גם נתניהו יודע: י-ם לא מזוהה עם חילול שבת ולהט"ב • פרשנות

איגוד השידור האירופי הוציא את הערמונים מהאש כשהודיע שהאירוויזיון ייערך בתל אביב. הדרג הדיפלומטי מנסה כעת להימנע ממבוכה - אחרי שהבין בעצמו שהבירה פחות מתאימה

ההחלטה על אירוח האירוויזיון בתל אביב צריכה היה להיות כישלון מוחלט של הדרג הדיפלומטי כולו, החל מראש הממשלה נתניהו וכלה בשרי ההמשלה, שמיהרו לצאת בהכרזות לפיהן אנו עומדים לחזות בניצחון מוחץ לירושלים. אלא שעד מהרה

הם למדו שהם עצמם כלל לא רוצים בכך. ירושלים נוסח 2019 לא אוהבת שני דברים: חילול שבת ולהט"ב, שניהם מזוהים עם התחרות.

נתניהו היה כרגיל הראשון לזהות שמדובר בחרב פיפיות: האירוח אמנם מביא עימו כסף וכבוד, אך אי אפשר לקיים את התחרות בעיר הקודש, לא רק מבחינה טכנית, אלא בעיקר מהותית – החרדים שולטים בתרבות הירושלמית.מן הרגע הראשון נמנע נתניהו מלדבר על ירושלים, וכך בהדרגה גם איוב קרא, ומירי רגב שפסקה לאחרונה מאיומיה לפיהם אם התחרות לא תיערך בירושלים היא לא תתקיים כלל.

בל נשכח כי בתל אביב קפצו לבריכות כש נטע ברזילי זכתה באירוויזיון, ואילו בירושלים לא נרשמה התלהבות מיוחדת. תל אביב מתאימה הרבה יותר לאירוויזיון, והיא גם תקבל את אלפי התיירים הגאים שיגיעו לכאן בעוד כמה חודשים בסבר פנים יפות, הרבה יותר מירושלים. איגוד השידור האירופי הוציא את הערמונים מהאש בשירות שרי הממשלה, כשהודיע שתל אביב נבחרה לארח את התחרות.

ח"כ מירי רגב
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת התרבות מירי רגב (רויטרס)

 
 
 

כזכור, ארבעה חודשים בדיוק לאחר זכייתה של נטע ברזילי באירוויזיון 2018, הודיע אתמול איגוד השידור האירופי כי גמר אירוויזיון 2019 ייערך ב-18 במאי בתל אביב. חצאי הגמר ייערכו ב-14 וב-16 במאי.

"כפי שהובטח, עיריית תל אביב-יפו תממן את האולמות בהם יתקיימו שלושת האירועים אשר ישודרו בשידור חי לכל העולם; שני אירועי חצי גמר ואירוע גמר ב"אקספו תל אביב - המרכז הבין-לאומי לכנסים ותערוכות", נמסר מעיריית תל אביב. "כמו כן, תקיים העירייה בין היתר מספר אירועים מרכזיים: טקס פתיחה ואירוע "השטיח האדום" ברחבת מוזיאון תל אביב לאומנות. טקס חילופי מפתחות הערים והגרלת חצאי הגמר בבית העיר ההיסטורי ברחוב ביאליק. גולת הכותרת - הקמת כפר האירוויזיון, "היורו ויליג'", בפארק צ'ארלס קלור, שיהיה פתוח לקהל הרחב למשך כ-10 ימים ויכלול הופעות של כוכבי עבר והווה של התחרות, מזון ושתייה והקרנות של חצאי הגמר והגמר".

"לקראת האירוויזיון מתכננת העירייה להקים את עיר האירווזיונים הגדולה בעולם", מסרו מעיריית תל אביב. "על פי נתונים מערים מארחות בעבר, קיים צפי להגעתם של כ-20 אלף תיירים לטובת האירוויזיון, אשר צפויים להכניס כ-100 מיליון ₪ ישירות לעיר". 

שר התקשורת, איוב קרא, מסר בתגובה על ההחלטה: "אני מברך על החלטת איגוד השידור האירופאי EBU לקיים את האירוויזיון בת"א. אני בטוח שהן העיר המארחת והן הגוף המשדר יעשו עבודה טובה ומקצועית ויאדירו את שמה של ישראל בעולם. זוהי הזדמנות פז לארח בישראל עשרות אלפי תיירים ותחרות בינ"ל מושקעת - ולעשות זאת על הצד הטוב ביותר". 

שרת התרבות והספורט מירי רגב התייחסה להחלטה על אירוח האירוויזיון בתל אביב ואמרה: "כפי שאמרתי בתחילת הדרך, חשבתי שנכון שירושלים בירת ישראל תארח את האירוויזיון. מרגע שהתקבלה ההחלטה על אירוח האירוויזיון בתל אביב, אין לי ספק שמדינת ישראל והעיר תל אביב יארחו את האירוויזיון בצורה הטובה והמכובדת ביותר. מאחלת הצלחה לתאגיד השידור שאמון על ההפקה ומאחלת כמובן הצלחה גם לביצוע הישראלי שייצג אותנו בתחרות".