נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, רויטרס

דיווח: טראמפ מקדם תוכנית לאזרוח פליטים פלסטינים במדינות ערב

מקורות פלס' מסרו לאתר "אל-חאליג'" כי בכוונת נשיא ארה"ב להכריז על היוזמה בתחילת השנה הבאה. לפי הדיווח, בתמורה למתן האזרחות יקבלו המדינות הקלות כלכליות משמעותיות

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הודיע למספר מדינות ערביות כי הוא צפוי להכריז בתחילת שנת 2019 על תוכנית "אזרוח של הפליטים הפלסטינים שנמצאים בשטחן", כך דיווח היום (שלישי) אתר "אל-חליג' אונליין", הרואה אור באיחוד האמירויות, מפי מקורות בתנועת הפת"ח.

גורמים פלסטינים מסרו לעיתון כי הנשיא טראמפ הודיע למדינות כי הוא צפוי להכריז על צעד חדש בנושא הפליטים הנמצאים בירדן, סוריה ולבנון.

לפי המקורות הפלסטיניים, משלחת בכירים מארה"ב, בראשותו של ג'ארד קושנר, צפויה להגיע למספר מדינות ערביות בחודשים הקרובים במטרה לדון ביוזמה האמריקנית. לפי הדיווחים, בתמורה למתן האזרחות יקבלו המדינות הקלות כלכליות משמעותיות. ירדן, כך לפי המקורות, היא כרגע המדינה היחידה מבין השלוש שתתנגד ליוזמה וזאת בשל סדר היום הברור שלה בנוגע לזכות השיבה הפלסטינית לשטחים הכבושים ביהודה, שומרון ועזה.

 נשיא ארצות הברית טראמפ ומלך ירדן עבדאללה בבית הלבן
 

נשיא ארצות הברית טראמפ ומלך ירדן עבדאללה בבית הלבן (רויטרס)

 

עוד נטען לפי הגורמים הפלסטינים, יוזמת האזרוח של טראמפ היא "ההפתעה השלישית", לאחר העברת השגרירות האמריקנית לירושלים וביטול הסיוע הכספי לאונר"א. בחודש יוני השנה, ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, אמר בריאיון לעיתון הפלסטיני "אל-קודס" כי במידה שיו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, יהיה מוכן לשוב לשולחן המו"מ, ארה"ב תסכים לדון עימו בפרטי "עסקת המאה", המתווה להסכם שלום ישראלי-פלסטיני שוושינגטון מגבשת. עוד הוסיף קושנר, שבמידה שאבו מאזן לא יסכים לשוחח עם ארה"ב, וושינגטון תפרסם את פרטי ההסכם כפי שהוא, ברמיזה לפעולות חד-צדדיות מצידה.

תוכנית השלום של הממשל האמריקני שפרטיה לא ידועים, כך על פי דיווחים שונים, תפעל בשלב הראשון להסדיר את המצב ברצועת עזה, עקב נפיצותה. על פי הדיווחים, סרבנותו של אבו מאזן לשתף פעולה עם מדינת ישראל, גרמה לממשל האמריקני לפעול להסדרה ארוכת טווח בין ישראל לפלסטינים תוך עקיפה של הרשות ברמאללה.

 משרדי אש"ף בוושינגטון
 

משרדי אש"ף בוושינגטון (רויטרס)

 

אתמול (שני) דיווחה התקשורת האמריקנית כי ארה"ב תסגור את נציגות אש"ף בוושינגטון. על פי הדיווחים, החלטת הממשל האמריקני נובעת מהאיום הפלסטיני לפתוח בהליכים נגד ישראל בבית הדין הבין-לאומי בהאג. בטיוטת הנאום של ג'ון בולטון, היועץ האמריקני לביטחון לאומי, שפורסמה בדיווח, נכתב כי "ארה"ב לא תשאיר את הנציגות הפלסטינית פתוחה כל עוד הרשות תסרב לחזור לשולחן המו"מ עם ישראל". 

לפני כשבועיים פרסמה שרת התקשורת הירדנית התייחסות ליוזמת האמריקנים להקים קונפדרציה ירדנית-פלסטינית. בהודעה שמסרה מטעם הממלכה מסרה: "הקמת הקונפדרציה הוא נושא שלא נסכים לדון עליו, העמדה הירדנית נשארה קבועה – פתרון שתי מדינות לשני עמים, תוך הקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים".

סמוך להודעת הירדנים נחשף כי במהלך פגישתו של יו"ר הרשות עם חברי הכנסת קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) ומוסי רז (מרצ), אמר אבו מאזן כי השליחים האמריקנים ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט שאלו אותו באחת הפגישות ביניהם אם הוא מסכים לפתרון של קונפדרציה עם ירדן. הוא ציין כי הוא שאל אותם בתגובה האם ישראל מוכנה לקונפדרציה משולשת עם הפלסטינים וירדן והם השיבו שאינם יודעים. אבו מאזן הדגיש כי נפגש עם טראמפ ארבע פעמים ובכל הפגישות הנשיא האמריקני אמר שהוא בעד חזון שתי המדינות.