"קיבלנו פקודה להיכנע": מסע בעקבות תמונות שבויי יום הכיפורים

45 שנה לאחר המלחמה, לוחמי צה"ל שנפלו בידי המצרים משחזרים את רגע הכניעה, את התחושות בשבי ואת החזרה המרגשת ארצה: "אף אחד לא האמין שאנחנו משתחררים"

במלאות 45 שנה למלחמת יום הכיפורים, חזרנו לתמונות החזרה מהשבי של לוחמי צה"ל, ולרגע הדרמטי במלחמה שבו מוצב "המזח" נכנע, לוחמיו נפלו בשבי המצרי - והוחזרו לבסוף לישראל.

"הם ירו עלינו טיל אחרי טיל, והטנק מתחיל לבעור", סיפר אריה דובדבני על הקרב שבעקבותיו נפל בשבי. "אנחנו יודעים שאנחנו האחרונים, שצה"ל מנסה להגיע אלינו ולא מצליח. אחרי שהם נכשלו קיבלנו פקודה משר הביטחון להיכנע", שיחזר אורי אהרנפלד, שבוי נוסף. "זו הייתה הפעם היחידה בתולדות צה"ל שניתנה פקודה כזאת".

החזרה מהשבי המצרי לישראל לאחר מלחמת יום הכיפורים
 

החזרה מהשבי המצרי לישראל לאחר מלחמת יום הכיפורים ( חדשות עשר)

 

גם בחלוף השנים, אהרנפלד מתקשה לספר את שקרה. "אחרי שנכנענו החזירו אותי למוצב שלנו, הורדתי את דגל ישראל שהיה מונף על המוצב והנפתי את הדגל של הצבא המצרי. התחושות היו נוראיות, זו הרגשה של חידלון". יהודה חיון, שנפל אף הוא בשבי, חיזק את דבריו: "התחושה איומה. אתה לא יודע מה הולך להיות עוד דקה".

אחרי משא ומתן מורט עצבים, התחילו להתפרסם ידיעות על חילופי שבויים. המשפחות מודרו מהמידע, ואף לא הורשו להגיע לטקס עם נחיתת המטוס. ב-15 בנובמבר 1973, היום הראשון לחזרת השבויים, ההתרגשות בארץ הייתה בשיאה: "כל צדי הכביש היו עמוסים באנשים. זה היה מרגש ומצמרר", סיפרה יען נווה, שהייתה באותה תקופה קצינה בבית הספר לצניחה. חיון שיחזר אף הוא את רגע החזרה לארץ: "עד שהמטוס נחת, לא האמנתי. אף אחד לא האמין שאנחנו משתחררים".