"כניעה למיעוט": המועמדים לראשות העיר י-ם נגד אירוויזיון בת"א

המרוץ המוניציפלי זוכה לטוויסט אירופי - רחל עזריה פנתה לרה"מ נתניהו וביקשה שיפעל לשינוי החלטת איגוד השידור האירופי. השר אלקין מתח ביקורת על תאגיד השידור הישראלי

  • פורסם ב:
  • 13/09/2018 16:22
  • |
  • עודכן ב:
  • 13/09/2018 18:25
  • |
  • כתבים:
  • חן ליברמן

בדרך לקלפי ולאגירת קולות התושבים, הספין עוצר בדוז פואה: המתמודדים לראשות עיריית ירושלים לא מרוצים מהחלטת איגוד השידור האירופי לקיים את אירוויזיון 2019 בתל אביב ויוצאים נגד ההחלטה.

השר זאב אלקין מתח ביקורת על תאגיד השידור הישראלי ומסר: "אני מצטער מאוד על החלטת תאגיד השידור הציבורי הישראלי ואיגוד השידור האירופי לא לקיים את האירוויזיון בירושלים. האמת שאני לא מופתע מעמדת האירופים, אבל תאגיד השידור הציבורי שוב מוכיח שהוא לא רואה בחיזוק ירושלים ערך חשוב. התאגיד שניסה לברוח בכל כוחו מלשדר מירושלים, ורק בזכות תיקון החוק שהעברתי נאלץ עכשיו לחזור לעיר הבירה, מפספס הזדמנות חשובה ביותר לחזק את מעמדה של ירושלים בעולם ולתרום לפיתוח העיר. השידור הציבורי שמתנתק מירושלים ולא רואה בה ערך, סופו שייאבד גם את עם ישראל אם ימשיך בדרך זו".

ח"כ רחל עזריה, שכמו השר אלקין מתמודדת גם היא על ראשות עיר הבירה, פנתה במכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וביקשה ממנו לפעול לשינוי ההחלטה. "ירושלים היא בירת ישראל ובה התקיים האירוויזיון  תמיד. עלינו לנצל את המאורע כדי להציג לעולם את פניה היפות העיר על שלל גווניה ומגזריה. לא יכול להיות שתושבי ירושלים ישלמו את מחיר הכניעה לקיצוניים ולאינטרסים זרים. אני קוראת לראש הממשלה להיענות לפנייתי ולהישמע לרחשי הציבור ולקיים את האירוויזיון בבירה".

משה ליאון מסר: "כשאלקין וברקת עסוקים בפוליטיקה ואינטרסים אישיים, הם שכחו מה הם היו אמורים לעשות בתפקיד שלהם ובגללם ירושלים איבדה את האירווזיון" ואילו עופר ברקוביץ' כתב בעמוד הפייסבוק שלו: החלטה להוציא את הארוויזיון מירושלים מקוממת ושגויה. האירוויזיון חייב להתקיים בירושלים! ירושלים היא עיר הבירה והיא גאווה לאומית, ויש כאן הזדמנות מצוינת לחזק את ירושלים והעסקים שבה, להנות מאלפי תיירים שיגיעו לעיר, ומהתקציבים שייכנסו בזכות האירוע.  זו הזדמנות נדירה להראות בפני העולם כולו כי ירושלים היא עיר רב תרבותית וסובלנית, שנותנת מענה לכלל האוכלוסיות, יהודים, ערבים, דתיים, חילונים וחרדים ואף לייצר שיתופי פעולה תרבותיים בין אמנים מהמגזרים השונים. הגיעה העת שיפנימו הפוליטיקאים, ובראשם זאב אלקין השר לענייני ירושלים, כי את ירושלים צריך לחזק במעשים ולא בדיבורים והבטחות. שרי הממשלה אוהבים לדבר גבוהה גבוהה על ירושלים, אך בפועל דיבורים לחוד ומעשים לחוד. הגיעה העת להראות לעולם כולו את ייחודיותה וחשיבותה של ירושלים בירתנו. אני קורא לראש הממשלה, להפעיל את כל כובד משקלו על מנת לשנות את הגזרה, כפי שעשה בדברים רבים למען העיר ולמען עתידה".

מנגד, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס להחלטה בממלכתיות. "אנחנו מתברכים באירוויזיון בישראל. זה יהיה בתל אביב, זה יהיה אירוויזיון מצוין. תל אביב היא עיר בינלאומית, עיר תוססת, וכל העולם יראה את זה ואת ישראל", אמר נתניהו בפגישתו עם שר החוץ של יוון, ניקוס קוציאס, ושר החוץ של קפריסין, ניקוס כריסטודולידס.

שרת התרבות והספורט מירי רגב, שהייתה אחד הקולות הבולטים בקמפיין להבאת תחרות השירה לבירה, מסרה: "כפי שאמרתי בתחילת הדרך, חשבתי שנכון שירושלים בירת ישראל תארח את האירוויזיון. מרגע שהתקבלה ההחלטה על אירוח האירוויזיון בתל אביב, אין לי ספק שמדינת ישראל והעיר תל אביב יארחו את האירוויזיון בצורה הטובה והמכובדת ביותר. מאחלת הצלחה לתאגיד השידור שאמון על ההפקה ומאחלת כמובן הצלחה גם לביצוע הישראלי שייצג אותנו בתחרות".

שר התקשורת, איוב קרא, מסר בתגובה על ההחלטה: "אני מברך על החלטת איגוד השידור האירופאי EBU לקיים את האירוויזיון בת"א. אני בטוח שהן העיר המארחת והן הגוף המשדר יעשו עבודה טובה ומקצועית ויאדירו את שמה של ישראל בעולם. זוהי הזדמנות פז לארח בישראל עשרות אלפי תיירים ותחרות בינ"ל מושקעת - ולעשות זאת על הצד הטוב ביותר".

היום, כאמור, הודיע איגוד השידור האירופי כי גמר אירוויזיון 2019 ייערך ב-18 במאי בתל אביב. חצאי הגמר ייערכו ב-14 וב-16 במאי.

"כפי שהובטח, עיריית תל אביב-יפו תממן את האולמות בהם יתקיימו שלושת האירועים אשר ישודרו בשידור חי לכל העולם; שני אירועי חצי גמר ואירוע גמר ב"אקספו תל אביב - המרכז הבין-לאומי לכנסים ותערוכות", נמסר מעיריית תל אביב. "כמו כן, תקיים העירייה בין היתר מספר אירועים מרכזיים: טקס פתיחה ואירוע "השטיח האדום" ברחבת מוזיאון תל אביב לאומנות. טקס חילופי מפתחות הערים והגרלת חצאי הגמר בבית העיר ההיסטורי ברחוב ביאליק. גולת הכותרת - הקמת כפר האירוויזיון, "היורו ויליג'", בפארק צ'ארלס קלור, שיהיה פתוח לקהל הרחב למשך כ-10 ימים ויכלול הופעות של כוכבי עבר והווה של התחרות, מזון ושתייה והקרנות של חצאי הגמר והגמר".

"לקראת האירוויזיון מתכננת העירייה להקים את עיר האירווזיונים הגדולה בעולם", מסרו מעיריית תל אביב. "על פי נתונים מערים מארחות בעבר, קיים צפי להגעתם של כ-20 אלף תיירים לטובת האירוויזיון, אשר צפויים להכניס כ-100 מיליון שקלים ישירות לעיר".