ח'אן אל אח'מר, חדשות עשר

בגלל פינוי חאן אל-אחמר: הוגשה תביעה פלס' בהאג על פשעי מלחמה

סאיב עריקאת הודיע כי הפלסטינים הגישו תביעה לבית הדין הפלילי הבינלאומי. מוקדם יותר דווח כי הוקם מאחז מחאה סמוך לכפר הבדואי. "זוהי זכותנו לבנות על אדמתנו"

מזכ"ל אש"ף, סאיב עריקאת, אמר הבוקר (שלישי) כי הפלסטינים הגישו תביעה בגין פשעי מלחמה בבית הדין הפלילי הבינלאומי נגד ישראל עקב החלטת בג"ץ לאפשר את פינוי הכפר הבדואי חאן אל-אחמר

בתוך כך, מוקדם יותר דווח כי הפלסטינים הקימו מאחז מחאה סמוך ליישוב הבדואי. אחד הפעילים הפלסטינים אמר לכלי התקשורת שהקמת המאחז היא מסר לישראל לפיו "זוהי זכותנו לבנות על אדמתנו".

 
 

בשבוע שעבר, כאמור, דחה בג"ץ את עתירת ועד תושבי הכפר נגד פינויו. השופטים חנן מלצר, יצחק עמית וענת ברון קבעו כי ניתן לפנות את הכפר, ביטלו את הצו הארעי שאסר על הריסתו מאז חודש יולי האחרון והתירו למדינה להוציא לפועל את תוכנית הפינוי של הכפר הבדואי שבגדה המערבית.

בפסק הדין, כתבה השופטת ענת ברון כי "ניתן להבין לליבם של העותרים המבקשים להימנע מן הפינוי, והקושי הכרוך במעבר מן המקום שבו קבעו את ביתם למקום חדש הוא ברור. עם זאת, מדובר בבנייה בלתי חוקית - ועל כך אין חולק; ובנסיבות המקרה אין בנמצא עילה שבדין להתערבות שיפוטית באופן שבו בחרה המדינה לאכוף את הדין על העותרים".

עוד הוסיפה ברון כי "אין כל היתכנות להסדרת הבנייה הבלתי חוקית באופן תכנוני; אחד הטעמים המרכזיים להתנגדותה של המדינה למבוקש בעתירות שלפנינו, היא העובדה שהמתחם ממוקם כולו סמוך לדרך ראשית (כביש מספר 1) ועל מקרקעין שייעודם הוא דרך לפי תוכנית מפורטת תקפה, ומטעם זה אין לדברי המדינה כל היתכנות להכשרת הבנייה הבלתי חוקית במתחם. בהינתן האמור, ניתן להניח כי גם בעתיד לא ייעשה שימוש במתחם למגורי אוכלוסייה כלשהי".

כמו כן, כתבו שופטי בג"ץ כי ישנו חשש שפעולות ההריסה ילוו באלימות: "קיים חשש של ממש להפרות סדר המוניות ואלימות בעת ביצוע צווי ההריסה, במיוחד מצד שוהים שאינם מתושבי המקום, ונוכח קריאות ברשתות החברתיות להגיע למקום ולמחות, אף באופן אלים, נגד מימוש צווי ההריסה. אין לנו אלא להביע תקווה כי הצווים יבוצעו בדרכי שלום".

 ח'אן אל אח'מר
 

ח'אן אל אח'מר ( google maps)

 

זמן קצר לאחר פרסום ההחלטה, בירך עליה שר הביטחון אביגדור ליברמן. "חאן אל-אחמר יפונה!", צייץ בחשבון הטוויטר שלו. "מברך את שופטי בג"ץ על החלטה אמיצה ומתבקשת - אל מול מתקפת צביעות מתוזמרת של אבו-מאזן, השמאל ומדינות אירופה".

מנגד, שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, גינה את ההחלטה. "האו"ם קורא לישראל להפסיק את רעיון הרס היישוב הבדואי. הרס כזה מערער את רעיון שתי המדינות ומנוגד לחוק הבינלאומי", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

תנועת רגבים, שהגישה גם היא עתירה בעניין הריסת הכפר, הביעה את שביעות רצונה מהחלטת השופטים: "בג"ץ קבע שלא ניתן לאפשר לרש"פ את ההשתלטות העוינת שהיא מבצעת בעזרת מימון אירופי, על קרקעות בשליטה ישראלית ביו"ש".