נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, רויטרס

ארדואן: "תקיפת אסד באידליב תוביל למשבר הומניטרי באירופה"

הנשיא הטורקי כתב מאמר דעה ב"וול סטריט ג'ורנל" שכותרתו היא "על העולם לעצור את אסד", ובו טען כי על הקהילה הבינ"ל לסכל את המתקפה על מעוז המורדים האחרון בסוריה

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, כתב טור דעה שהתפרסם הלילה (שלישי) ב"וול סטריט ג'ורנל", שכותרתו היא "העולם מוכרח לעצור את אסד", בו הוא מתייחס למתקפה הצפויה של הצבא הסורי על מחוז אידליב, מעוז המורדים האחרון במדינה.

"מתקפה של הממשל הסורי באידליב תביא לסכנה הומניטרית וביטחונית עבור טורקיה, אירופה ומדינות אחרות בעולם", כתב ארדואן. "על הקהילה הבין-לאומית לפעול, או שהעולם כולו ישלם את המחיר".

 ארגון הקסדות הלבנות מפנה פצוע מהתקפה אווירית רוסית באידליב
 

ארגון הקסדות הלבנות מפנה פצוע מהתקפה אווירית רוסית באידליב (טוויטר )

 
 
 
 

עוד הוסיף נשיא טורקיה כי לרוסיה ואיראן אחריות לעצור את המשבר ההומניטרי באידליב. זאת לאחר שנפגש עם נשיאי איראן ורוסיה בטהראן בשבוע שעבר.

אתמול דיווח ה"וול סטריט ג'ורנל כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אישר את השימוש בגז כלור נגד המורדים באידליב. הדיווח של ה"וול סטריט ז'ורנל" הגיע כשבוע לאחר שנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הזהיר את אסד ובני בריתו שלא "לתקוף בצורה בלתי אחראית" את האזור. טראמפ כינה כל מתקפת גז אפשרית "טעות הומניטרית חמורה".

באו"ם מאמינים שמתקפה באידליב עלולה לגרום לעקירת 800 אלף אנשים מבתיהם ותמנע מפליטים לשוב לבתיהם. ארה"ב וצרפת הזהירו שמתקפה באידליב עלולה לגרום למשבר הומניטרי וששימוש בגז עשוי לגרור תגובה מצד המערב. בסוף השבוע, אמר יושב ראש המטות המשולבים של ארצות הברית, הגנרל ג'וזף דנפורד, כי הוא ונשיא ארה"ב טראמפ מקיימים שגרת שיחות בנוגע לאפשרות של תקיפה צבאית בסוריה, במידה שהאחרונה תשתמש בנשק כימי בקרב על אידליב. הגנרל הדגיש כי לא התקבלה החלטה לגבי התנאים שיובילו בהכרח לתקיפה כזאת, והוסיף: "הנשיא מצפה שנדע לספק אופציה צבאית במקרה כזה, ואנו דאגנו לספק לו את כל העדכונים על היכולות שלנו".

פוטין ארדואן ורוחאני בפסגה המשולשת בטהראן (ארכיון)
 

פוטין ארדואן ורוחאני בפסגה המשולשת בטהראן (אל-אנאדול )

 

עם זאת, ב"וול סטריט ז'ורנל" מציינים כי הלחץ הבינלאומי לא השפיע על עמדת אסד בנושא. יש לציין כי בסוף השבוע טענו משרד ההגנה הרוסי והמשטר בדמשק כי בידיהם הוכחות שהמורדים באידליב מתכוונים לביים התקפה כימית במחוז ולהאשים בכך את אסד.

שלשום דווח כי חיל האוויר הסורי בסיוע מטוסים רוסיים תקף מספר מטרות בפרברים הדרומיים של אידליב ובפרברים הצפוניים של חמאה. ההערכה הייתה שמדובר באיתות למורדים שאם לא יגיעו להסדר כניעה מצפה להם קרב עקוב מדם.

המתקפות על אידליב נמשכו לאחר שבפסגת נשיאי טורקיה, איראן ורוסיה שנערכה בטהראן ביום שישי לא הצליחו המנהיגים להסכים על הפסקת אש זמנית באזור. במהלך הפסגה, ארדואן אמר כי הוא הציע הכרזה על הפסקת אש מלאה באידליב. עם זאת, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הבהיר כי "זה בלתי אפשרי. ישנם ארגוני מורדים, בהם דאע"ש וחזית ג'בהת אל-נוסרה, שאינם חלק מהשיחות". פוטין הוסיף כי "השיחות יביאו לתוצאות חשובות שיתרמו ליציבות העתידית בסוריה", ואמר כי הוא מקווה שיש למורדים "היגיון בריא" ושהם ייכנעו.

 העיר אטימה שבמחוז אידליב, בגבול טורקיה-סוריה
 

העיר אטימה שבמחוז אידליב, בגבול טורקיה-סוריה (רויטרס )

 

בהתייחסות לאידליב, נשיא איראן חסן רוחאני אמר כי "יש לעשות הכל כדי למנוע פגיעה באזרחי המחוז". בהצהרת הסיכום, הסכימו מנהיגי רוסיה, איראן וטורקיה על חשיבות שמירת הריבונות הסורית על שטחי סוריה ועל המשך שיתוף הפעולה בין שלוש המדינות במטרה לחסל באופן סופי את פעילותם של ארגוני הטרור, להגדרתם, בסוריה.