משרדי אש"ף בוושינגטון, רויטרס

ארה"ב מסרה רשמית כי נציגות אש"ף תיסגר: "לא קידמו מו"מ לשלום"

דוברת מחלקת המדינה הודיעה כי הוחלט על סגירת הנציגות הפלסטינית בוושינגטון בשל סירוב הרשות לדון עם האמריקנים בתוכנית השלום, ובשל מאמציה לקדם חקירה נגד ישראל בהאג

מחלקת המדינה האמריקנית הודיע היום (שני) באופן רשמי על סגירת נציגות אש"ף בוושינגטון, "לאחר בדיקה מדוקדקת" בנושא. זאת, לאחר דיווחים בנושא בתקשורת האמריקנית ותגובות נזעמות מצד הנהגת הרשות הפלסטינית. 

דוברת מחלקת המדינה, הת'ר נוארט, מסרה בהודעה רשמית כי "אפשרנו למשרד אש"ף לנהל פעולות שתומכות במטרה של השגנת שלום בר-קיימא וכולל בין הישראלים לפלסטינים, מאז נובמבר 2017, אז פג תוקפו של האישור הקודם שניתן". עם זאת, לדבריה, "אש"ף לא קידום צעדים לחידוש משא ומתן משמעותי עם ישראל". 

 
 
 

"להיפך, הפלסטינים גינו את תוכנית השלום האמריקנית עוד לפני שראו אותה, וסירבו לקיים דיונים עם הממשל האמריקני בנוגע למאמצי השלום ובאופן כללי", הבהיר נוארט. היא הוסיפה כי ההחלטה התקבלה גם בשל המשך המאמצים הפלסטינים לקדם חקירה נגד ישראל בבית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג.

בסיכום ההודעה, נטען כי "ארה"ב ממשיכה להאמין כי מו"מ ישיר בין הצדדים הוא הדרך היחידה להתקדם". לדברי נוארט, "אסור שהפעולה הזאת תנוצל על ידי אלה שרוצים להסיט את הדיון מקידום הצורך בהגעה להסכם שלום". היא הבהירה כי למרות ההחלטה, "אנחנו לא נסוגים מהמאמצים שלנו לקדם את תכנית השלום".

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישתם בוושינגטון
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישתם בוושינגטון ( רויטרס)

 

יועץ הבית הלבן לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, התייחס לנושא בנאום שנשא בכנס וושינגטון. בולטון הכריז כי "ארה"ב תעמוד תמיד לצד ידידתה ובעלת בריתה, ישראל", והוסיף כי וושינגטון "לא תשאיר את הנציגות הפלסטינית פתוחה כל עוד הרשות תסרב לחזור לשולחן המו"מ עם ישראל".

היועץ האמריקני הבכיר הבהיר גם כי ארה"ב לא תשתף פעולה עם בית הדין בהאג, וציין את זכותה של ישראל להגן על עצמה. "ניתן לארגון למות", אמר, "מבחינתנו, הוא כבר הת". הוא הוסיף: "אם בית המשפט יחקור את ארה"ב, ישראל או אחת מבנות בריתנו - לא נשב בשקט".

דובר הנשיאות הפלסטינית, נביל אבו-רודיינה, הגיב להודעה ומסר כי "הדבקות בירושלים והשמירה עליה ועל עקרונות העם הפלסטיני, ובהם ירושלים עצמה וסוגיית הפליטים, חשובות מהקשר עם ארה"ב". הוא הוסיף כי החלטת ארה"ב לסגור את הנציגות בוושינגטון לא תשנה את עמדת הפלסטינים, הדוגלים לדבריו בשמירה על המקומות הקדושים להם ומחויבות להחלטות בין-לאומיות בנושא ולהחלטות הליגה ערבית.

מזכ"ל אש"ף, סאיב עריקאת, אישר מוקדם יותר כי בכיר בממשל האמריקני עדכן את הרשות הפלסטינית בנוגע להחלטה, והוסיף: "אנו מדגישים כי זכויות העם הפלסטיני לא עומדות למכירה. לא ניכנע לאיומי ארה"ב ולבריונות. בהתאם לכך, אנו ממשיכים לקרוא לבית הדין הבין-לאומי בהאג לפתוח מיד בחקירת הפשעים הישראלים".

השגריר הפלסטיני בוושינגטון, חוסאם זומלוט, לא נמצא בעיר זה כמה חודשים, לאחר שהוחזר לרמאללה כמחאה על מדיניות ממשל טראמפ נגד הפלסטינים, ובמרכזה העברת השגרירות בישראל לירושלים חרף ההתנגדות הפלסטינית למהלך השנוי במחלוקת. 

  ראש הממשלה נתניהו וג'ון בולטון
 

ראש הממשלה נתניהו וג'ון בולטון ( רויטרס)

 

דובר הממשלה הפלסטינית יוסף אל-מחמוד מסר כי הממשלה הפלסטינית מגנה את ההחלטה ומכנה אותה "הכרזת מלחמה כלפי מאמצי השלום". עוד הוסיף אל-מחמוד כי "ממשל טראמפ הכריז בזאת שהוא בן ברית של הכיבוש האחרון בהיסטוריה, מדינת ישראל".

במקביל, ראש מנגנון המודיעין הפלסטיני ובכיר הרשות מאג'ד פרג' אמר כי "ההחלטות של ארה"ב נגד הסוגיה הפלסטינית יכשלו לנוכח האיתנות של העם הפלסטיני". פרג' הוסיף כי יו"ר הרשות אבו מאזן "מתמודד כיום מול המזימות המסוכנות ביותר שידעה ההיסטוריה של העם הפלסטיני מאז 1948".

בחודש נובמבר שעבר, עמדה לבחינה סוגיית פתיחת משרדי אש"ף בוושינגטון. תחילה, הודיע הממשל האמריקני כי משרדי הרשות בבירת ארה"ב עלולים להיסגר, זאת בעקבות הניסיון הפלסטיני להביא לדין גורמים ישראלים בבית הדין בהאג. עם זאת, בהמשך, הודיע הממשל האמריקני כי הנציגויות יישארו פתוחות תחת מגבלות מסוימות. בתגובה לאיום, הודיע עריקאת כי ברשות ישקלו להקפיא את היחסים עם ארה"ב.