היסטוריה באיחוד: הימין התאחד נגד הפופוליזם של אורבן • פרשנות

הפעלת סעיף 7 של אמנת האיחוד התאפשרה בעקבות ההבנה שגישתו של ר"מ הונגריה עלולה לגרום לגניבת קולות מהצד הימני. רעיון הקונצנזוס שעליו מתבסס הגוש - מתחיל להישבר

האיחוד האירופי הציב היום (רביעי), עם הפעלת סעיף 7 של אמנת האיחוד, תמרור אזהרה בפני ויקטור אורבן, ראש ממשלת הונגריה.

סעיף 7 הוא סעיף שמדבר על ערכי היסוד של האיחוד האירופי ומאפשר לאיחוד בתנאים מסוימים להפעיל סנקציות או הליכים מניעתיים לסנקציות על מנת שחברה לא תתכחש לערכי האיחוד האירופי. משמעותו הוא נטילת זכויות ההצבעה ממדינה.

מדובר בצעד חמור שכן חוקי האיחוד האירופי יוחלו על המדינה אבל היא לא תוכל להשפיע על התהליך. עם זאת, בשל מורכבות ההליך וריבוי התנאים לקיומו, הסיכוי שהדבר יקרה נמוך. יש לציין גם כי האיחוד האירופי הוא מועדון שאפשר לפרוש ממנו אבל עקרונית, הוא לא יכול לזרוק את החברות בו.

האירוע בפרלמנט האירופי הוא היסטורי משתי סיבות: הפעלת הסעיף והסיבה להפעלתו. הרוב להפעלה התאפשר בגלל החלטת בלוק הימין בפרלמנט. מנהיגי מפלגות הימין של אירופה, ביניהם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר, הציבו את אורבן כיריב שלא שייך לימין. גוש הימין באיחוד מזהה את הפופוליזם הימני כאיום שכן הוא ייקח קולות ממפלגותיהם. כך למשל, מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" מאיימת על קנצלרית גרמניה מרקל.

למעשה, עם ההתמודדות עם מנהיגים כמו אורבן, רעיון הקונצנזוס, עליו מתבססת אירופה מזה עשרות שנים, מתחיל להישבר.

 
 
 
ז'אן קלוד יונקר, נשיא הנציבות האירופית
 

ז'אן קלוד יונקר, נשיא הנציבות האירופית (רויטרס )

 

אירועי היממה האחרונה:

היום, כאמור, הפרלמנט של האיחוד האירופי הצביע בעד הפעלת סעיף 7 של אמנת האיחוד נגד הונגריה, המאפשר סנקציות נגדה כמו מניעת זכות ההצבעה. נשיא הנציבות האירופית יונקר אמר לפני ההצבעה שהאיחוד האירופי ינקוט בצעדים נגד מדינות שלא מכבדות את החוק 448 חברי הפרלמנט הצביעו בעד, 197 הצביעו נגד ו-48 נמנעו, וכך הושג הרוב של שני שלישים הדרוש לאישור המהלך.

"אנו מודאגים מאוד מההתפתחויות אצל חלק מהמדינות החברות באיחוד", אמר יונקר בנאום "מצב האיחוד" השנתי בפרלמנט האירופי בשטרסבורג. נשיא הנציבות טען כי יש להשתמש בסעיף 7 לאמנת האיחוד האירופי, המקנה לאיחוד את האפשרות לשלול זכויות מסוימות ממדינות חברות. "יש להשתמש בסעיף 7 כששלטון החוק נמצא בסכנה", אמר.

"יש מדינות חברות שלא מוצאות איזון בין אחריותן לריבונות שלהן לבין הסולידריות ההכרחית אחת עם השנייה", אמר יונקר. "אני מתנגד לגבולות פנימיים בתוך האיחוד. היכן שהם ישנם, יש להסירם. אנו מציעים לחזק את גבולות האיחוד ואת משמר החופים במטרה להגן על גבולותינו החיצוניים, נוסיף עוד 10,000 שומרי גבולות עד שנת 2020". יונקר הוסיף כי הוא מציע להגביר את קצב כניסת המהגרים לאירופה.

אתמול אמר אורבן כי הוא לא ייכנס ל"סחיטה", בהתייחס להצבעה על הגבלת זכויותיה של הונגריה באיחוד. "הונגריה תמשיך להגן על גבולותיה, תעצור הגירה בלתי חוקית ותגן על זכויותיה", אמר בפרלמנט ההונגרי, לקול תשואות אנשי חברי הפרלמנט השייכים לימין הקיצוני. מאז שעלה לשלטון בשנת 2010, אורבן הפעיל לחץ על בתי המשפט במדינה, על התקשורת ועל ארגונים חברתיים. כמו כן, הוא ידוע בעמדותיו הנוקשות כלפי הגירה, ובכך שסירב לקבל מבקשי מקלט.