הפצועים מפיגוע השנאה במצעד הגאווה: "לא למינוי אדרי למפכ"ל"

במכתב שנשלח לנתניהו, ארדן ואלשיך, הסבירו מחבריו כי ניצב אדרי, שכיהן בעת האירוע כמפקד מחוז ירושלים, "אחראי לאחד המחדלים החמורים והמבישים בתולדות המשטרה"

  • פורסם ב:
  • 13/09/2018 19:27
  • |
  • עודכן ב:
  • 13/09/2018 21:15
  • |

המרוץ למפכ"לות: מכתב שבו הדרישה למניעת מינויו של ניצב בדימוס, משה צ'יקו אדרי, לתפקיד המפכ"ל, נשלח הערב (חמישי) לראש הממשלה נתניהו, לשר לביטחון הפנים ארדן, למפכ"ל אלשיך ולוועדת גולדברג. את המכתב שלחו כמה מנפגעי פיגוע השנאה במצעד הגאווה בירושלים בשנת 2015, אז כיהן אדרי כמפקד המחוז של הבירה.
 

"חובתכם להביא בחשבון, בין היתר, את אחריותו של ניצב אדרי לאחד המחדלים החמורים והמבישים ביותר של משטרת ישראל בשבעים שנות קיומה", נימקו כותבי המכתב את דרישתם. "מחדל שעלה בחייה של שירה בנקי בת ה-15, ולנו בפציעות בגוף ובנפש. על אף כל סימני האזהרה, המודיעין והידע המוקדם, אפשרה המשטרה לרוצח לבצע את זממו. צוות הבדיקה בנושא שמינה ממלא מקום המפכ"ל דאז, ניצב בנצי סאו, קבע כי כמפקד המחוז נושא אדרי באחריות אישית על המחדל, אחריות שזיכתה אותו ב'הערה פיקודית'".
 

בהמשך מכתבם, כתבו הפונים כי "אין לנו דבר אישי כנגד מר אדרי, ואנו בטוחים שהוא אדם רב פעלים שהקדיש במסירות למען בטחון מדינת ישראל. אלא שמפקד מחוז שכשל כשל פיקודי כה חמור ונושא באחריות אישית לרצח מיותר של נערה, לא ראוי להיות מפכ"ל. לא יעלה על הדעת שהוא ימונה להיות 'השוטר מספר 1' ומפקדם של כל שוטרי ישראל, אחרי שכשל באופן כה חמור".

 
 
 
 
שירה בנקי

שירה בנקי ( באדיבות המשפחה)

 

עוד כתבו המבקשים כי "האחריות הפיקודית של אדרי על המחדל נקבעה במסקנות הוועדה מטעם המשטרה, שבזמנו אמר עליו ארדן כי 'לא נעשה לעצמנו הנחות כשמדובר בחיי אדם. נפעל ליישום מלא ומהיר של מסקנות הוועדה', והוסיף כי יישום ההמלצות הוא 'הדרך היחידה לתיקון'. אנו מסכימים עם דברי השר, ומבקשים לתת את תשומת הלב הנדרשת לאותן מסקנות.
 

"אנחנו לא יודעים מה כן יהיה 'יישום מלא' של המלצות הוועדה בנוגע לאדרי, אבל נראה לנו שלהחליט שדווקא הוא מתאים יותר מכל מועמד אחר, מתוך המשטרה או מחוצה לה - זה לא יישום ההחלטה, זו לא דוגמא אישית, ולא לקיחת אחריות", כתבו הפונים בסוף מכתבם. "קבלת אחריות ונשיאה בהשלכות הן הבסיס לתרבות ארגונית בריאה ולקבלת אמון הציבור – שניים מהמרכיבים החסרים למשטרת ישראל היום יותר מאי פעם. אנא מכם, תנו לציבור הישראלי ולשוטרי משטרת ישראל להבין שמעשים ולמחדלים יש תוצאות, ותנו את המושכות למי שעדיין לא הוכיח שהוא לא מתאים לאחוז בהן".

ערן גלובוס, יו"ר הבית הפתוח, העמותה המקיימת את מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים, מסר בתגובה: "אנו תומכים במכתב הפצועים מפשע השנאה במצעד הגאווה והסובלנות בירושלים 2015 ומודאגים מהפרסומים לפיהם ניצב בדימוס משה צ'יקו אדרי הוא המועמד מוביל לתפקיד המפכ"ל. מי שדוח המשטרה קבע שנושא באחריות אישית למחדל שבו נרצחה שירה בנקי ז"ל לא ראוי להיות השוטר מספר אחת".

מוקדם יותר היום השר ארדן הודיע במסיבת עיתונאים בבני ברק מי המועמדים הסופיים לתפקיד מפקד המשטרה: ניצב צ'יקו אדרי; ניצב דוד ביתן, מפקד מחוז תל אביב וכן ניצב יורם הלוי, מפקד מחוז ירושלים.

 

יורם הלוי, דוד ביתן, משה אדרי

יורם הלוי, דוד ביתן, משה אדרי (חטיבת דובר המשטרה)

 

ארדן פתח את דבריו בדברי שבח לאלשיך אך גם ציין כי בינו לבין המפכ"ל היו חילוקי דעות, גם "בסוגיות מהותיות וכבדות משקל", שמטעמי "בגרות ואחריות" נמנע השר מלתת להן ביטוי פומבי. כמו כן סיפר על השינויים בתרבות הארגונית של המשטרה, הישגיה כיצד מספר שעות מוקדם יותר נפגש עם אלשיך והודיע לו על סיום כהונתו.

בהמשך הדברים הסביר ארדן כי "בניגוד לטעות בשיח התקשורתי - הארכת מינוי של מפכ"ל היא לא דבר מובן מאליו". על כך הוסיף כי "משרד המשפטים ביקש בעבר מהממשלה לאפשר הארכת כהונה רק אם קיים במדינה מצב חירום או מצב ייחודי שמצדיק זאת". לאור זאת, אמר ארדן, כי שקל את הנסיבות והגיע להחלטה שאין להאריך את כהונת אלשיך מעבר לשלוש השנים שקבעה הממשלה וסבר כי יש "להשיב את הדברים למסלולם ולמנות מפכ"ל משורות הארגון".

בנוגע להליך המינוי עצמו, אמר השר כי בשבועות הקרובים יגיש את המלצתו לממשלה. במסגרת ההליך יגיש ארדן את שמות המועמדים לוועדת גולדברג, שתבדוק את הרקע של שלושת המועמדים, ובמקביל יקיים עמם ריאיונות אישיים, בהם יסבירו לו כיצד בכוונתם להתמודד עם האתגרים שהוא צופה למשטרה בשנים הקרובות. מטרתו העיקרית, כפי שציין היא "הורדת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית" - תחום שלדבריו הושקעו בו משאבים רבים אך התוצאות לא היו מספקות.

 

גלעד ארדן ורוני אלשיך

גלעד ארדן ורוני אלשיך (רויטרס)

 

ארדן לא התייחס ישירות להעדפותיו כלפיי המועמדים ולנסיבות הבחירה בכל אחד מהם וציין בעיקר כי הוא "נוטה להניח שמועמדים שכיהנו עשרות שנים בשורות המשטרה כשירים לתפקד כמפכ"ל". לדברי השר הוא לא עידכן את הממשלה והשרים בנוגע לשמות המועמדים וציין כי קיבל בנושא הנחיות ברורות מהיועץ המשטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

על בדיקות הפוליגרף שנערכו למועמדים, ושכפי שנחשף בחדשות עשר, העלו חשש להתנהלות אישית פגומה של ניצב הלוי, נחשפו השבוע בחדשות עשר שנערכה למועמדים, אמר ארדן כי "הדלפת בדיקת הפוליגרף של המועמדים היא פגיעה חמורה בפרטיות. מדובר בבדיקה לא רלוונטית למפכ"לות ועלי זה לא משפיע".

כשנשאל ישירות בדבר הטענות בדבר קשרים בין ניצב יורם הלוי לבין בני הזוג נתניהו השיב ארדן כי "ערכתי את כל הבדיקות הנדרשות, ועד היום מעבר לרכילויות, לא קיבלתי שום מידע בנושא, ולכן אין לי כוונה להתייחס לעניין".