איראן: תקיפת מדעני גרעין תוביל להשלכות "חמורות"

ראש סוכנות הגרעין האיראנית העניק ריאיון לסוכנות הידיעות "AP" ושיגר איום מרומז לעבר ישראל. עוד הוסיף כי תוכנית הגרעין של טהראן תהיה חזקה גם אם ההסכם מ-2015 יקרוס

איום מרומז מטהראן: ראש סוכנות הגרעין האיראנית, עלי אכבר סאלחי, איים הבוקר (שלישי) ב"השלכות קשות" אם ייפגעו מדעני גרעין בארצו. סאלחי אמר את הדברים בריאיון שהעניק לסוכנות הידיעות "AP". בשנים האחרונות, בשורה של פיצוצים מסתוריים, נפגעו מדעני גרעין איראניים. באיראן הפנו אצבע מאשימה לישראל, אולם היא מעולם לא קיבלה אחריות על פעולות החיסול.

עוד הזהיר סאלחי כי תוכנית הגרעין האיראנית תהיה חזקה גם אם הסכם הגרעין בין טהראן לחמש המעצמות שנותרו בו יקרוס. "החלטת טראמפ לפרוש מההסכם מיקמה אותו ב'צד של המפסידים' בהיסטוריה", טען סאלחי. לדבריו, "ההסכם היה יכול לסלול את הדרך לבניית אמון וביטחון שאבדו". לדברי סאלחי, אם ההסכם יתמוטט, תוכנית הגרעין של איראן תהיה "בעמדה חזקה" מכפי שהייתה לפני שנחתם.

 
 

בתחילת השבוע התראיין סאלחי לעיתון "איראן דיילי" ואמר עי טהראן השלימה את בנייתו של מתקן לייצור צנטריפוגות. סאלחי אף איים בפרישה מהסכם הגרעין. "זה התרחיש הגרוע ביותר, אך אני מקווה שבעזרת שיתוף הפעולה של המדינות שנותרו בהסכם, זה לא יקרה", אמר סאלחי בריאיון לעיתון "איראן דיילי". סאלחי הוסיף כי טהראן יכולה גם לעצור זמנית חלק מההגבלות שהוטלו עליה, כגון העשרת אורניום.

"ההחלטה לפרוש מהסכם הגרעין צריכה להתקבל על ידי בכירי המדינה", אמר סאלחי. "ההשלכות של מעשה זה הן כה חמורות, שאיני רוצה לחשוב עליהן. התגובה תבוא לאחר התחשבות בכל ההיבטים. כך לדוגמה, המנהיג הורה להשלים בניית צנטריפוגות מצוידות היטב ועשינו זאת. נוסף על כך, ניתנה הוראה להתחיל הפיתוח כלי שיט הפועלים באמצעות מנוע גרעיני, פרויקט שיימשך 10-15 שנה".

ראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן, עלי אכבר סאלחי
 

ראש סוכנות הגרעין האיראנית, עלי אכבר סאלחי ( רויטרס)

 

הראיונות שהעניק סאלחי מגיעים זמן קצר לאחר שסוכנות הידיעות "טסנים" ציטטה את דבריו של עלי שמחאני, מזכיר המועצה האיראנית לביטחון לאומי. "עידן ה'פגע וברח' בכל העולם נגמר. כל פעולה עוינת נגד איראן תזכה לתגובה חזקה פי עשרה", צוטט שמחאני, "אנו מסוגלים להגן על עצמנו בכל תחום" הוסיף.

"הנשיא טראמפ תייג את הסכם הגרעין כעסקה גרועה שלא עונה על דרישות ארצות הברית ואמר כי הוא חושש שההסכם יאפשר לאיראן לפתח יכולות גרעיניות. במונחים של פוליטיקה אזורית, התחזקות ההשפעה האיראנית במזרח התיכון נגדה את האינטרסים הפוליטיים של ארה"ב, כתומכת ישראל וסעודיה", טען. "מו"מ בין וושינגטון לטהראן עשוי להיות חשוב מאוד עבור טראמפ", הוסיף ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית האיראנית, "טראמפ מודע היטב לכוחה הרב של איראן והוא יודע שהוא ייהפך לאגדה אם יצליח להגיע להסכם כלכלי-פוליטי מקיף עם הרפובליקה האסלאמית".

בד בבד, חוסיין דהקאן, יועצו של המנהיג העליון עלי חמינאי לתעשיות צבאיות, אמר בריאיון ל-"RT" כי איראן הגיבה באופן הולם ומרתיע להתקפות של ישראל שפגעו בבסיסיה של איראן ברוסיה, ובייחוד תקיפת בסיס T4 שבה נהרגו כמה לוחמים איראניים. עוד טען דהקאן כי ישראל לא חזרה על פעולותיה בסוריה וכך באה לידי ביטוי השפעת התגובה של איראן. באשר למתקפות שמיוחסות לישראל על בסיסים איראניים אחרים בסוריה, אמר דהקאן כי מדובר במפקדות של יועצים צבאיים שמסייעים בלחימה מול דאע"ש ולא מדובר בבסיסים צבאיים של איראן.