מגדלי התאומים לאחר פגיעת שני המטוסים, רויטרס

17 שנים לאחר האסון: ארה"ב מתאבלת על פיגועי הטרור ב-11/9

הטקס המרכזי נערך במתחם שבו קרסו מגדלי התאומים, שם יוקראו שמות הקורבנות. טראמפ בזירת התרסקות טיסה 93 בפנסילבניה: "נעשה כל שיידרש כדי שארה"ב תהיה מוגנת"

אלפי קרובי משפחה של קורבנות פיגועי ה-11 בספטמבר הגיעו היום (שלישי) לגראונד זירו, כדי להתייחד עם זכרם של ההרוגים בפיגועי הטרור הקטלניים שאירעו בדיוק לפני 17 שנים. במקביל, הגיע הנשיא האמריקני דונלד טראמפ וסגנו מייק פנס לשני המקומות האחרים שבהם התרסקו שני המטוסים שנחטפו באותו היום - השדה בפנסילבניה שבו התרסקה טיסת יונייטד איירליינס 93, והפנטגון.

בטקס שנערך בניו יורק, במקום שבו קרסו שני המגדלים, החלו להקריא את שמות הקורבנות שנספו במתקפת הטרור. טקס הקראת השמות יופסק שש פעמים: פעמיים לציון הפגיעה של כל אחד מהמטוסים בשני המגדלים, פעמיים עבור קריסת כל אחת מהבניינים ופעמיים נוספות כדי לציין את הזמן שבו התרסקו שני המטוסים הנוספים.

 
 
הנשיא האמריקני דונלד טראמפ ורעייתו מלניה בטקס לציון 17 שנים לפיגועי הטרור ב-11/9
 

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ ורעייתו מלניה בטקס לציון 17 שנים לפיגועי הטרור ב-11/9 ( רויטרס)

 

טראמפ בנאומו בשדה בפנסילבניה הביע את תנחומיו למשפחות הקורבנות. "אני רוצה להודות למשפחות ההרוגים. היום, כל אמריקה מתאחדת למענכם", אמר. "אנו מתאבלים יחד עם כל אב ואם, אח ואחות, שנלקחו מאיתנו במגדלי התיאומים, בפנטגון וכאן בשדה בפנסילבניה. אנו נעשה כל שיידרש כדי שארצות הברית תהיה מוגנת"

הנשיא התייחס למאבקם של נוסעי טיסה 93 בחוטפים, ואמר: "הנוסעים הבינו כי שני מטוסים כבר התרסקו, והם החלו לתכנן תוכנית שנועדה להכניע את החוטפים. הם לקחו את גורלם ואת גורל ארה"ב לידיהם. הם תקפו את האויב, הם לחמו עד הסוף והם עצרו את כוח הטרור והביסו את התוכנית המרושעת הזו. טיסה 93 התרסקה רק 20 דקות טיסה מבירת ארה"ב. הם הצילו את חייהם של המונים, והם הגנו על הבירה שלנו".

עוד הוסיף הנשיא: "טקס האזכרה הזה הוא מסר לעולם – אמריקה לא תיכנע לעריצות. העתיד של אמריקה לא נכתב על ידי האויבים שלנו, אלא על ידי הגיבורים שלנו".

מוקדם יותר, טראמפ התייחס לתפקודו של ראש עיריית ניו יורק בזמן המתקפה, רודי ג'וליאני, המכהן כיום כעורך דינו. "ג'וליאני עשה עבודה נהדרת ב-11/9. מנהיגותו, האומץ שלו וכישוריו לעולם לא יישכחו. אין ספק כי מדובר בלוחם אמיתי", כתב הנשיא האמריקני בחשבון הטוויטר שלו.

כמעט 3,000 בני אדם נהרגו בפיגועי 11 בספטמבר אבל אלפי קורבנות עדיין חיים בקרבנו היום. בשבוע שעבר פורסם כי קרוב ל-10,000 בני אדם שהיו בדאון טאון מנהטן בזמן הפיגועים, סובלים מסרטן. רבים מהם שוטרים, כבאים ואנשי הצלה שזינקו מבלי לחשוב פעמיים אל תוך ענן האבק הסמיך כדי להציל חיים. בשנים האחרונות הם יצאו למאבק ברשויות כדי שיכירו בכך, שמחלתם נגרמה מהפעולות האמיצות שלהם באותו היום.

17 השנים שחלפו מאז פיגועי 11 בספטמבר הביאו עמן שיפורים טכנולוגיים, המאפשרים כיום לצפות בחלק מהתיעוד מאותה יממה דרמטית, באיכות משודרגת וחדה. חומרי הווידאו שצילם מרק לה-גנגה עבור רשת "CBS" ושהפכו לאחד התיעודים המשמעותיים ביותר של הפלת מגדלי התאומים במנהטן, שודרו בשבוע שעבר שוב לאחר שעברו תהליך מיוחד המשפר את איכותם. כשהחל לה-גנגה לצלם, עמד עדיין המגדל השני על תילו. לתושבי ניו יורק, אזרחי ארה"ב והצופים ההמומים מסביב לעולם היה ברור כי משהו נורא קרה - אולם לא היה ברור עד כמה עצומה הטרגדיה.