דיוויד קיז, דובר ראש הממשלה לתקשורת זרה, חדשות עשר

ההסתבכות של דובר רה"מ: טענות חדשות להטרדה של נשים נוספות

שתי נשים שעבדו במכון מחקר בוושינגטון התלוננו בפני הממונים עליהן כי דיוויד קיז התנהג בצורה לא נאותה כלפיהן – טרם נכנס לתפקידו הנוכחי. קיז: רבות מההאשמות שקריות

  • פורסם ב:
  • 12/09/2018 20:56
  • |
  • עודכן ב:
  • 13/09/2018 00:06
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ההסתבכות של דובר ראש הממשלה: שתי נשים שעבדו בשנת 2013 במכון המחקר "The Foundation for the Defense of Democracy" (הקרן להגנת הדמוקרטיה) בוושינגטון התלוננו בפני הממונים עליהן כי דיוויד קיז, דובר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתקשורת הזרה, הטריד אותן, כך לפי מקור שמעורה בפרשה. 


יש לציין כי בעת האירועים קיז לא שימש בתפקיד בלשכת ראש הממשלה אלא עבד בארגון הסברה שהקים בארצות הברית. לביקורים במכון המחקר הגיע קיז במסגרת תפקידו. לדברי המקור בזמן הביקורים במכון, קיז, כך לפי הטענה, היה ניגש לנשים שעבדו בו ויצר עמן קשר באגרסיביות רבה "שנעה בין חיזור אגרסיבי מאוד ולא נאות לבין הטרדה של ממש".


גורמים שמעורים באירועים מספרים כי בעקבות התלונות, מנהלי המכון התערבו על מנת להפסיק את ההטרדות ולהביא לסיום העניין. גורמים במכון המחקר סירבו להתייחס לדברים. קיז מסר בתגובה: "כל ההאשמות האלה מטעות באופן עמוק ורבות מהן שקריות באופן מוחלט".


הדברים מגיעים בצל טענות נוספות מצד שתי נשים, אחת מהן, ג'וליה סלסאר, המתמודדת על מועמדות מטעם המפלגה הדמוקרטית בבחירות המקומיות בניו יורק. בשיחה לציטוט וייחוס שקיימה לפני שנתיים עם כתב חדשות עשר ברק רביד החא תיארה את שאירע: "הוא הסיר את הבגדים ואני נשארתי לבושה. הוא לקח את היד שלי והניח אותה על המפשעה שלו. הוא ניסה לשכנע אותי לבצע בו מין אוראלי. בשלב מסוים הוא אמר לי 'תוכלי לעזוב אחרי שתעשי זאת (מין אוראלי. ב"ר)... אמרתי כמה פעמים 'לא' אבל הוא הוריד לי את הראש בכוח. עשיתי זאת. בכיתי תוך כדי. שתי דקות אחרי שהוא גמר הלכתי. הוא אפילו לא ליווה אותי לדלת". יש לציין כי בעבר, קיז לא הכחיש את המפגש אך טען כי לא כפה על סלסאר דבר.

תמליל שיחה שערכה ג'וליה סלסאר עם כתב חדשות עשר ברק רביד בנוגע לטענות נגד דיוויד קיז

תמליל שיחה שערכה ג'וליה סלסאר עם כתב חדשות עשר ברק רביד בנוגע לטענות נגד דיוויד קיז ( חדשות עשר)

 
 תמליל שיחה שערכה ג'וליה סלסאר עם כתב חדשות עשר ברק רביד בנוגע לטענות נגד דיוויד קיז

תמליל שיחה שערכה ג'וליה סלסאר עם כתב חדשות עשר ברק רביד בנוגע לטענות נגד דיוויד קיז ( חדשות עשר)

 


העיתונאית שיינדי רייס, כתבת "וול סטריט ג'ורנל", טענה אתמול (רביעי) בבוקר כי גם לה היה "מפגש נורא" עם קיז והבהירה כי היא "מאמינה ב-100%" לסלסאר. בסדרת ציוצים שפרסמה בחשבון הטוויטר שלה, כתבה רייס כי "האיש לא הבין את משמעות המילה 'לא'. זה לא שינה כמה פעמים אמרתי לו 'לא', הוא לא הפסיק לנסות ולכפות עצמו עליי". לדבריה, "הצלחתי להתחמק במהירות וזה היה רגע קצר ומאוד לא נעים, אבל ידעתי כשהלכתי משם שנתקלתי בטורף".


היא הוסיפה כי "בשיחות לאחר מכן, גיליתי שהיחס הלא ראוי שלו כלפי נשים היה סוד גלוי". רייס עוד הבהירה כי המקרה אירע לפני שקיז נכנס לתפקידו כדוברו של נתניהו, אולם לא ציינה מועד ספציפי. בתוך כך, אתר האינטרנט TIMES OF ISRAEL חשף כי עשר נשים נוספות שוחחו עמו בחודשים האחרונים והעלו טענות להתנהגות בלתי ראויה מצד קיז.


סלסאר נחשפה ביום שלישי בשמה, כשנתיים לאחר שסיפורה הובא בגלי צה"ל בעילום שם. זאת, לטענתה, כיוון שיש גורמים שהתכוונו לפרסם את שמה ללא רצונה. בחשבון הטוויטר שלה כתבה סלסאר אמש כי "דיברתי עם עיתונאים נוספים שחקרו את ההאשמות נגד קיז אבל מעולם לא סיפרתי על כך עד היום". עוד הוסיפה כי "ישנה סיבה לכך שנשים לא מספרות על תקיפה מינית מיד לאחר הטראומה", וציינה כי היא "מקווה שהסיפור שלה ישפיע על נשים אחרות".


לפני שנתיים סיפרה סלסאר כי הקשר עם קיז החל לאחר שכתבה מאמר כשהייתה סטודנטית בת 22. קיז, שבאותה תקופה ניהל ארגון לזכויות אדם, ביקש לפגוש אותה על מנת לשוחח איתה על המאמר. "נפגשנו בבית קפה והיינו שם במשך פחות משעה כי המקום נסגר. מכיוון שהיינו באמצע שיחה על ויכוח פוליטי ידידותי, הסכמתי להגיע אליו לדירה במרכז ניו יורק. זה נראה לי תמים לחלוטין", כתבה אז בפייסבוק.


עוד הוסיפה כי "מהרגע שנשארנו לבד, לא עניינו אותו עוד הדיבורים על פוליטיקה. הוא ניסה להכריח אותי לעשות דברים שלא רציתי לעשות. התנגדתי, ניסיתי להיות מנומסת אבל הוא התעקש. אמרתי לו בפירוש 'לא' לפחות תריסר פעמים לאחר שהתנגדתי להישאר בדירתו הוא באופן פיזי כפה עצמו עליי ורק לאחר שנעניתי לו הוא הרשה לי לעזוב את הדירה".
בעקבות הפרסום אמר קיז כי "האשמות שקריות אלה מופנות מצד מישהי שכבר הוכח שאינה כנה לגבי חייה שלה עצמה. זו דוגמה נוספת לגבי חוסר הכנות שלה". ככל הנראה קיז מתייחס בתגובתו לדרך שבה הציגה סלסאר את עצמה כמהגרת יהודיה מקולומביה בשעה שנולדה במיאמי וגדלה כקתולית.