אמריקני מוחה נגד הפגנה פרו פלסטינית בניו יורק, רויטרס

"מכה לחופש הביטוי": ארה"ב תחקור מחדש ביקורת על ישראל באונ'

"החלטה פורצת דרך": סגן שר החינוך האמריקני הודיע כי יפתח מחדש חקירה בחשד לאנטישמיות נגד אוניברסיטה בניו ג'רזי שאיפשרה קיום הרצאה של תומך BDS לפני שבע שנים

מכה ל-BDS או לחופש הביטוי? ממשל טראמפ הודיע כי יפתח מחדש חקירה מימי ממשל אובמה שעסקה בחשד ליחס מפלה כלפי סטודנטים יהודים באוניברסיטת ראטגרס שבניו ג'רזי, זאת על רקע הרצאה שהעביר במוסד אחד ממובילי תנועת ה-BDS - כך דווח היום (רביעי) ב"ניו יורק טיימס".

אלא שעל פי נסיבות סגירת התיק, שנפתח בשנת 2011 ונסגר שלוש שנים לאחר מכן, הוחלט כי לא מדובר היה באפליה על רקע גזעני, אלא בביקורת פוליטית כלפי מדינת ישראל. כעת נטען כי סגן שר החינוך הנכנס, קנת' מרקוס, פתח מחדש את המקרה כדי לנסות ולהרחיב את הגדרת המונח "אנטישמיות" לכזה שיכלול גם ביקורת פוליטית כלפי מדינת ישראל, דבר שנתפס על ידי אנשי אקדמיה וגורמים פרו-פלסטינים כפגיעה חמורה בחופש הביטוי.

בחודש יוני האחרון, מונה מרקוס, שנחשב למתנגד חריף של ארגונים פרו-פלסטיניים, לתפקיד סגן שר החינוך לענייני זכויות אדם, ואחת הפעולות הבולטות הראשונות שביצע עם כניסתו לתפקיד הייתה שליחת מכתב לארגונים יהודיים וציוניים באמריקה. מרקוס הודיע במכתבו כי החקירה נגד אוניברסיטת ראטגרס שהחלה לפני שבע שנים, בעקבות פנייתם, תיפתח מחדש. החקירה נסגרה כאמור בשנת 2014, ימי ממשל אובמה, בעקבות החלטה שהרקע לביקורת נגד ישראל, שהושמעה במוסד האקדמי, לא הגיעה ממניעים אנטישמיים.

ברק אובמה נושא דברים בטקס הסיום של מחזור 2016 באוניסרסיטת ראטגרס
 

ברק אובמה נושא דברים בטקס הסיום של מחזור 2016 באוניסרסיטת ראטגרס ( רויטרס)

 
 
 

מדובר במהלך שעשוי להיות בעל השפעה מכרעת על מוסדות חינוך רבים ברחבי ארצות הברית, שהסכסוך הישראלי-פלסטיני מצוי פעמים רבות במרכזם של סדנאות פוליטיות וחברתיות בקמפוסים השונים בה. כעת, עשויים דיונים וקורסים רבים להפוך בלתי חוקיים. בארגונים הפרו פלסטינים באמריקה הביעו ביקורת על ההחלטה: "בדיוק מכך חששנו - למרקוס יש היסטוריה ארוכה של רמיסת חופש הביטוי באוניברסיטאות וגופים ממשלתיים", אמר עורך הדין ראהול סכסנה, העומד בראשו של ארגון זכויות אדם פלסטיני. "הייתי מצפה שהמשרד לזכויות אדם יהיה עסוק עד מעל לראש בימים אלו, ובמקום זאת הם משתמשים במשאביהם המוגבלים כדי לפתוח מחדש חקירה שנחקרה על ידי משרד החינוך במשך שנים ונסגרה".

ארגון ציוני אמריקה מצידו, כינה את פתיחת החקירה המחודשת "החלטה פורצת דרך". בהודעה מטעם הארגון נכתב בנוסף כי "קבוצות שנאה כמו 'סטודנטים למען צדק בפלסטין' מנסות לשכנע שהתקפותיהם נגד הציונות וישראל הן לגיטימיות ומבוססות על ביקורת פוליטית, אך כמו שהגדירה זאת מחלקת המדינה, הביקורת מגיעה לעיתים קרובות כמסווה לשנאת יהודים גרידא".