השופט בתיק 4000: חלה התקדמות כללית בעוצמת התשתית הראייתית

עלא מסרוואה האריך את החזקת רכוש משפחת אלוביץ' בידי הרשויות, אך שחרר חפצי אמנות ורכוש נוסף. "החשד המיוחס לשרה נתניהו - השתלטות על 'וואלה' כחלק ממתן עבירת השוחד"

שופט בית משפט השלום, עלא מסרוואה, השופט בתיק 4000, אמר היום (חמישי) כי חלה התקדמות כללית מבחינת עוצמת התשתית הראייתית בתיק 4000. זאת, במסגרת דיון הארכת תפיסת הרכוש של משפחת אלוביץ'.

במסגרת הדיון, אישר השופט את המשך החזקת רכוש המשפחה בידי הרשויות. אולם, שחרר "שחרור מלא" חפצי אמנות, תכשיטים, חשבונות בניו של איש העסקים ורכב של אחד הילדים. שאול אלוביץ' מיוצג על ידי עורך הדין ז'אק חן, ואיריס אלוביץ' מיוצגת על ידי מיכל רוזן עוזר.

יחד עם זאת, השופט דחה את טענות עורכת דינה של איריס אלוביץ', שטענה לאכיפה מפלה בתיק, שכן רכושה של אשת ראש הממשלה שרה נתניהו לא נתפס. מסרוואה הסביר כי כלי אכיפה כלכלי זה הוא בפרשות של הלבנת הון. אולם, בעוד שיש ראיות שקשורות את איריס אלוביץ' לעבירה מסוג זה, שרה נתניהו חשודה בשוחד ולכן אין סיבה להחזיק ברכושה.

 
 
 
איריס אלוביץ', רעייתו של בעל השליטה בבזק
 

איריס אלוביץ', רעייתו של בעל השליטה בבזק (חדשות עשר)

 

נוסף על כך, אמר השופט מסרוואה כי "החשד המיוחס לשרה נתניהו הוא ההשתלטות על האתר החדשותי ותכניו וההשפעה על סיקור החדשות כחלק ממתן עבירת השוחד".

לגבי עסקת "בזק-יס", קבע השופט כי "אישור הרגולטור איננו עניין­ טכני, ונודעת לו חשיבות מהותית רבה. המשיבים היו מודעים היטב גם להיבט זה. כמו כן­, ועל פי חומר הראיות בתיק, קיים הבדל תהומי בין­ מתן­ אישור הרגולטור בזמן­ אחד לבין מתן­ אותו אישור בזמן­ אחר מאוחר יותר, הן­ מבחינת יורוקום עצמה והן­ מבחינת סדר הזמנים שנקבע על ידי הרשויות".

לפני כשבוע, נודע כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שוקל להעביר חשדות נגד רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, מתיק 4000 לתיק המעונות. מדובר בחשד בנוגע להצגת מצג שווא בפני מבקר המדינה.

באותו הבוקר חשף העיתונאי גידי וייץ ב"הארץ" כי במהלך חקירת תיק 4000 עלה חשד חדש, נוסף לשוחד, נגד שרה נתניהו - מרמה בהעסקת ניר חפץ.

על פי החשד, בשנת 2015 אחרי שחפץ עבד אצל נתניהו, עו"ד שמרון פנה לוועדת ההיתרים של משרד מבקר המדינה כדי לקבל פטור מתשלום לחפץ. הוועדה לא הסכימה ורעיית ראש הממשלה הציעה שתתרום עשרות אלפי שקלים לעמותת צדקה. על פי החשד, שרה נתניהו אמרה שתרמה אולם לא תרמה. באמצע 2016 הנושא עלה שוב ואז רעיית ראש הממשלה אכן נתנה צ'קים לחפץ אולם ביקשה ממנו שלא יפקיד אותם ושאם יפקיד - שיחזיר לה חלק מהכסף. כלומר על פי חשד המשטרה, נתניהו רימתה כמה פעמים את ועדת ההיתרים של משרד מבקר המדינה ולא שילמה לחפץ עשרות אלפי שקלים. כמה מחברי הוועדה וכן בכירים במשרד מבקר המדינה העידו במשטרה.

רעיית ראש הממשלה, מצדה, טענה בחקירתה: "שילמתי צ'ק גדול של עשרות אלפי שקלים לחפץ ואחר כך צ'קים קטנים של אלפי שקלים. מעולם לא אמרתי לו - לא להחזיר או לא להפקיד" וגם הציגה צ'קים. היועמ"ש מנדלבליט העביר את העניין לטיפול פרקליטות מחוז ירושלים שדנה בתיק המעונות וייתכן שהנושא יתווסף לכתב האישום.

מטעמה של משפ׳ נתניהו נמסר: "עוד קשקוש. אפשר רק לקוות שכשהאמת תתברר, התקשורת תדווח עליה באותה התלהבות ולא 'תקבור' אותה יחד עם סיפורי בדייה אחרים כמו האשמות השווא על חוקרים שנשכרו מטעם משפ׳ נתניהו או מתלוננת שנשלחה מטעמה. גם כאן, לא רק שאין בשר, אין אפילו עצם".

 בנימין ושרה נתניהו
 

בנימין ושרה נתניהו (רויטרס)

 

כזכור, גורמי החקירה במשטרה סבורים כי החקירה תסתיים מיד לאחר החגים. נציגת הפרקליטות אומנם אמרה לפני שבועיים, בדיון שנערך בבית משפט השלום בתל אביב כי "החקירה תסתיים לכל היותר תוך 180 יום", אך ככל הנראה יידרש לשם כך פחות זמן.

כזכור, נציגי המשטרה אמרו בדיון כי ישנן ראיות לכך ש"בני הזוג נתניהו היו מודעים למשמעות הכלכלית של מעשיהם״. זאת, בהתייחס לפעולות שקשורות למיזוג "בזק" ו"יס", שעל פי החשד נעשו בתמורה לסיקור אוהד באתר "וואלה". הדברים נאמרו בדיון שנערך בבית משפט השלום בתל אביב, שעסק בהקפאת נכסיהם של בני הזוג אלוביץ'.