פיוטר ורזילוב, חבר בלתי רשמי בלהקת פוסי ריוט, חדשות עשר

פוטין מייצר הרתעה בעזרת הרעלות - ולא אכפת לו מהמערב • פרשנות

הרעלתו של פטר וריזלוב, יחד עם הרעלת המרגל סקריפל ובתו, כשברקע הריאיון שנתנו החשודים, מצביעים על קמפיין רוסי מתוזמר. מי שעומד מאחוריו, כנראה מאוד נהנה מהתוצאות

על רקע ההכחשות הרוסיות הנוקשות כי ממשל פוטין עומד מאחורי ניסיון ההתנקשות בסרגיי סקריפל ובתו יוליה, אמש (רביעי) דווח על הרעלתו של מקורב להקת ה"פוסי ריוט", פטר וריזלוב, שפרץ יחד עם חברות הלהקה למגרש בגמר המונדיאל שהתקיים ברוסיה הקיץ. מעטים בעולם יטילו ספק בנוגע לכך שרוסיה עומדת מאחורי המקרה. מדובר בהחרפת הקמפיין נגד מתנגדי ולדימיר פוטין והרעיון הוא ליצור מימד רחב של הרתעה – שאנשים יחששו מהמנהיג הרוסי.
 

לקבוצת "פוסי ריוט" ולנשיא לפוטין יש חשבון ארוך זו עם זה, והלהקה נרדפת בבתי המשפט הרוסיים. וריזלוב מואשם בעבירות פליליות על רקע הפריצה ההיא למגרש. זמן קצר לאחר דיון בבית המשפט הרוסי בעניין, הוא אושפז כשאינו רואה, מדבר או יכול לזוז, וכאמור החשד הוא שוב הרעלה.

 
 
 פיוטר ורזילוב, חבר בלתי רשמי בלהקת פוסי ריוט

פיוטר ורזילוב, חבר בלתי רשמי בלהקת פוסי ריוט (חדשות עשר )

 

הרוסים מבינים שהעולם יודע שהם עומדים מאחורי אירועי ההרעלה, אבל לא אכפת להם. אם יתברר שאכן מדובר שוב בהרעלה, שמתרחשת פעם נוספת נגד יריבי פוטין, הרושם שיתקבל הוא שמי שעומד מאחורי הפעולות, לא רק עושה את זה באופן במכוון, אלא שהוא גם נהנה לראות את התוצאות. אפשר רק לנחש במי מדובר.
 

הכל נראה כמו הצגה מתוזמרת היטב על ידי הקרמלין. שני החשודים בהרעלת סקריפל ובתו הופיעו בתמונות מצלמות האבטחה והבריטים קבעו שהם אחראים לשימוש בגז העצבים. השניים התראיינו ארוכות לטלוויזיה הרוסית ואמרו שהגיעו לסולסברי לצורך תיירות. הריאיון הזה נועד להסברה פנימית לקהל הרוסי, אך בינתיים המצב בין רוסיה למערב - מידרדר ומחריף.

אירועי היממה האחרונה:

כאמור ורזילוב, שנחשב לחבר "בלתי רשמי" בלהקת "פוסי ריוט", ונשוי לחברת הלהקה נאדז׳דה טולקוניקובה, אושפז אמש  במצב אנוש בבית החולים במוסקבה במחלקה הטוקסיקולוגית. בעקבות פריצתו לכר הדשא בגמר גביע העולם, ריצה מאסר של שבועיים. ביום שלישי היה נוכח בשימוע של פעילה נוספת בלהקה, ורוניקה ניקולשינה. ניקושלינה סיפרה כי בתחילה התלונן ורזילוב על כך שאינו רואה, ולאחר מכן איבד את היכולת לדבר וללכת.
 

קרובי משפחתו מסרו לאתר "מדוזה" כי הם מאמינים שמדובר בהרעלה, אך אין לכך אישור רשמי. על פי הדיווח, אמו לא הורשתה להיכנס לחדר שבו אושפז. אשתו כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי "ייתכן שפיוטר הורעל. הוא מאושפז במצב אנוש". בחשבון הטוויטר של הלהקה נכתב: "חברנו ואחינו פיוטר ורזילוב בסכנת חיים. אנו חושבים שהוא הורעל".
 

 אלכסנדר פטרוב ורוסלן בושירוב, החשודים בהרעלת המרגל הרוסי

אלכסנדר פטרוב ורוסלן בושירוב, החשודים בהרעלת המרגל הרוסי (RT )

 

בתוך כך, אלכסנדר פטרוב ורוסלן בושירוב, אזרחי רוסיה החשודים בהרעלת סרגיי סקריפל ובתו יוליה, הכחישו היום כאמור את הטענות כלפיהם. "הגענו לבריטניה כתיירים, בעקבות המלצות של חברים לבקר בעיירה הנפלאה ולראות את הקתדרלה המפורסמת", אמרו השניים בריאיון לערוץ הטלוויזיה RT, הנמצא בבעלות ממשל פוטין.

השניים טענו כי הם אנשי עסקים וכי אין להם קשר למודיעין הרוסי. "מדובר בצירוף מקרים מדהים", טענו פטרוב ובושירוב. לדבריהם, אם ימצאו את המרעילים האמיתיים, הם ידרשו מהם התנצלות. השניים טענו כי ייתכן שעברו ליד ביתו של סקירפל אך לא היו מודעים לכך. כמו כן, ציינו כי נשארו במקום זמן קצר בלבד בגלל תנאי מזג האוויר הרעים וכי עלו על הרכבת הקרובה כדי לחזור.

"אנחנו מפחדים לצאת החוצה, אנחנו חוששים לשלומנו", אמרו השניים וטענו כי כלל לא היה ברשותם בקבוק בושם. זאת, בעקבות הטענות האמריקניות כי סקריפל ובתו הורעלו באמצעות בקבוק מסוג זה.

משרד החוץ הבריטי מסר בתגובה לריאיון של השניים כי הממשלה בטוחה שמדובר בפקידים במודיעין הרוסי וכן כי השניים השתמשו ברעל הרסני בתור נשק כימי לא חוקי ברחובות הממלכה. חבר פרלמנט מטעם העיירה סלסבורי, ג'ון גלן, הגיב על ההצהרה ואמר כי היא "אינה אמינה".