תיעוד: כך מוכרים סיגריות אלקטרוניות ממכרות לקטינים בקיוסקים

"אפשר לתת לו? הוא שכח תעודה", שאלה המוכרת את בעל העסק רגע לפני שנתנה לנער לבחור את המוצר המבוקש. בארה"ב הכריזו מלחמה ובישראל - משרד הבריאות "מקדם את תיקון החוק"

על אף ריכוז הניקוטין הממכר הגבוה במוצר, עדיין לא קיים בישראל חוק שאוסר מכירת סיגריות אלקטרוניות לבני נוער. תיעוד מצלמה נסתרת שהגיע לידי חדשות עשר מציג תמונה בעייתית. "בן כמה אתה? 17.5 כזה", שאל מוכר בפיצוציה שצולם. "בוא'נה, אתה לא קנית פה. תזכור!", הוסיף ואמר לאחר שמכר את הסיגריה האלקטרונית לקטין.

בסרטון אחר נשמעת בחורה ששואלת גבר אחר, ככל הנראה בעל העסק, "אפשר לתת לו? הוא שכח את התעודה". הוא בתגובה עונה לה, "בסדר כולנו שכחנו". מיד לאחר מכן נשאל הנער באיזה סוג סיגריה אלקטרונית מעוניין. "הסיגריה האלקטרונית היא לא מוצר תמים", אמר ד"ר דודי ביטון מהאגודה למלחמה בסרטן. "היא מוצר ממכר מאוד שגורם לתחלואות", הוסיף.

המחקרים עדיין לא קושרים באופן ישיר את הסיגריות האלקטרוניות לסרטן, אבל ההתמכרות לניקוטין, כמו גם פגיעות גוף קשות אחרות, מדאיגות את שירותי הבריאות בישראל. מטעם משרד הבריאות נמסר בתגובה: "המשרד מתנגד למכירת סיגריות אלקטרוניות לקטינים ומקדם את תיקון החוק".

בארה"ב יצאו למלחמה בתופעה הממכרת בקרב שני מיליון תלמידי חטיבות ותיכונים בשנה האחרונה. ה-FDA, מנהל המזון והתרופות, הגדיר את השימוש של בני נוער בתכשיר הניקוטין כלא פחות ממגפה. "לניקוטין, כמו כל חומר כימי, יש נזקים שהוא גורם ואחד מהנזקים זה פגיעה, למשל, במוח", הסביר ד"ר אמיר און, מנהל מכון הריאות במרכז הרפואי שיבא.

בימים אלה מרוכזים המאמצים הכבירים ביותר בהיסטוריה של ה-FDA, במטרה להפחית את קצב ההתמכרות המסחרר. "העלייה בשימוש היא בלתי נסבלת, ויוצרת דור שלם של צעירים שהופכים מכורים לניקוטין", אמר. "עלינו לפעול כדי להילחם בתופעה הזו", אמר נציב ה-FDA, סקוט גוטליב.

רבות מהסיגריות האלקטרוניות מיועדות לסייע לאנשים מעשנים לעבור מעישון סיגריות רגילות לאלקטרוניות, שמפחיתות חלק מנזקי העישון כגון הסיכון לסרטן ריאות. עם זאת, לדברי גוטליב, הניקוטין עצמו הוא חומר מסוכן בעל השפעות מזיקות, ובעיקר על המוח המתפתח של בני הנוער. עוד הוסיף כי ההתמכרות לניקוטין עלולה לגרום לצעירים לעשן גם סיגריות מסורתיות.