האו"ם קובע שוב: אסד תקף בנשק כימי את המורדים

בצל ההכנות למתקפה באידליב, פורסם דוח חדש שקובע כי המשטר הסורי השתמש בגז כלור נגד המתנגדים לו מספר פעמים במהלך השנה. "התחמושת נבנתה על בסיס טילים איראניים"

המשטר הסורי השתמש בגז כלור במהלך הלחימה נגד המורדים בשלושה מקרים שונים השנה, כך עולה מדוח חדש של חוקרי האו"ם שפורסם היום (רביעי).

לפי הדוח, פעולות התקיפה האלה, שנחשבות לפשעי מלחמה, מעלות את מספר התקיפות הכימיות במדינה ל-39. 36 תקיפות מהן יוחסו לאסד. זהות העומדים מאחורי 6 המתקפות הנוספות עדיין לא ידועה.

"במהלך הכיבוש מחדש של רוטה בחודש אפריל, כוחות המשטר תקפו ריכוזי אוכלוסייה באמצעות נשק כימי", נכתב בדוח שהתבסס על 400 ראיונות. כמו כן, צויין שבמהלך המתקפות ברוטה, נעשה שימוש בטילי קרקע-קרקע. "התחמושת המתועדת נבנתה על בסיס טילים איראניים שסופקו לכוחות אסד", נכתב.

בד בבד, נטען בדוח כי בתחילת חודש פברואר נעשה שימוש בגז כלור במסגרת תקיפה באידליב. "מסוקי הצבא הסורי הפילו לפחות שתי חביות שנשאו כלור" נכתב.

 
 
 
 
גבר סורי מודד מסכת אב"כ מאולתרת
 

גבר סורי מודד מסכת אב"כ מאולתרת (רויטרס )

בתוך כך, מטוסים רוסיים ומסוקים סוריים המשיכו להפציץ היום מטרות של המורדים בפרברים הדרומיים של אידליב, כהכנה למתקפה הגדולה נגד מעוז המורדים האחרון בסוריה. מעל אלף תקיפות בוצעו בימים האחרונים, וגרמו לפחות ל-30 הרוגים ומאות פצועים. לפי דיווחי האופוזיציה הסורית, אלפי אנשי מיליציות פרו-איראניות ומאות אנשי חיזבאללה הגיעו לאזור אידליב והתמקמו כהכנה לכניסה קרקעית.

במקביל, סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה היום מפי מקורות באופוזיציה הסורית כי טורקיה מספקת נשק ללוחמי האופוזיציה הנמצאים באיזור אידליב, כדי לעזור להם אל מול ההתקפות הצפויות עליהם ממשטר אסד. לפי הדיווח, צעד זה של טורקיה בא לאחר כישלון הפסגה בטהראן בסוף השבוע 

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, אמרה אתמול כי "ארה"ב מתנגדת בחריפות לכל הסלמה באידליב לא משנה באיזה שיטה או אמצעי לחימה נעשה שימוש". היילי אמרה את הדברים בדיון מועצת הביטחון שכונס בעקבות המצב במחוז הסורי. עוד הוסיפה כי "כל אחד מחברי מועצת הביטחון צריך להחזיק באותה דעה", וטענה כי "הגיע הזמן שרוסיה תפסיק לבזבז את הזמן שלנו כשזה מגיע לשלום בסוריה".

השגריר האיראני באו"ם אמר במהלך הדיון כי "הזכות לקבוע את עתידה של סוריה שייכת אך ורק לסורים, ולכן יש להכין את התנאים המסייעים לשיבה בטוחה של כל הפליטים לבתיהם". השגריר הרוסי באו"ם אמר כי "כל מה שמדובר על אידליב הוא לא ניסיון לדאוג לאזרחים אלא גם במטרה למנוע את השליטה של מובלעת טרוריסטית גדולה בסוריה ולהחזירה לשליטה מלאה של ממשלת סוריה".

כוחות אסד מניפים את דגל סוריה באל-חמדייה הסמוכה למעבר קונייטרה
 

כוחות אסד מניפים את דגל סוריה באל-חמדייה הסמוכה למעבר קונייטרה (חדשות עשר)

 

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש פנה לרוסיה, איראן וטורקיה בבקשה "לא לחסוך כל מאמץ למצוא פתרונות להגנה על אזרחים באידליב". גוטרש אמר כי "מניעת הלחימה במחוז הסורי חיונית לחלוטין כיוון שהיא עלולה להביא לסיוט הומינטרי".

איסמעיל חיסנאווי, ראש עיריית ג'סר א-שורור שבאידליב, אמר: "שפיכות הדמים עדיין נמשכת באזור הזה. אנחנו קוראים לכל המוסדות העולמיים, לפרסם את השקרים ואת התרמית של המשטר ותומכיו ולחשוף את הנשק הכימי שבידיהם". בנוסף, שאדי שאמוט, פעיל הגנה אזרחית באידליב, סיפר: "קיבלנו הוראות מכוחות ההגנה הלאומיים לגשת למקום נפילת הפגזים. למרבה הצער, מצאנו שם אנשים עם פציעות קשות מאוד, היו גם שהידים שנפלו, בהם שישה ילדים".

בתחילת השבוע דיווח ה"וול סטריט ג'ורנל" כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אישר את השימוש בגז כלור נגד המורדים באידליב. הדיווח של ה"וול סטריט ז'ורנל" הגיע כשבוע לאחר שנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הזהיר את אסד ובני בריתו שלא "לתקוף בצורה בלתי אחראית" את האזור. טראמפ כינה כל מתקפת גז אפשרית "טעות הומניטרית חמורה".