקשה במאות מתנגדי שלטון בשנים האחרונות

כ-300 עיתונאים ויריבים פוליטיים מתו בנסיבות מסתוריות ב-25 השנים האחרונות. מספר מקרי הפיענוח שואף לאפס, ובאופוזיציה חוששים מנחת זרועו של פוטין • "חשבון פשוט"

הפרסומים אודות מצבו האנוש של פיטור וארזילוב, חבר להקת מחאת השלטון "הפוסי ריוט", ועל פרשת הרעלת המרגל הרוסי סרגיי סקריפל ובתו, הגבירו את תחושת הרדיפה של רבים ממתנגדי השלטון ברוסיה וחששם להיות הבאים בתור.

קשה שלא להבין את הבהלה האוחזת במתנגדי השלטון ובפעילי האופוזיציה במדינה, לנוכח הנתונים הרבים שמתפרסמים בארגוני זכויות אדם ושמציגים כמות בלתי נתפסת של מקרי מוות מסתוריים בקרבם. 

בשנת 2004, הוחדר רעל מסוג דיאוקסין למזון של ויקטור יושצ'נקו, נשיא אוקראינה דאז, שגרם לו לכאבים עזים והשחית את פניו. ההשערות במדינה לאחריות במקרה, הפנו אצבע מאשימה כלפי רוסיה שהרעילה אותו על מנת לחזק את יריבו הפרו-רוסי, בבחירות.

בנובמבר 2016, הורעל בבריטניה אלכנסדר ליטוויננקו, סוכן ביון רוסי לשעבר, שנחשב למתנגד בולט למדיניות הנשיא פוטין. הוא הורעל בחומר רדיואקטיבי המכונה פולוניום 210, בזמן שאכל סושי, ומת כעבור זמן קצר בבית החולים. בינואר 2016 קבעה ועדת חקירה ציבורית בבריטניה כי פוטין אישר ככל הנראה לרצוח את ליטוויננקו. 

 תיעוד החשודים בהרעלת המרגל הרוסי
 

תיעוד החשודים בהרעלת המרגל הרוסי (אתר ה"דיילי מייל")

 

רבים ממתנגדי השלטון שמתו בנסיבות מסתוריות, חלקם באמצעות רעל, הם עיתונאים שנהגו לבקר בחריפות ובתדירות את הקרמלין. כך למשל, זמן קצר לפני שמת בבית החולים, האשים ליטוויננקו את הנשיא פוטין כמי שעומד מאחורי מותה של העיתונאית ופעילת זכויות האדם אנה פוליטיקובסקיה, אשר נרצחה באוקטובר 2006 מירי בראשה.

למעשה, מאז שנת 1993 נרצחו במדינה יותר משלוש מאות עיתונאים ועיתונאיות, כאשר מקרי הרצח הללו נותרו לרוב בגדר תעלומה. הנתונים העגומים במדינה מראים שבפחות מרבע מהמקרים הרשויות ברוסיה עוצרות חשודים במעשים, ובעוד פחות מכך מתגבשים המעצרים לכתבי אישום.

עם זאת, התנקשויות פוליטיות הן לא הנחלה הבלעדית של רוסיה. במקסיקו, לדוגמא, למעלה מ-130 פוליטקאים ופעילים מצאו את מותם בנסיבות שונות מאז החל קמפיין הבחירות האחרונות לרשות המדינה. שם, לרוב, מאשימים את קרטלי הסמים הגדולים שרוצים לשלוט במערכת הפוליטית.