אזרחי ארה"ב נערכים להוריקן פלורנס: "איך ייראה הבית כשאשוב?"

הסופה, עם רוחות במהירות של כ-200 קמ"ש וגשמים אדירים, תפגע מחר בחוף המזרחי, וכמיליון תושבים החלו להתפנות. מושל קרוליינה הצפונית: "אל תישארו, אל תהמרו על חייכם"

פלורנס, הוריקן בדרגה 4, ממשיך היום (רביעי) לעשות דרכו לעבר החוף המזרחי של ארה"ב, והתושבים, שחלקם החלו להתפנות, חוששים מעוצמת הפגיעה הצפויה החל ממחר בערב - ומהיום שאחרי.

"הסערה הזאת היא מפלצת, אפילו אם עברתם סופות בעבר, זאת שונה. אל תהמרו על חייכם", אמר מושל קרוליינה הצפונית, רוי קופר, שקרא לתושביו להתפנות והדגיש כי פלורנס יביא עמו ימים של גשם כבד.

 

תושבים שהחליטו להישאר בבתיהם, עטו על החנויות ואגרו אוכל, מים וציוד נוסף. הדלק אזל מתחנות דלק רבות. "אני חוששת שירדו כ-70 סנטימטר של גשם", אמרה קרול טרוג'ניאר בת ה-69, תושבת ותיקה של ווילמינגטון, קרוליינה הצפונית, שמעולם לא חוותה הוריקן בדרה 4. "מה יקרה לביתנו ולעיר במקרה של הצפה?".

טרוג'ניאר הסבירה שהיא ובעלה ארזו את חפציהם ותכננו להציב שקי חול מסביב לבית הקרקע שלהם, לפני שעזבו לבית מלון. "אם ננסה לעזוב את העיר ניתקע בגשם", אמרה.

 צילום של הוריקן פלורנס מתחנת החלל
 

צילום של הוריקן פלורנס מתחנת החלל (טוויטר - @astro_ricky )

 

לינדה אטקינסון, תושבת קרוליינה הדרומית, סיפרה לכלי התקשורת במדינת ג'ורג'יה הסמוכה, אליה נמלטה, כי לא ראתה סופה בסדר גודל כזה בשישה עשורים בהם היא חיה באזור. אטקנסון נכנסה לרכב עם משפחתה ונסעה לכיוון ג'קסונוויל. "אני חוששת ממצב הבית כשאחזור", אמרה. "ארזתי תמונות, זכרונות לא ניתנים להחלפה שלא יכולתי לוותר עליהם".

הסופה, בעלת רוחות של 200 קמ"ש, צפויה לפגוע בקו החוף של קרוליינה הצפונית והדרומית מחר בערב (שעון ארה"ב). לאחר מכן היא תיחלש במהירות, תחילה לסופה טרופית ולקראת שבת לסערה רגילה. המודלים המטאורולוגיים צופים כמות גשם של מעל 500 מ"מ בכמה שעות. לשם השוואה, זו כמות הגשם שיורדת בתל אביב בשנה שלמה. על פי הנתונים החזויים, זו עשויה להיות הסופה העוצמתית ביותר זה עשרות שנים שפוגעת בחופי קרוליינה.

המשמר הלאומי של דרום קרוליינה מעביר דלק כהיערכות להוריקן פלורנס
 

המשמר הלאומי של דרום קרוליינה מעביר דלק כהיערכות להוריקן פלורנס ( רויטרס)

 

ההרס הצפוי מן הסופה צפוי להיות גדול ולפגוע בשטח רב. "כשמערכת כזאת נעה באיטיות, חלק מהגשם עשוי לפגוע הרחק ממרכז הסופה, לא מדובר רק בחופים", הסביר קן גרהאם, מנהל המרכז, שצופה שהגשמים יגיעו עד למערב ווירג'יניה. "השילוב של גשם ורוח מביא לנפילת עצים רבים ולהפסקות חשמל שעלולות להימשך זמן רב".

מושל קרוליינה הדרומית, הנרי מקמאסטר, הורה לאוכלוסיית החוף כולה להתפנות החל מאתמול בצהריים ואמר כי לפי הערכות, מיליון בני אדם יעזבו את בתיהם שבאזור חופי המדינה. במקביל הוכרז על מצב חירום בוושינגטון הבירה.