שגרירות ארה"ב בהוואנה, קובה, רויטרס

ארה"ב חושדת: רוסיה עומדת מאחורי מתקפות גלי הקול בקובה ובסין

פקידי ממשל אמרו לרשת NBC כי החשד שהקרמלין עומד מאחורי ההתקפות המסתוריות נגד הדיפלומטים האמריקנים התחזק. עם זאת, הראיות אינן חזקות מספיק לשם האשמה רשמית

סוכנויות המודיעין האמריקניות ביססו את החשד כי רוסיה עומדת מאחורי סדרת ההתקפות המסתוריות שהתרחשו בקובה ובסין נגד דיפלומטים אמריקנים וגרמו להם לפציעות נוירולוגיות - כך מסרו היום (שלישי) פקידי ממשל אמריקנים לרשת NBC.

לפי הדיווח, החשד כי רוסיה היא האחראית לתקיפות מגובה על ידי יירוטי שיחות שביצעו סוכנויות המודיעין האמריקניות. עם זאת, איכות הראיות הקיימת אינה מובהקת דיה כדי להניע את ארה"ב להאשים את הרוסים באחריות למעשה באופן רשמי.

מאז השנה שעברה, הצבא האמריקני מנתח את מבנה ואופן פעולתם של כלי הנשק ששימשו לפגיעה בדיפלומטים כדי להבין את דרך פעולתם. כחלק ממאמץ זה, ארה"ב פנתה לחיל האוויר ולתוכנית המחקר האנרגטית שלו בבסיס חיל האוויר בקירטלנד שבניו מקסיקו, שם קיימות מעבדות מתקדמות לבדיקת נשק אלקטרומגנטי רב עוצמה.

למרות שארה"ב משוכנעת בסבירות גבוהה שהנשק שפגע בדיפלומטים פעל באמצעות פליטת קרינה מסוכנת של גלי מיקרו, אין היא שוללת כיווני חקירה הכוללים שימוש בטכנולוגיה שונה, או שילוב שלהם.  

צוות החקירה שמינתה קובה לבדיקת ההאשמות האמריקניות נגדה
 

צוות החקירה שמינתה קובה לבדיקת ההאשמות האמריקניות נגדה (חדשות עשר)

 

בחודש אוגוסט 2017, גורמים אמריקנים מסרו לסוכנות הידיעות AP כי הם חושדים שקובה התקינה בסוף שנת 2016, מכשירים קוליים בבתיהם של דיפלומטים אמריקנים שגרמו להם לבעיות נוירולוגיות קשות כגון ליקויי שמיעה, איבוד שיווי משקל ואף התחרשות. בתגובה, גירש הממשל האמריקני דיפלומטים קובניים מאדמת ארה"ב.

השנה, דווח כי אמריקני שעבד בסין אובחן כסובל מבעיות דומות לאחר ששמע "צלילים מוזרים" בעיר בגואנגג'ואו שבדרום סין.

הממשל האמריקני שומר בשלב זה על עמימות חקירתו בכל הנוגע למניע המדויק להתקפה.